Teşekkür ilanları Mecliste - Adana UlusAdana Ulus

10 Mayıs 2021 - 05:34

Teşekkür ilanları Mecliste

Son Güncelleme :

11 Eylül 2013 - 14:37

gurseltekin_chpCHP Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının şura sonrası Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Meclis Başkanına “Teşekkür” ilanı verilmesini TBMM gündemine taşıdı.

Gürsel Tekin, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından şura sonrası yalnızca “Teşekkür” amaçlı verilen ilanın devlet olanaklarının israfı olarak nitelendirerek, Bakan Binali Yıldırım’a ilanların bedelini ve bu ilanların verilmesinde Sözcü, Yurt , Cumhuriyet, Aydınlık, Yeniçağ ve Birgün,Sol,Evrensel Gazeteleri’nin neden ayrı tutulduğunu sordu

İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin,TBMM Başkanlığı’na, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından yazılı yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Tekin, 11. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Şurası ile ilgili olarak 9 Eylül 2013 tarihinde birçok gazeteye tam sayfa ilanlar verildiğini, bir “teşekkür” niteliği taşıyan bu ilanda Cumhurbaşkanına, Başbakana, Meclis Başkanına ve diğer konuklara teşekkür edildiğini anımsattı. Tekin, Bakan Binali Yıldırım’dan yazılı yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

“ 1-Bakanlığınızın görevleri arasında yer alan bir konu ile ilgili olarak yapılan bir şuranın bitiminde şura kararların da yer almadığı ilanda, Cumhurbaşkanı’na, Başbakana, meclis Başkanı’na neden ilan yoluyla teşekkür etme gereği duyulmuştur?

2-Bakanlık görevi gereği yapılmış bir şura sonrası yalnızca teşekkür amaçlı verilmiş bir ilan kamu olanaklarının israfı olarak değerlendirilebilir mi?

3-Bu ilan hangi gazetlere verilmiştir ve ilanlar karşılığı toplam ne kadar ödeme yapılmıştır?

4-Bakanlığınız tarafından verilmiş bu ilanınızın Sözcü, Yurt , Cumhuriyet, Aydınlık, Yeniçağ ve Birgün,Sol,Evrensel gibi ulusal gazetlere verilmemesi gerekçesi nedir? Bu gazetelere ilan vermenizin de bu gazetlerin iktidar karşındaki muhalif duruşlarının etkisi var mıdır?

5-Bakanlığınızın gazete, televizyon, radyo gibi iletişim araçlarında verdiği ilanlarda siyasi tercihler rol oynamakta mıdır?

6-Bakanlık görebine başladığınızdan bu yana çalışmalarınızın tanıtımı için medya organlarına ne kadar ödeme yapılmıştır? Tanıtım çerçevesinde en çok ödeme yaptığınız ilk beş gazete ve televizyon hangileridir? Bunlara ne kadar ödeme yapılmıştır?

7–76 Milyon vatandaştan toplanan vergilerle verilen bu gazete ilanlarını hangi yasal düzenleme ve gerekçeye dayanarak vermektesiniz? Bu uygulamanızın kamu vicdanını zedelediğinin farkında mısınız?”

 

takipçi satın al