Hotivi

Teröristlere ne yapıyorsunuz? - Adana UlusAdana Ulus

17 Haziran 2021 - 21:04

Teröristlere ne yapıyorsunuz?

Teröristlere ne yapıyorsunuz?
Son Güncelleme :

08 Eylül 2013 - 14:25

syilmaz_mhpvekilMHP Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde PKK’lıları nasıl izliyorsunuz, hudutlarımız içerisinde Mayıs ayından bugüne kadar ne kadar terörist tespit ettiniz, tespit edilen teröristlere karşı Türk Silahlı Kuvvetleri ne yapmıştır? Sorularını yönelterek Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın cevaplamasını istedi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, “İnsansız hava araçları (İHA)’yla  terörle mücadele kapsamında mevzuata uygun olarak keşif, gözetleme ve istihbaratın kesintisiz olarak yapıldığını, teröristlerin tespiti için diğer istihbari bilgilerle ilgili mülahazaların birleştirilmesi suretiyle değerlendirmesi yapılıp gerekli tedbirler alınmaktadır” dedi.

Bakan Yılmaz cevabında Mayıs ayından bugüne kadar ne kadar teröristin tespit edildiğini yer almazken, tespit edilen teröristlerden yakalanan olup olmadığı hakkında da bilgi vermedi.

 

PKK’LILARI NASIL İZLİYORSUNUZ?

MHP Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz, Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, PKK’nın 8 Mayıs 2013ten itibaren çekilme kararı aldığını anımsatarak, “PKK’lıları nasıl izliyorsunuz” diye sordu. Yılmaz, “8 Mayıs’tan bu önergenin cevaplandığı tarihe kadar Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’nde insansız hava araçları görev yapmış mıdır? Yaptı ise herhangi bir terörist unsur tespiti etmiş midir? Tespit edilen terörist unsurlarla ilgili TSK nasıl bir prosedür uygulamıştır?” sorularını da yöneltti. Önergeyi yanıtlayan Yılmaz ise İHA’ların çektiği görüntülerden ancak insan ile farklı canlı ayrımı yapılabildiğini, görüntülerdeki insanların terörist olup olmadığını ise gelen istihbarat ve coğrafi bölge analizleriyle birleştirerek karara bağladıklarını açıkladı.
GEREKLİ TEDBİRLERİN NE OLDUĞUNA CEVAP YOK

 

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz cevabında tespit edilen teröristlere karşı nasıl bir prosedür uygulandığı konusunda net bir cevap vermezken şöyle devam etti,
“Gözcü İHA tarafından görüntüler yaklaşık 6.000-7.000 bin metre yükseklikten alınmakta, dolayısıyla sadece görüntünün bir insana veya başka bir canlıya ait olduğu tespit edilebilmektedir. Ancak insan olduğu tespit edilen bir görüntünün teröriste mi, yoksa sivil bir şansa mı ait olduğunun kesin bir doğrulukla tespit edilmesi, diğer istihbarat verilerinden istifadeyle yapılan analize sağlanabilmektedir. Sonuç olarak, alınan görüntünün coğrafi mevkii ve diğer istihbari bölgelerle ilgili mülahazaların birleştirilmesi suretiyle değerlendirilmesi yapılmakta ve gerekli tedbirler alınmaktadır.”
Yılmaz’ın bu yanıtı İHA görüntüleri dikkate alarak gerçekleştirilen Uludere olayını akla getirdi. 34 kişinin can verdiği ve sorumluları hala belirlenemeyen Uludere olayında İHA görüntüleri üzerine gerçekleştirilen bombalamaların hangi karar mekanizması uygulanarak sonuca bağlandığını ortaya koydu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al