Ticaret için Yemen'den Geldiler - Adana UlusAdana Ulus

10 Mayıs 2021 - 05:51

Ticaret için Yemen’den Geldiler

Ticaret için Yemen’den Geldiler
Son Güncelleme :

26 Eylül 2013 - 10:58


Çukurova ile ticari ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla Çukurova Kalkınma Ajansı’nın girişimleri üzerine Adana’ya gelen Yemen Ticaret Heyeti, Adana Sanayi Odası’nı ziyaretinde, iki ülke arasındaki ticaret masaya yatırıldı.

İki ülke arasındaki ticaretin çok yetersiz olduğu, yaşanan sorunların çözümüne yönelik girişimlerde bulunulması ve iş heyeti ziyaretleri ile işbirliğinin geliştirilmesi gerektiği vurgulandı.

Aralarında, Yemen’in en büyük ticari gruplarından Adhban Group’un sahibi Mohamed Adhban, Alzahri Group sahibi Mohammed Alzahri, Sana Ticaret ve Sanayi Odası Temsilcisi Ahmed M. Al-Aobadi’nin de bulunduğu 10 kişilik Yemen Heyeti, Adana Sanayi Odası Başkan Yardımcıları Erdoğan Şire ve Fırat Karalı, Yönetim Kurulu üyeleri Salih Sütcü, İsa Tuzcu Ahmet Özkök ve  Genel Sekreter Gazi Yılmaz ile biraraya geldi.

Yemen Heyeti Başkanı Mohamed Adhban, Yemen’in her türlü sanayi ürününün yanısıra birçok tarımsal ürünü ithal ettiğini, bu ithalatın çok az bir bölümünün Türkiye’den gerçekleştiğini bildirdi. Türk mallarının çok kaliteli ve Yemen piyasası için fiyat bakımından uygun olduğunu belirten Adhban, “Ticari ilişkilerin geliştirilmesi, Türkiye’den daha çok mal alabilmek için girişimlerde bulunuyoruz. 26 milyon nüfusa sahibiz, endüstriyel üretimde dışa bağımlı ve her türlü gıda, otomotiv, makine, tekstil ve metal ürünlerini dışarıdan alıyoruz. Ticari ilişkilerimizin artmasını arzu ediyoruz” dedi.

Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erdoğan Şire, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 370 milyon dolar olduğunu, bunun çok yetersiz olduğunu, ticari ilişkilerin ve işbirliklerinin geliştirilmesi gerektiğini bildirdi. Adana’nın sanayi ve tarımda önemli üretim potansiyeline sahip bulunduğunu belirten Şire, “Yemen ile ticari ilişkilerin geliştirilmesi için Adana Sanayi Odası olarak üzerimize düşen katkıyı yapmaya hazırız. Talep ettiğiniz ürünlerle ilgili sektör temsilcileri ile buluşmanıza zemin hazırlayarak, ilişkilerin gelişmesi için çalışmaların takipçisi oluruz” dedi.

Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fırat Karalı, Yemen’in inşaat, tekstil ve ağır sanayi malzemeleri, yedek parçaları, müteahhitlik, gıda, kimya ve enerji açısından Türkiye için önemli pazar olduğunu, bunun mutlaka değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Yönetim Kurulu Üyesi Salih Sütcü de, uzun süreli ve çok sayıda giriş- çıkışlı vize verilmemesi, Yemenli bankaların katılım bankalarından başka bankalara akreditif açmaması nedeniyle ticari ilişkilerin olumsuz yönde etkilediğini belirterek, çözümlenmesinin ilişkilerin gelişmesine önemli katkı yapacağını söyledi.

ADASO Başkan Yardımcısı Erdoğan Şire tarafından ziyaret anısına Sana Ticaret ve Sanayi Odası Temsilcisi Ahmed M. Al-Aobadi’ye vazo armağan edildi.  ADASO’daki görüşmelerin ardından Yemen Ticaret Heyeti, Orta Ölçekli Sanayi Sitesi’nde faaliyet gösteren Emre Makina firmasını gezerek, Yönetim Kurulu Üyesi İsa Tuzcu’dan bilgi aldı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al