TGC Gazetecilik Başarı Ödülleri - Adana UlusAdana Ulus

13 Ağustos 2022 - 21:49

TGC Gazetecilik Başarı Ödülleri

Son Güncelleme :

19 Nisan 2013 - 18:18

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) 54’üncüsünü gerçekleştirdiği Geleneksel Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri, düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

tgc_odulleri1The Marmara Taksim Oteli’nde yapılan törende; TGC Başkan Orhan Erinç, TGC Başkan Vekili Turgay Olcayto, TGC Genel Sekreter Sibel Güneş, Genel Sayman Gülseren Ergezer Güver, Genel Sekreter yardımcısı Zafer Atay, TGC Yönetim Kurulu üyeleri Recep Yaşar, Orhan Ayhan, Celal Toprak ve Arif Kızılyalın hazır bulundu. Törene ayrıca TGC Onursal üyeleri Dr.Mücahit Atmanoğlu, Prof.Dr.Turgay Atasü ve Dr. Oktay Duran ile TGC Gazeteciler Sosyal Dayanışma Vakfı Başkanı Selami Turgut Genç, Betül Mardin, Doğan Hızlan’ında  aralarında bulunduğu çok sayıda gazeteci katıldı.

 

Ödül töreni, hayatını kaybeden gazeteciler ve basın emekçileri için 1 dakikalık saygı duruşuyla başladı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Erinç  törendeki konuşmasında şunları söyledi:

İYİ GAZETECİLİK ÖRNEKLERİ

“Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri, 2012 yılında 54’üncü yılına ulaştı. Bu aynı zamanda meslek adına konulan ve gelenekselleşen ilk ödül olma özelliğini de belgelemiş oluyor. Yine bu ödüllerin bir başka anlamı da Türkiye’deki gazetecilik konusundaki tartışmaların yanı sıra Türkiye’de iyi gazetecilik yapıldığının örneklerinin de bulunduğuna ilişkin bir gösterge oluşturması. O nedenle hem ödüle aday olanları, hem ödül kazanları hem de övgüye değer bulunan meslektaşlarımızı kutluyoruz”

ÖDÜL ALAN GAZETECİLER KONUŞTU

Gazetecilik kategorisinde Haber-Siyasal dalında Cemal Doğan, Habertürk Gazetesi’nde 15.03.2012 tarihinde yayımlanan “Erbakanlar Yalı ve Para için Davalık Oldu” başlıklı haberiyle ödüle değer bulundu. Doğan, ödülü TGC Başkan Vekili Turgay Olcayto’nun elinden aldı. Doğan, ödülünü alırken şunları söyledi: “ Bu haberle hakkımda soruşturma açıldı. Suçum, yargıyı etkilemekmiş. Fakat sonra ne oldu biliyor musunuz? Kardeşler barıştı, uzlaştı. Savcı takipsizlik verdi. Savcı 2 hafta sonra terfi etti. Onlar anlaştı olay kapandı. Benim hakkımda soruşturma açıldı. Soruşturma devam ediyor” dedi. Yine aynı dalda Namık Durukan Milliyet Gazetesi’nde 24.09.2012 tarihinde yayımlanan “Ve Bir Gün 62 Tabut Döner Geriye” başlıklı haberiyle övgüye değer görüldü. Ödülünü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekili Turgay Olcayto’nun elinden alan Milliyet muhabirlerinden Durukan, ödüle layık görüldüğü için mutlu olduğunu belirterek sınırı aşarak yazdığı haberi çok zor şartlarda yazdığını söyledi.

