Tekel Arazisi'nin AVM Öyküsü - Adana UlusAdana Ulus

13 Haziran 2021 - 02:15

Tekel Arazisi’nin AVM Öyküsü

Tekel Arazisi’nin AVM Öyküsü
Son Güncelleme :

08 Temmuz 2015 - 9:38

Adana son günlerde Tekel Sigara Fabrikası yerine yapılacak AVM’yi tartışıyor. 540 dekarlık alanda 3 ayrı AVM yapılacak olması tüm dikkatlerin bu alana çevrilmesine yol açtı.

Adana Kent Merkezi’nden geçen D-400 karayoluna paralel 540 dekarlık alan üzerindeki imar değişikliği ne zaman yapıldı. Bu alan imarda ne idi, bugün ne oldu? Kamuoyunda tartışılan olayın gerçekleri neler? Bu ayrıntıları yarın okuyabileceksiniz.

AVM arsası ile ilgili olarak  Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Adana’da görev yapan yaygın medya ve haber ajanslarının bölge temsilcileri ile günlük yerel gazete ile tv’lerin yönetici ve çalışanlarıyla bir araya geldi. İftar sonrasında gazetecilerle sohbet eden Karalar, Seyhan Belediyesi’nin çalışmalarıyla ilgili bir kısım gazetelerde yer alan bazı haberler konusunda da aydınlatıcı bilgiler verdi.

zeydan_medya_iftar (2)“EKSİK BİLGİ VEYA YANLIŞ YÖNLENDİRMELER”

Seyhan Belediye Başkanı olarak göreve başladığı ilk andan itibaren halk yararına, millet yararına iş ve işlemleri hayata geçirdiklerini belirten Karalar, “Kimi zaman bazı gazetelerde yazan arkadaşlarımızın bilgi eksikliğinden kaynaklanan veyahut kötü düşünceli kişilerin bu arkadaşlarımızı yanlış bilgilendirmelerinden kaynaklanan bir kısım olumsuz haber ve yorumlar gözümüze çarpıyor. Şunun kesinlikle bilinmesini isterim ki Zeydan Karalar’ın olduğu bir yerde yanlış iş ve işlem olmaz. Bakın bazı örnekler vereceğim. Uygulamada bizim hiçbir hatamız bulunmasa bile sırf bazı kafalarda ‘acaba?’ sorusu olmasın diye kökten iptal ettiğimiz ihalelerimiz vardır. Halkımız şundan emin olsun, ben muvâzaa oluşturan, kafalarda soru işareti oluşturan hiçbir işi sevmem. Hani derler ya, ‘şüyuu vukuundan beterdir’ diye. Bir meselenin lafının sözünün çıkması o olumsuzluğun gerçekten yaşanmasından daha kötüdür. Bu gerçeği bildiğimiz için tüm iş ve işlemlerimizde kanunun, yönetmeliğin emrettiği çerçevede ve halkımızın, milletimizin menfaatleri doğrultusunda çalışıyoruz” diye konuştu.

zeydan_medya_iftar (1)TEKEL ARAZİSİNİN DURUMU

Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, bir süredir bazı gazetelerde kapanan Tekel arazisindeki imar düzenlemesiyle alakalı farklı haber ve yorumlar yer aldığını belirterek şu açıklamalarda bulundu; “Tekel arazisinde bir işadamı orada yatırım yapmak için bize başvurdu. Seyhan Belediyesi’nin orada yaptığı iş şu; Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı 1/5000’liğe uygun 1/1000’lik plan yapmaktır. Orada Seyhan Belediyesi ilave bir iş yapmıyor. Bir imar düzenlemesi ya da ekstra bir şey yapmıyor. 1/5000’liğe uygun 1/1000’lik yapılmış.”

Tekel arazisi üzerindeki düzenleme hakkında kafalarda oluşan soru işaretlerinin tamamen ortadan kalkması için gayret ettiklerini belirten Belediye Başkanı Zeydan Karalar, “Bu düzenleme yapılırken Emek Mahallesi’nde yıllardır problem olan bir futbol sahasının doğrudan Emek Mahallesi sakinlerine ve burada çalışan Emekspor Kulübü’ne tahsis edilmesi yönünde bir gayret gösterilmiş. Fakat geldiğimiz aşamada mülkiyetinin bizimle hiçbir ilgisi bulunmayan saha konusu bizimle ilişkilendirilmeye çalışılıyor” diye konuştu.

“BASININ BAŞIMIZIN ÜSTÜNDE YERİ VAR”

“Basının hepimizin başının üstünde yeri var. Her birinizle son derece iyi ilişkilerimiz var. Her fırsatta basına teşekkür etmişimdir. Bütünüyle basın, çoğunlukla bizi desteklemiştir” diyen Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, “Allah’ta şahittir ki sizlerde biliyorsunuz biz halk yararına ne varsa onu yapıyoruz, millet yararına ne varsa onu yapıyoruz. Bundan sonra da bu şekilde çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

YANIT ARAYAN SORULAR?

Adana Tekel arazisinin AVM’ye dönüşmesini tartışıyor. Peki Bu alan toplam kaç metre? Ne kadarlık alanda AVM yapılması planlanıyor?

AVM olan arazide daha önce neler vardı?

AVM dışındaki arazinin imar durumu nedir? 2.40 ticari yoğunluk ne zaman meclisten geçti? Seyhan Belediye Meclisi’nde kimler “evet” tercihini kullandı, kimler “hayır” dedi, kimler “çekimser” kaldı?

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al