Hotivi

Tiyatro Ödülü Cihan Önal’ın - Adana UlusAdana Ulus

17 Haziran 2021 - 20:22

Tiyatro Ödülü Cihan Önal’ın

Tiyatro Ödülü Cihan Önal’ın
Son Güncelleme :

28 Mart 2015 - 18:58

sabanci_adana_tiyatro_cihan_onal (2)Sabancı Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları işbirliğiyle düzenlenen Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali 17’nci kez seyircisiyle buluştu. Adana halkının heyecanla beklediği festival, Adana Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi Sahnesi’nde İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun ‘Yaşamak Denen Bu Zahmetli İş’ oyunuyla başladı. 

Festivalin açılış töreni Adana Valisi Mustafa Büyük, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Sabancı Vakfı Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Necat Birecik, sanatçı Cihan Ünal’ın yanı sıra davetlilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Açılış törenindeki konuşmasında Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’nin Sabancı Vakfı’nın kültür sanat faaliyetleri içinde çok önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Sabancı Vakfı Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan, “Rahmetli Sakıp Sabancı’nın bize bıraktığı emanetlerden bir tanesi olan Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali 17’nci yılına geldi. Açılışını her zamanki gibi anlamlı bir günde, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde yapıyoruz. Türkiye’nin en uzun soluklu uluslararası tiyatro festivali, tiyatronun en anlamlı gününde seyircisiyle buluşuyor.” dedi.

Yıllardır festivalin Adana’ya yakışacak bir açılışla ‘perde’ demesi için özel bir çaba sarf ettiklerini belirtenKoyunsağan, sözlerine şöyle devam etti: “Özellikle son yıllarda Adana halkının büyük ilgi gösterdiği Seyhan nehri üzerindeki gösterilerle festival açılışlarını gerçekleştirdik. Bu gösterilerde her yıl çıtamızı biraz daha yükselttik, her yıl bir öncekinden daha iyisini sunmak istedik. Bu yıl ise festival boyunca Adanalılarla farklı açık hava mekanlarında buluşmamızı sağlayacak, festivalimizin zenginliğini yansıtan bir program hazırladık. Bu yılki festival, 24 oyunla en zengin program rekorunu kırıyor. Atatürk Parkı ve Tren Garı’ndaki gösteriler ve atölye çalışmalarıyla da festival ruhunu şehrin farklı yerlerine taşıyoruz. Festivalimiz 30 Nisan’a kadar Adana’yı yine tiyatronun başkenti yapacak.”

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Necat Birecik açılış törenindeki konuşmasında “Ve Tiyatro en güçlü hasatlarından birini veriyor Adanalı seyircilere. Üstelik tüm dünyada tiyatronun konuşulduğu ‘27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde… Bu yıl 17. kez seyircisi ile buluşan ‘Devlet Tiyatroları – Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’ böylesine anlamlı bir günde açılıyor. Tiyatronun yaşamı yeniden, yeniden üreten ritüelistik coşkusu Adana’nın bereketli toprağına düşüyor. Dünyanın pek çok ülkesinden gelen tiyatro toplulukları ve ülkemizin seçkin tiyatroları, Adana’da bir ay boyunca tiyatro bayramı yaşanacağını muştuluyor. Tiyatronun barış, kardeşlik ve insan sevgisini işaret eden dili, kültürlerarası iletişimi bir kez daha harmanlıyor.” dedi. sabanci_adana_tiyatro_cihan_onal (1)

Yaşam Boyu Ödülü Cihan Ünal’ın

Tiyatro sanatının gelişmesine önemli katkılarda bulunmuş ustalara minnet ve saygı duymak amacıyla 2005 yılından bu yana her yıl verilen “Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü”nün bu yılki sahibi tiyatro sanatçısıCihan Ünal oldu. Usta isim ödülünü Sabancı Vakfı Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan’ın elinden aldı.