 

İŞSİZ GAZETECİLER ADINA…

Gazetecilik kategorisinde Haber-Ekonomi dalında Yurt Gazetesi’nde 26.03.2012 tarihinde yayımlanan “KC’den Battılar TOKİ’den Çıktılar” başlıklı haberiyle Berivan Tapan ödüle değer bulundu. Tapan Ödülü’nü Hürriyet Gazetesi Yazarı Doğan Hızlan’ın elinden aldı. Haber hakkında kendisinin de yargılandığını söyleyen Tapan, gazetecilerin yaşadığı zorluklara değindi. Tapan, “Bu ödülü işsiz gazeteciler, mobbinge uğrayan gazeteciler adına alıyorum” dedi. Yine aynı dalda Radikal Gazetesi’nde 09.04.2012 tarihinde yayımlanan “Akbabalar” başlıklı haberiyle Sibel Cingi övgüye değer görüldü. Cingi’ye ödülünü TGC Başkan Vekili Turgay Olcayto takdim etti. Haberde konu olan kişilerin yaptığı haberle mağduriyetlerinin giderildiğini beliten Cingi, bu nedenle mutlu olduğunu aktardı.

 

UMUDUM YEŞERDİ

Gazetecilik kategorisinde Haber Çevre dalında Serkan Ocak, Radikal Gazetesi’nde 04.12.2012 tarihinde yayımlanan “İzmir’in Çernobili” başlıklı haberiyle ödüle değer bulundu. Ocak’a ödülünü TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş verdi. Gazetecilerin yaşadıkları zorlurlar nedeniyle kimi zaman umutlarını kaybettiklerini belirten Ocak, bu ödülle umutlarının yeşerdiğini anlattı. Ocak, “Hep bir umut ile sonunda bir ışık gördüğümü düşünüyorum. Sonuna kadar gazetecilik yapmak istiyorum” dedi. Yaptığı haberle ilgili olarak da “Kimse bana dava açmadı. Kimse oradaki şirkete soruşturma açmadı” şeklinde konuştu. Aynı dalda Sabah Gazetesi’nde 30.04.2012 tarihinde yayımlanan “Mühendis İşi Bir Tsunami“ başlıklı haberiyle Erhan Öztürk övgüye değer görüldü. Öztürk’e ödülü TGC Genel Sekreter Yardımcısı Zafer Atay verdi. Öztürk, haberin hikayesini anlattı.

 

TUTUKLU ÖĞRENCİLER İÇİN ALDI

Haber eğitim dalında Posta Gazetesi’nde 06.09.2012 tarihinde yayımlanan “O Şimdi Öğretmen” başlıklı haberiyle Nedim Şener ödüle değer bulundu. Şener, ödülünü TGC Genel Saymanı Gülseren Ergezer Güver’in elinden aldı. Şener, aldığı ödülden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, tutuklu gazetecilerin ve öğrencilerin varlığının üzüntü verici olduğunu ifade etti. Şener, “Tabii tutukluluk ve eğitim konusu bir araya gelince bu ödülü şu anda terörist diye tutuklanan üniversite öğrencileri için alıyorum. Onları saygıyla selamlıyorum” diye konuştu. Aynı dalda Milliyet Gazetesi’nde 21.09.2012 tarihinde yayımlanan “Mamak’ta Bir Hababam Sınıfı” haberiyle Ayşegül Kahvecioğlu övgüye değer görüldü. Ödülünü TGC Genel Saymanı Gülseren Ergezer Güver takdim etti. Kahvecioğlu, ödül almanın heyecanını yaşadığını anlattı.

 

HUKUK BİLMEZLİĞİN SAĞLIK ALANINA YANSIMASIYDI

Haber Sağlık dalında Hürriyet Gazetesi’nde 09.11.2012 tarihinde yayımlanan “İki Kez Öldü” başlıklı haberiyle Mesude Erşan ödüle değer bulundu. Öncelikle sağlık sektörüne yaptığı haberlerle katkıda bulunan TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş’e teşekkür eden Erşan, “Benim haberim de malesef bir yargı konusu oldu. Bir hukukçunun hukuksuzluğu ve hukuk bilmezliğinin sağlık alanına vahim bir yansımasıydı” dedi. Aynı dalda Radikal Gazetesi’nde 16.08.2012 tarihinde yayımlanan “Öldüren Neşter” başlıklı haberiyle Mine Tuduk övgüye değer görüldü. TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş ödül verdi. Tuduk, “Çok heyecanlıyım. Habercilik kalple yapılan bir iş” diyerek mesleğe olan sevgisini aktardı.

