Hotivi

Tiyatro Festivalinde 23 Nisan Coşkusu - Adana UlusAdana Ulus

23 Haziran 2021 - 12:12

Tiyatro Festivalinde 23 Nisan Coşkusu

Tiyatro Festivalinde 23 Nisan Coşkusu
Son Güncelleme :

13 Nisan 2015 - 15:01

Sabancı Vakfı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları işbirliğiyle düzenlenen 17. Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’ne bu hafta 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın coşkusu ekleniyor. Yerli ve yabancı grupların olağanüstü performanslarının yanı sıra genç ekiplerin oyunları ve atölye çalışmaları 4. haftasında festival ruhunu zirveye çıkarıyor.tiyatro_festival_23nisan (2)

Festival, hafta boyunca çocuklara özel bir program sunuyor

Fransa’dan katılan Demons et Merveilles ekibi “Lulu’nun Beyaz Gecesi” adlı oyununu 22 ve 23 Nisan akşamları Adana’da Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi’nde sergileyecek. Çocuklarla ve maskelerle olan deneyimini kullanan The Démons et Merveilles, oyunda hem eğlenceli hem de şiirsel bir dille, her çocuğun uyku zamanı yaşadığı zorluklara değiniyor. “Lulu’nun Beyaz Gecesi”, maskeli bir karakter tarafından farklı nesnelerle canlandırılıyor; Lulu’nun zihinsel haritası kısa bir animasyon filmi gibi gözler önüne seriliyor.

Festivalin bu haftaki atölye çalışmalarında çocuklar kukla ve maske yapımını öğrenecek. Adana DT Görme Engelliler için Okuma Tiyatrosu 22 ve 23 Nisan’da maske yapım atölyesi; 24 ve 25 Nisan’da ise Ceren Karahan ile Özlem Karabay’ın eğitmenliğinde atık malzemelerden kukla yapım atölyesi düzenlenecek.

Festivalin son iki haftası boyunca Adana Devlet Tiyatrosu Fuaye Genç Sahne’de, genç tiyatro toplulukları sahne alacak; Adanalılar alternatif tiyatro örneklerini izleme fırsatı bulacak. Bu kapsamda 20 ve 21 Nisan’da Kulis Sanat Tiyatrosu “Köprüdeki Adam”, 22 ve 23 Nisan’da Seyyar Tiyatro “Tehlikeli Oyunlar”, 24 ve 25 Nisan’da Ters Ağaç Kukla Tiyatrosu “Son İncir” ve 26 Nisan’da Ray Tiyatro “Pencere” adlı oyunlarıyla festivale taze kan getirecek.tiyatro_festival_23nisan (1)

Farklı duygular tiyatro sahnesinde canlanacak

Festivale katılan yabancı gruplardan Portekiz Dobrar Mask Tiyatrosu “Goda” adlı oyununu Adana’dan sonra bu kez 20 Nisan’da Sabancı Üniversitesi’nde sahneleyecek. Goda insanın yaşamı boyunca kelimelere dökemediği, içinde tutarak her geçen gün daha da çoğalttığı parçalara, anılara ve duygulara dokunan; çocukluk ve yaşlılık zamanlarının benzerliğini, bir o kadar da farklılığını anlatan bir oyun. Goda sözlerle değil, maskeyle hayat buluyor.

Dünyaca ünlü İsveçli yazar Lars Norén’in Bosna trajedisinden hemen sonra yazdığı “Savaş” adlı oyun ise 20 ve 21 Nisan’da Pürtelaş Tiyatrosu tarafından Adana’da Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi’nde sahnelenecek. Oyunda, savaş sürecinde ailesinden ayrılmak zorunda kalan bir babanın, yıllar sonra kör bir adam olarak evine dönüşü ve ailesindeki yıkıma şahit oluşu konu ediliyor. Şiirsel bir anlatımla ele alınan oyun, savaşın yıprattığı ruhları vurucu bir dille aktarıyor.

Çolpan İlhan – Sadri Alışık Tiyatrosu tarafından İstanbul’dan sahnelenen Kafesten Bir Kuş Uçtu (Guguk Kuşu) adlı oyun da 24 ve 25 Nisan’da İstanbul’dan sonra Adana’da Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi’ndeseyiricisiyle buluşacak. Oyunda tutuklu olduğu cezaevinde çalışmaktan kurtulmak için deli taklidi yaparak güvenlik önlemlerinin az olduğu bir akıl hastanesine sevk edilen McMurphy adlı mahkûmun geçirdiği zaman konu ediliyor.tiyatro_festival_23nisan (3)

 

TARİH GÜN SAAT GRUP ADI OYUN ADI YER
20 Nisan Pazartesi 20:00 Portekiz Dobrar Mask Tiyatrosu Goda Sabancı Üniversitesi
20 Nisan Pazartesi 18:00 Kulis Sanat Köprüdeki Adam Genç Sahne
21 Nisan Salı
20

Nisan

Pazartesi 20.00 Pürtelaş Tiyatrosu Savaş H. Ömer Sabancı Kültür Merkezi
21 Nisan Salı
22 Nisan Çarşamba 20.00 Fransa-Demons et Merveilles Lulu’nun Beyaz Gecesi H. Ömer Sabancı Kültür Merkezi
23 Nisan Perşembe 20:00
22 Nisan Çarşamba 18:00 Seyyar Tiyatro Tehlikeli Oyunlar Genç Sahne
23 Nisan Perşembe
22 Nisan Çarşamba 14:00 Görme Engelliler için

Okuma Tiyatrosu

Çocuklar ile Maske Yapımı Adana DT Çalışma Stüdyosu
23 Nisan Perşembe
24 Nisan Cuma 14:00 Ceren Karahan – Özlem Karabay Atık Malzemelerden Kukla Yapımı Adana DT Çalışma Stüdyosu
25 Nisan Cumartesi
24 Nisan Cuma 18:00 Ters Ağaç Tiyatrosu Son İncir Genç Sahne
25 Nisan Cumartesi
24 Nisan Cuma 20:00 Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu Kafesten Bir Kuş Uçtu (Guguk Kuşu) H. Ömer Sabancı Kültür Merkezi
25 Nisan Cumartesi
26 Nisan Pazar 18:00 Ray Performans Kollektifi Pencere Genç Sahne

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al