Hotivi

Tiroid Bezi Hastalıkları uyarısı - Adana UlusAdana Ulus

20 Haziran 2021 - 03:42

Tiroid Bezi Hastalıkları uyarısı

Tiroid Bezi Hastalıkları uyarısı
Son Güncelleme :

25 Haziran 2013 - 9:42

Tiroid bezinde üretilerek salınan tiroid hormonlarının uygun miktarda olmaması yaşam kalitemizi bozacak birçok belirtiye neden olabileceği uyarısında bulunan Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Şebnem Aktaran tanının erken dönemde konularak uygun tedavinin zamanında başlanmasının önemine dikkati çekti.

tiroitbezi_uyarisiUzmanı Doç. Dr. Şebnem Aktaran, boyun ön bölümünde yer alan, yaklaşık 15-20 gram ağırlığındaki tiroid bezinin boyutunun küçük ancak vücuttaki rolünün önemli olduğunu; tiroid hormonlarının bebeğin anne karnında gelişiminde, doğum sonrası zihinsel-bedensel gelişim ve büyümesinde ve yaşam boyu metabolizma faaliyetlerinin düzenlenmesinde  etkisinin büyük olduğuna dikkati çekti. Acıbadem Hastanesi  Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Şebnem Aktaran, tiroid bezinde üretilen tiroid hormonlarının vücudumuzdaki hücreler üzerinde etkileri olduğunu, bu nedenle tiroid hormonlarının  dengesiz üretiminin diğer organ ve sistemlerin de çalışmasını olumsuz etkileyebileceğinden yaşamın her döneminde özellikle gebelik döneminde  bebek ve anne sağlığı için tiroid hormonlarının normal düzeylerde tutulması gerektiğini belirtiyor.

“Tiroid bezinin az çalışarak yeterli miktarda tiroid hormonu salgılamamasına hipotiroidi, aşırı çalışmasına da  hipertroidi denir” diyen Doç. Dr. Şebnem Aktaran, şöyle devam etti. Tiroid hastalıkları birçok belirtiyle ortaya  çıkabilir bu nedenle  benzer belirtileri olan kişilerin tiroid hormonlarının ölçülmeli ve gereğinde tedavisi yapılmalıdır.

Hipertiroidi Ve Hipotiroidi Belirtileri Nelerdir?

Tiroidin az çalışması (hipotiroidi):

 

l  Yorgunluk

l  Deride kuruma

l  Kilo alma

l  Saçlarda kuruma

l  Soğuğa tahammülsüzlük

l  Reflekslerde ve hareketlerde yavaşlama

l  Kas ve kemiklerde ağrı

l  Uyuşma

l  Tansiyon yüksekliği

l  Kolesterolde yükselme

l  Adet düzensizliği

l  Kabızlık, şişkinlik

l  Hafıza problemleri

l  Depresyon  belirtileri (isteksizlik, mutsuzluk)

        

Tiroid aşırı çalışmasında (hipertiroidi) ise şunlar oluyor:

 

l  Çarpıntı

l  Terleme

l  Sinirlilik

l  Huzursuzluk

l  Sıcak ve nemli deri

l  Sıcağa tahammülsüzlük

l  Kilo kaybı (iştahın iyi olmasına karşın zayıflama)

l  Ellerde titreme

l  Saçlarda incelme, kırılma ve dökülme

l  İshal

l  Göz bulguları (canlı bakış)

l  Adet düzensizliği

 

sTiroid Hastalıkları Nelerdir?

Acıbadem Adana Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Şebnem Aktaran, tiroid hastalıkları ve tedavi seçenekleri hakkında da şu bilgileri verdi;

”Tiroid bezi hastalıkları; tiroid bezinin az çalışması (hipotiroidi), aşırı çalışması (hipertiroidi), tiroid bezi iltihabı (tiroiditler) ve guatr (tiroid bezinin büyümesi nodüllü veya nodülsüz) olarak ortaya çıkar. Tiroid bezi hastalıklarının genellikle iyot eksikliği, genetik ve çevresel nedenlere bağlı olabileceği düşünülmektedir. İyot eksikliği ülkemizde guatrın en önemli nedenlerindendir.

Tiroid hastalıkları belirtileri olanlarda kanda tiroid hormonları değerlendirilir ve tiroid bezi ultrasonografi (USG) ile görüntülenir. Tiroid hastalıklarında tedavi; tiroid hormonlarının düzeyine,  tiroid bezinin özelliklerine (büyüme, nodül özellikleri, tiroidit)   göre   belirlenir. Tedavide takip, ilaç, radyoaktif iyot veya operasyon seçeneklerinden uygun olanına karar verilir. İlaç tedavisi kararı verilen hastalarda tedavinin süresi, ilacın dozu, hastalığın seyrine göre düzenlenir.

Guatrda bezin tümü yaygın büyüyebilir (diffüz) veya  bezde  tek veya çok sayıda nodüller (yuvarlak, oval kitleler) olabilir. Son yıllarda boyun muayenesi ile birlikte  USG de yapıldığı  için küçük tiroid nodülleri de tespit edilebilmektedir. Bu nedenle tiroid nodülü tanısına sıklıkla rastlanmaktadır. Tiroid nodüllerinde hastanın özgeçmişi (özellikle boyun bölgesinin radyasyona maruz kalması), aile öyküsü ve USG bulguları önemlidir. Nodüller mutlaka takip edilmelidir.  Nodüllerin kötü huylu (maling/tiroid kanseri)  olma olasılığı, aşırı hormon üretimi  (otonomi) varlığı, iri nodüllerin nefes borusuna basısı değerlendirilmelidir. Bu nedenle tanıda tiroid hormonları, görüntüleme yöntemleri (tiroid USG ve TSH baskılı ise tiroid sintigrafisi) ve  tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB) yapılır. Alınan materyal sitopatolog tarafından incelenir. Operasyon veya izlem kararı verilir. Operasyon düşünülmeyen hastalar belirli aralıklarla izlenir. İzlem sırasında tiroid hormonları, tiroid USG ile kontroller yapılır, gerektiğinde tiroid İİAB yapılır. Nodüllerin takibi sırasında cerrahi  önerildiğinde hasta tarafından gereği yapılmalıdır.

.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al