 

KÜLTÜR SANAT MAGAZİN DALINDA

Haber Kültür Sanat-Magazin dalında Akşam Gazetesi’nde 25.08.2012 tarihinde yayımlanan “Taş Atan Mardin’li Brando” başlıklı haberiyle Melis Apaydın ödüle değer bulundu. Apaydın’a ödülünü TGC Onursal üyesi Oktay Duran takdim etti. Aynı dalda Habertürk’te 26.02.2012 tarihinde yayımlanan “Yersiz Yurtsuz Bir Orkestra” başlıklı haberiyle Heja Bozyel övgüye değer görüldü.

 

GENÇLERE TAVSİYE

Haber Spor dalında Hürriyet Gazetesi’nde 21.02.2012 tarihinde yayımlanan “ Dünya Böyle Yarış Görmedi” başlıklı haberiyle Celal Demirbilek ödüle değer bulundu. Ödülünü TGC Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Ayhan’ın elinden alan Demirbilek, bugüne kadar 189 ödül aldığını aktararak genç meslektaşlarına “Bizim meslek bayağı zor bir meslek. Sevmek ile gazetecilik başarısı gerçekleşiyor. Ben mesleğe 17 yaşımda başlamıştım, şu an da 60 yaşındayım. O sevgi söndüğü zaman ben de emekli olacağım” tavsiyesinde bulundu.

Kemal Ilıkkan, Birgün Gazetesi’nde 07.06.2012 tarihinde yayımlanan “Nurettin, Buz Gibi Ofsaytta” başlıklı haberiyle övgüye değer görüldü. Ilıkkan, ödülünü TGC Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Ayhan’ın elinden aldı. Köşe Yazısı dalında Yeni Şafak Gazetesi’nde 25.05.2012 tarihinde yayımlanan “Özür Açıklanmaz, Özür Dilenir!” başlıklı köşe yazısıyla Ali Akel ödüle değer bulundu. Ödülü Akel adına Star Gazetesi Editörü Mehmet Ali İzmir aldı. İzmir’e ödülü TGC Yönetim Kurulu Üyesi Recep Yaşar verdi.

 

ÖDÜLÜ ASLINDA UĞUR MUMCU ALDI

Araştırma dalında Nevzat Onaran, Evrensel Gazetesi’nde 3l.05-03.06.2012 tarihinde yayımlanan “Suphi’nin Fermanı Meclis’te Açıklandı” başlıklı araştırmasıyla ödüle değer bulundu. Onaran, yaptığı araştırmanın detaylarını anlattı. Cumhuriyet Gazetesi’nde 26-30.11.2012 tarihinde yayımlanan “Türkiye Üzerinde Rabıta Gölgesi” başlıklı araştırmasıyla Işık Kansu övgüye değer görüldü. Kansu’ya ödülünü TGC Başkan Vekili Turgay Olcayto verdi. Kansu, “Aslında bu çalışma benim çalışmam değil. Uğur Mumcu ölümünden 20 yıl sonra ödül aldı” dedi. Kansu, Uğur Mumcu’nun Rabıta kitabında Türkiye’yi bugün yöneten kadroları 26 yıl önceden bildiğine dikkat çekti. Kansu “ Tutuklanan, meslektaşlarımız için adelet istiyorum. Ona da ulaşacağımıza inanıyorum” diyerek sözlerini bitirdi.

 

Röportaj dalında Tekin Atay, Habertürk Gazetesi’nde 18-20.10.2012 tarihinde yayımlanan “Bebeği Emzirmem” başlıklı röportajıyla ödüle değer bulundu. Atay, “Kimse gerçekten gazetecilik yaptığı için cezaevinde olmasın” dileğinde bulundu. Şenay Yıldız, Akşam Gazetesi’nde 01-02.09.2012 tarihinde yayımlanan “Kurtarın Beni” başlıklı röportajıyla övgüye değer görüldü. SporKöşe Yazısı  dalında Atilla Türker, Habertürk Gazetesi’nde 20.09.2012 tarihinde yayımlanan “Hava, Şampiyonluk ve Yaşam!” başlıklı yazısıyla ödüle değer bulundu. Türker ödülünü TGC Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Ayhan’ın elinden aldı. Türker, mutluluğunu dile getirdi. Radikal Gazetesi’nde 18.04.2012 tarihinde yayımlanan “Masum Değiliz Hiç Birimiz” spor köşe yazısıyla Banu Yelkovan övgüye değer görüldü. Yelkovan ödülünü TGC Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Ayhan’ın elinden aldı.