Tiyatro’nun kalbi bir ay boyunca Adana’da atacak

Türkiye’nin bir ay süren, en uzun soluklu tiyatro festivali olma özelliğini taşıyan Adana Tiyatro Festivali’nde, bu yıl Türkiye’den 16, yurt dışından 8 olmak üzere toplam 24 oyun sahnelenecek. 30 Nisan’a kadar sürecek festivalde Amerika Birleşik Devletleri’nden Summer Nite Theatre “Marat / Sade”, Çin’den Shangai Dramatic Arts Center “Köpeğin Yüzü”, Fransa’dan Demons Et Merveilles “Lulu’nun Beyaz Gecesi”,Portekiz’den Espetáculo da ‘Dobrar “Gôda”, Makedonya’dan Üsküp Türk Tiyatrosu “Bir Yaz Gecesi Rüyası”, Yunanistan Ulusal Tiyatrosu “Pasta” ve Ukrayna’dan Kiev Modern Bale Tiyatrosu “Carmen TV” adlı oyunlarını sergileyecek.

Türkiye’den ise İstanbul Devlet Tiyatrosu “Yaşamak Denen Bu Zahmetli İş”,  Trabzon Devlet Tiyatrosu “Rulet”, Sivas Devlet Tiyatrosu “Kanlı Düğün”, Ankara Sanat Tiyatrosu “Halktan Biri” ve “Tesadüfen Kadın Elizabeth”, Semaver Kumpanya “Kuşlar” ve “Veriler”, Tiyatro Adam “Arturo Ui’nin Önlenebilir Tırmanışı”, İkinci Kat Tiyatrosu “Fü”, Çolpan İlhan-Sadri Alışık Tiyatrosu “Kafesten Bir Kuş Uçtu” ve Pürtelaş Tiyatrosu “Savaş” adlı oyunlarını sahneleyecek.

Bu yıla özel açık hava gösterisi Tren Garı’nda

Dünyaca ünlü Alman Panoptikum ekibi festivalin bu yıla özel açık hava gösterisine damgasını vuracak. “Transition” ismini taşıyan bu çarpıcı performans 10 Nisan Cuma akşamı, saat 20.00’de, Tren Garı’nda izlenebilecek. 17 – 26 Nisan tarihleri arasında Atatürk Parkı’nda düzenlenecek etkinlikler Adana sokaklarına renk katacak.

Festival oyunları Adana’da Adana Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezisahnesinde ve İstanbul’da Sabancı Üniversitesi Gösteri Merkezi’nde seyirciyle buluşacak. Festival boyunca dans, oyun yazma, görme engelliler için okuma tiyatrosu, çocuklarla maske yapımı ve kukla yapımı konularında atölye çalışmaları da düzenlenecek.

Genç Tiyatro toplulukları festival sahnesinde

Adana Tiyatro Festivali, alternatif tiyatro örneklerini Adanalılarla buluşturmak için festival sahnesinde genç tiyatro topluluklarına da yer açıyor. Festival kapsamında 5 genç tiyatro topluluğu Adana Devlet Tiyatrosu Fuaye Genç Sahne’de oyunlarını sergiliyor. Kulis Sanat Tiyatrosu “Köprüdeki Adam”, Seyyar Tiyatro“Tehlikeli Oyunlar”, Ters Ağaç Kukla Tiyatrosu “Son İncir”, Ray Tiyatro “Pencere” ve Tiyatro Evi“Çirkin” adlı oyunlarıyla seyirciyle buluşma heyecanını yaşayacak.

Festivali her yıl 80 binden fazla seyirci takip ediyor

Adana Tiyatro Festivali, 16 yılda 40 farklı ülkeden 79 yabancı tiyatro grubunu, yerli ve yabancı 5 binden fazla sanatçıyı ağırladı. Türkiye’den özel tiyatrolar ve Devlet Tiyatroları’nın sahnelediği oyunlar da dahil toplam 292 oyun ve 628 temsil düzenlendi. Her yıl merakla beklenen Adana Tiyatro Festivali’ne Türkiye’nin birçok yerinden seyirci akın ediyor; oyunlar her yıl 80 binden fazla seyirci tarafından izleniyor.

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al