Hotivi

Tekin, Irkçılık söylemleri Meclise taşıdı - Adana UlusAdana Ulus

20 Haziran 2021 - 10:27

Tekin, Irkçılık söylemleri Meclise taşıdı

Tekin, Irkçılık söylemleri Meclise taşıdı
Son Güncelleme :

26 Haziran 2013 - 16:43

gurseltekin_chpCHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Sosyal medyadan“Yahudi, Ermeni ve Rum’sanız Gezi eylemlerinde aktif rol almanızı anlayışla karşılıyorum. Lütfen soyunuzu araştırın” ifadelerini paylaşan Üniversite Bölüm Bölüm Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Danışmanı Profesör Ahmet Atan’ın açıklamaları ile ilgili soru önergesi verdi Gürsel Tekin, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya, Profesör Ahmet Atan’ın hakkında herhangi bir işlem yapılıp yapılmadığını sordu.

Tekin, Bakan Avcı’dan” İnsanlarımızı ayrıştırıcı ve ırkçı söylemleri olan bir zatın, Büyükşehir Belediyesindeki danışmanlık görevi devam edecek midir?” sorusuna da yazılı yanıt istedi CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, bir üniversitenin bölüm başkanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Danışmanlık görevini de üstlenen Profesör Ahmet Atan’ın gezi parkı eylemlerine katılanları “Yahudi, Ermeni ve Rum’sanız Gezi eylemlerinde aktif rol almanızı anlayışla karşılıyorum. Lütfen soyunuzu araştırın” ifadelerini TBMM gündemine taşıdı.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, sosyal medyada ırkçı ve ayrımcı bir anlayışı ülkemizin gündemine taşıyan kişinin Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi, Sanat Bölüm Başkanı, aynı zamanda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Danışmanı Prof. Dr. Ahmet Atan olduğuna dikkat çekti. Gürsel Tekin, TBMM Başkanlığı’na Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından yazılı yanıtlaması isteği ile verdiği soru önergesinde, şöyle dedi:

Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi, Sanat Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Atan’ın Gezi Parkı eylemlerine katılanlar için sosyal medyada yaptığı yorumlarda “Yahudi, Ermeni ve Rum’sanız Gezi eylemlerinde aktif rol almanızı anlayışla karşılıyorum. Lütfen soyunuzu araştırın” dediği ve ülkemizde gerçekleşen eylemleri desteklemek için kırmızı elbise giyen İtalyan kadın milletvekillerini “geceliklerini çıkarmaya vakit bulamamışlar” diyerek eleştirdiği, bu ayrıştırıcı anlayışından dolayı da tepki çekeceğini düşündüğü için de “pompalı tüfek” almak istediğini Twitter üzerinden ifade ederek kamuoyu ile paylaşmıştır.

Bir üniversitemizde, Sanat Bölümü Başkanı olan bu kişinin, sosyal medyada yayımladığı mesajlar ile Ermeni-Rum ve Yahudi yurttaşlarımızı suçlu gibi göstererek, bu ülkenin asli unsarları olan bu vatandaşlarımızı aşağılamış, ırkçı ve ayrımcı bir anlayışı ülkemizin gündemine taşımıştır. Ayrıca, ülkemizde gerçekleşen eylemleri desteklemek için “kırmızı giyen “ İtalyan kadın milletvekillerini ‘geceliklerini çıkarmaya vakit bulamamışlar’ diyerek de terbiye sınırlarının dışına çıkarak, cinsiyete dayalı ayrımcılık yapmıştır.

Bir üniversite mensubunun taşıması gereken sorumluluktan yoksun bir yaklaşımda bulunması yurttaşlarımızın, öğretim üyelerinin, üniversite emekçilerinin, öğrencilerin büyük tepkisine neden olmuş, kamuoyundan özür dilemesini ve istifa etmesini talep etmişlerdir. Bahse konu kişi kamuoyundan özür dilememiş ve istifa etmeyi de düşünmediğini belirtmiştir. BAKAN AVCI’YA 5 SORU CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’dan yazılı olarak yanıtlamasını istediği 4 soru şöyle:

1-Ahmet Atan’ın sözleri faşist, ırk ve cinsiyete dayalı ayrımcılık içerdiği ve şiddete açıkça davetiye çıkardığı için suç teşkil ettiği şüphesizdir. Bu şahıs hakkında Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından açılmış herhangi bir soruşturma var mıdır?

2-Bu ifadelerin, ifade özgürlüğü ile ilgisi olmadığı açıkça ortadadır. Bakanlık olarak konuyu adli yargıya taşımayı düşünüyor musunuz?

3-İnsanımızı etnik kökeni ile değerlendiren, ırkçı ve ayrıştırıcı refleksleri ve politik yönelimini olan bir kişinin, sanat ve tasarım fakültesi Bölüm Başkanı olarak kalmasını doğru buluyor musunuz?

4-Sanat ve Kültür Başkent’i unvanı olan İstanbul’da, insanlarımızı ayrıştırıcı ve ırkçı söylemleri olan bir zatın, Büyükşehir Belediyesindeki danışmanlık görevi devam edecek midir?”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al