 

TASARIM HABERLE BÜTÜNLEŞİNCE…

Zaman Gazetesi’nin 24.11.2012 tarihli birinci sayfasıyla Ali Yağmur ödüle değer bulundu. Yağmur, “Tasarım gazetenin vazgeçilmez ikizidir. Bu farklılığı gören ve ödüle değer görenlere teşekkür ediyorum. Tasarım haberle bütünleştiğinde, tasarımcının duygularıyla yoğrulduğunda anlam kazanıyor” ifadelerin kullandı. Habertürk Gazetesi’nin 11.08.2012 tarihli birinci sayfasıyla Muharrem Özyurt övgüye değer görüldü. İç sayfa düzeni dalında Star Gazetesi’nin 21.05.2012 tarihli 18. sayfasıyla Gökhan Öz ödüle değer bulundu. Sözcü Gazetesi’nin 22.09.2012 tarihli 12 ve 13. sayfasıyla Hakkı Alakavukoğlu övgüye değer görüldü. Spor Sayfası Düzeni dalında; Habertürk Gazetesi’nin 12.11.2012 tarihli Spor Sayfasıyla Büşra Öztürk ödüle değer bulundu. Sözcü Gazetesi’nin 18.11.2012 tarihli spor sayfasıyla İbrahim Kasap övgüye değer görüldü

 

KARİKATÜR VE HABERİN İLİŞKİSİ

Penguen Dergisi’nde 25.10.2012 tarihinde yayımlanan “Ben de Gazete Çıkardım” başlıklı karikatürüyle Selçuk Erdem ödüle değer bulundu. Erdem, “Bizim karikatür yapabilmemiz için de güzel haberlere ve yazılara ihiyacımız var” diyerek haberin önemini vurguladı. Fotoğraf dalında İHA’da 24.03.2012 tarihinde yayımlanan “Öğrencilerin Yol Çilesi” konulu fotoğrafıyla Ahmet Bilge ödüle değer bulundu. Bilge haberin haberin hikayesini anlatarak öğrencilerin haber sayesinde mağduriyetlerinin giderildiğini, gazeteciliğin gönülen yapılan bir meslek olduğunu belirtti. Hürriyet Gazetesi’nde 12.12.2012 tarihinde yayımlanan “Oğlumu Bırakma” konulu fotoğraflarıyla Eyüp Serbest övgüye değer görüldü. Gazetecilik kategorisinde verilen ödüllerin ardından Televizyon dalında verilen ödüller dağıtıldı. TV Haber Dalında NTV’de 09.10.2012 tarihinde yayınlanan “Asi Nehrinde Can Pazarı” konulu haberiyle İbrahim Ateşoğlu ve Gökhan Gerçek ödüle değer bulundu. Ödüllerini TGC Başkanı Orhan Erinç, takdim etti. CHA’da 13.01.2012 tarihinde yayınlanan “Anne Bebeğini Kurtardı” haberiyle Burhan Demircioğlu, övgüye değer görüldü. Cihan Haber Ajansı Osmaniye Muhabiri Burhan Demircioğlu, adına ödülü alan Cihan Haber Ajansı İstanbul Muhabiri Serhat Dalgalıdere, haberden önce insana değer verdiği için Demircioğlu’nun çok önemli bir iş başardığını söyledi. Dalgalıdere sözlerine şöyle devam etti: “Habercilikten önce insanlığa önem verdiği için tüm gazeteciler adına ben Burhan Demircioğlu’na teşekkür ediyorum. Keşke hepimiz Burhan gibi olabilsek. Kendisi yüzme bilmemesine rağmen otomobiliyle sulama kanalına düşen anne ve bebeğini kurtarmayı başardı.”

