Hotivi

Tavşanları, köpeklere mi parçalattılar? - Adana UlusAdana Ulus

24 Haziran 2021 - 12:48

Tavşanları, köpeklere mi parçalattılar?

Son Güncelleme :

20 Mayıs 2013 - 13:40

Çukurova ilçesindeki Doğalpark’ta bir çay bahçesine ait kafesli bölmede yaşayan 10 tavşanın, sabaha karşı, tellerin kesilip içeriye köpek salınması suretiyle katledildiği öne sürüldü.

tavsan_katliamDoğayı ve Hayvanları Koruma Derneği Genel Sekreteri Nesrin Çıtırık, Toros Mahallesi’ndeki Barış Manço Bulvarı ile, Turgut Özal Bulvarı arasında kalan parkta gerçekleşen vahşetle ilgili yaptığı açıklamada güvenlik zaafını dile getirdi. Çıtırık, “Doğal Parkta Kirvem Çay Bahçesine ait  kafes içinde yaşayan 10 adet tavşan katledilmiştir. Bu olaydan çay bahçesine ait şarteller indirilmiş ve çay bahçesine ait kameralar durdurulmuştur. Çay bahçesinin yanındaki ASKİ’nin kamera kayıtlarının, olayın aydınlatılmasında önemli rol oynayacağını düşünüyoruz. Veysel Bildik’e ait 10 adet tavşanın,  pitbull sahiplerince  feci şekilde parçalatılarak öldürüldüğü bilgisi tarafımıza ulaştı. Bu bölgede büyük ölçüde güvenlik zaafı olduğu ve burada çocukların ve insanların da tehlikede olduğu açıkça görülmektedir. Şehrin ortasında böyle bir vahşet yaşanması, ilgili tüm kurumların görev ihmalleri olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda kurumlar hakkında da soruşturma açılması, görev ihmali olan kurumlar hakkında işlem yapılmasını talep ediyoruz. Şehrin ortasındaki bu zavallı hayvanları koruyamayan bir güvenlik sisteminin yeniden gözden geçirilmesi gereklidir. Yaşananlar insanlık adına ayıptır, utançtır, insanlık suçudur” dedi.

ASKİ KAMERALARI İNCELENSİN

Çıtırık sözlerini şöyle sürdürdü: “Ayrıca 17 Mayıs gecesi görevli olan güvenlik görevlisinin olayla ilgili çok duyarsız davranması manidardır. Aynı parkta yaşayan güvercinlere de işkence uyguladığı, bu konudan güvenliğin haberdar olduğu bilinmektedir. Ve daha önce de buna benzer şekilde Veysel Bildik’ e ait tavşanların yine parçalatıldığını öğrenmiş bulunuyoruz. Bu bilgiler doğrultusunda , insan güvenliğini de tehlikeye atacak şekilde davranış sergilenmesinin, güvenlik zaafı olduğunu düşünerek, ASKİ kamera kayıtlarından şarteli indiren ve köpekleri içeriye sokan kişilerin tespit edilerek, bu olayla ilgili soruşturma açılmasını ve ihmali görülen kurumlar hakkında işlem yapılmasını, suçluların bulunarak cezalandırılmasını, insan güvenliği için de bu bölgede güvenliğin artırılmasını talep ediyoruz.”

PATİ İZLERİ VAR

Çay bahçesini işleten Veysel Bildik’in açıklaması ise şöyle; “Katliamı yaptıran şahıs ya da şahısların ,çay bahçesine ait olan elektrik şartelinin yerini bildiklerini ve bu şarteli indirerek kamera kayıtlarını engellediklerini biliyoruz.  Daha sonra tavşanlara ait tel kafesin kesilerek, köpeğin girebileceği  büyüklükte yer açılarak, köpeklerin kafesin içerisine salınıp tavşanların parçalatıldığını, iki köpeğe ait büyük pati izlerinin bulunduğunu görüyoruz. Bitişiğimizdeki ASKİ’ye ait kamera kayıtları şu ana kadar bize verilmedi.”

 

takipçi satın al