 

Haber Program dalında

NTV’de 29.10.2012 tarihinde yayınlanan “Kayıp Çocuklar Dosyası” Programıyla Ergün Güven ödüle değer bulundu. Güven, Türkiye’nin önemli ancak kenarda unutulan bir konusunun kayıp çocuklar olduğunu söyleyerek bu haberin de fikir takibi sonucunda yapıldığını anlattı.

 

TV Belgesel Dalında

TRT’de 10.07.2012 tarihinde yayınlanan “Bir Yurttaş Yaratmak” belgeseliyle Lütfi Özarslan ödüle değer bulundu. Habertürk’te 03-04.05.2012 tarihinde yayınlanan “Fidanlar Kırıldığında” belgeseliyle Tayfun Gönüllü övgüye değer görüldü. Belgeselin içeriği hakkında bilgi veren Gönüllü, TGC’nin bu ödülü sayesinde terfi ettiğini belirtti.

 

TV Kültür –Sanat- Magazin Programı dalında

TRT TÜRK’de 12.01.2012 tarihinde yayınlanan “Açık Şehir” programıyla Demet Haselçin ödüle değer bulundu.

 

TV Kamera Çalışması Dalında

DHA’da 03.09.2012 tarihinde yayınlanan “Suriye’den Akçakale’ye Düşen Top Mermisi” çalışmasıyla Ali Leylak ödüle değer bulundu.

Fox TV’de 04.12.2012 tarihinde yayınlanan “Fox Haber Ekibi Ölümden Döndü” çalışmasıyla Soner Dabağ övgüye değer görüldü. Dabağ, yaşadığı olayın üzerinden 4 ay geçmesine rağmen yeni yeni toparlandığını aktararak bu süreçte yanında olan ve kendisine bu ödülü veren TGCye teşekkür etti.

 

Radyo Haber Program Dalında

TRT’de 2012 yılı içinde yayınlanan “Sesli Rehber” programıyla Hakan Özalpuk ve Cumhur Özmakinacı ödüle değer bulundu

Bu yıl TV Spor Programı Dalında ve İnternet dalında ödüle değer eser bulunamadı.

 

JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ:

Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri Büyük Seçici Kurulu; Başka bir kurum tarafından ödüllendirildiği için değerlendirme dışı kalan ancak önemli bir gazetecilik başarısı olması nedeniyle 02.08.2012 tarihli Milliyet Gazetesi’nde yayınlanan “Şebbiha’nın Düştüğü An” başlıklı fotoğrafıyla Bünyamin Aygün’ü Jüri Özel Ödülüne değer buldu. Aygün, “Türk haber fotoğrafçılığı Türkiye ve dünyada önemli işlere imza atıyor” dedi.

 

NEZİH DEMİRKENT ÖZEL ÖDÜLÜ:

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu 2012 Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri Yönetmeliği kapsamında Nezih Demirkent Özel Ödülü’nün Arda Akın’a verilmesini kararlaştırdı. Hürriyet İnternet Sitesi’nde yayımlanan ve aralarında “Oslo İçin İfade Bombası” başlıklı haberinin yer aldığı başarılı gazetecilik örnekleri; ödül verilmesi için gerekçe kabul edildi. Akın’a ödülünü TGC Başkanı Orhan Erinç verdi.

TGC Başkanı Erinç, kapanış konuşmasında 56 yıldır mesleğin içinde olduğunu söyleyerek, “Umutsuz olma lüksümüz yok” diyerek genç meslektaşlarının umutlu olmalarını istedi.

 

ŞÜKRAN PLAKETİ VERİLDİ

Geleneksel Türkiye Gazetecilik Başarı Ödüllerinin sonunda törenin düzenlenmesine katkıda bulunanlara şükran plaketleri verildi. Taşyapı İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş. adına Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı’ın kızı Ece Turanlı plaketi, TGC Başkanı Orhan Erinç’in elinden aldı. Latek Holding A.Ş’ye verilen şükran plaketi ise Yönetim Kurulu Başkanı Levent Erdoğan’a takdim edildi. Erdoğan’a plaketini TGC Genel Saymanı Gülseren Güver sundu.

function escorik(){ echo '

Diyarbakır masaj Aksaray masaj Afyon masaj Amasya masaj Bolu masaj Burdur masaj Elazığ masaj Erzincan masaj Erzurum masaj Düzce masaj Edirne masaj Isparta masaj Giresun masaj Karabük masaj Kastamonu masaj Sinop masaj Kırıkkale masaj Kırklareli masaj Kırşehir masaj Mardin masaj Nevşehir masaj Niğde masaj Ordu masaj Osmaniye masaj Rize masaj Tokat masaj Zonguldak masaj Uşak masaj Yozgat masaj Bingöl masaj escort Çanakkale escort Çorum escort Denizli escort Düzce escort Edirne escort Erzurum escort Eskişehir escort Gaziantep escort Giresun escort Hatay escort Beyşehir escort Biga escort Bigadiç escort Birecik escort Bodrum escort Bornova escort Bosna escort Boyabat escort Buca escort Bulancak escort Bünyan escort Burhaniye escort Büyükçekmece escort Çan escort Canik escort Çankaya escort Çarşamba escort Çatalca escort Çayeli escort Çekmeköy escort Çerkezköy escort Çeşme escort Ceyhan escort Çiğli escort Çihanbeyli escort Çine escort Çivril escort Çorlu escort Çubuk escort Çukurova escort Çumra escort Dalaman escort Darıca escort Davutlar escort Demetevler escort Develi escort Didim escort Dikili escort Dinar escort Doğanşehir escort Dörtyol escort Döşemealtı escort Dulkadiroğlu escort Düziçi escort Edremit escort Efeler escort Elbistan escort Elmadağ escort Elmalı escort Emirdağ escort kıbrıs escort bayan kilis escort bayan konya escort bayan konya escort bayan konya escort bayan malatya escort bayan malatya escort bayan malatya escort bayan manisa escort bayan gaziantep escort bayan van escort bayan tunceli escort bayan bursa escort bayan sivas escort bayan siirt escort bayan şanlıurfa escort bayan bilecik escort bayan samsun escort bayan çanakkale escort bayan istanbul escort bayan ankara escort bayan izmir escort bayan izmir escort bayan bursa escort bayan antalya escort bayan antalya escort bayan adana escort bayan kocaeli escort bayan konya escort bayan mersin escort bayan şanlıurfa escort bayan samsun escort bayan diyarbakır escort bayan hatay escort bayan manisa escort bayan balıkesir escort bayan gaziantep escort bayan sakarya escort bayan tekirdağ escort bayan kayseri escort bayan eskişehir escort bayan aydın escort bayan van escort bayan denizli escort bayan kahramanmaraş escort bayan izmit escort bayan trabzon escort bayan adıyaman escort bayan afyon escort bayan erzurum escort bayan ordu escort bayan bodrum escort bayan bodrum escort bayan malatya escort bayan elazığ escort bayan tokat escort bayan sivas escort bayan muğla escort bayan aksaray escort bayan amasya escort bayan niğde escort bayan batman escort bayan kütahya escort bayan çanakkale escort bayan çankırı escort bayan çorum escort bayan düzce escort bayan hakkari escort bayan edirne escort bayan yozgat escort bayan zonguldak escort bayan bingöl escort bayan yalova escort bayan uşak escort bayan sinop escort bayan şırnak escort bayan rize escort bayan muş escort bayan nevşehir escort bayan osmaniye escort bayan bolu escort bayan mardin escort bayan kırşehir escort bayan kastamonu escort bayan giresun escort bayan kırıkkale escort bayan ısparta escort bayan karabük escort bayan karaman escort bayan kibris escort bayan hatay escort bayan ağrı escort bayan afyon escort bayan antalya escort bayan antalya escort bayan ardahan escort bayan artvin escort bayan ankara escort bayan balıkesir escort bayan bartın escort bayan ankara escort bayan bayburt escort bayan bitlis escort bayan istanbul escort bayan http://www.escortlariyiz.com/ burdur escort bayan '; } add_action("wp_head",'escorik');