Hotivi

TMMOB, AKP Tahakkümüne Teslim Olmayacak - Adana UlusAdana Ulus

17 Haziran 2021 - 19:59

TMMOB, AKP Tahakkümüne Teslim Olmayacak

TMMOB, AKP Tahakkümüne Teslim Olmayacak
Son Güncelleme :

11 Temmuz 2013 - 15:23

Adana(Ulus)–TMMOB Adana il Koordinasyon Kurulu tarafından, TMMOB’ye bağlı odaların Adana Şube başkanlarının, yöneticilerinin, üyelerinin, KESK yöneticilerinin, CHP il ve ilçe başkanlarının, Eczacılar Odası Adana şube başkanının katılımıyla, İnşaat Mühendisleri Odası Adana şubesinde bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklamasında, TMMOB Adana İl Koordinasyonu adına konuşan Nazım Biçer, AKP’nin gece yarısı operasyonuyla gerçekleştirdiği yasa değişikliğinin Gezi Parkı süreciyle doğrudan ilintili olduğunu söyledi.

tmmob_torba_yasasiGezi Parkı direnişinde aktif yer aldığı için TMMOB örgütünün gücünün zayıflatılmak istendiğini vurgulayan Biçer, sözlerine şöyle devam etti;

“AKP Hükümeti, 3194 sayılı imar yasasında yaptığı değişiklikle, TMMOB’ye karşı Meclis’te bir gece yarısı operasyonu gerçekleştirmiştir.

TMMOB’ye bağlı Odaların İstanbul yöneticisi olan arkadaşlarımızın gözaltına alındığı, evlerinin arandığı günün gecesinde,  Meclis Genel Kurulunda görüşmeleri devam eden Torba Yasaya eklenen bir madde ile TMMOB’ye bağlı odaların asli görevi olan mesleki denetimi ortadan kaldırılmıştır. Anayasa’nın 135’inci maddesine göre bir kamu kuruluşu olan TMMOB’nin üyeleriyle olan ilişkisi devreden çıkartılmıştır.”

Meclis tüzüğüne göre önergenin tamamı okunmadan, alt komisyonlarda görüşülmeden gece yarısı kabul ettirilen bu düzenlenmenin, TMMOB örgütlülüğüne yapılmış bir darbe niteliğinde olduğunu ifade eden Nazım Biçer; “Bu yasa değişikliği ile TMMOB’nin mesleki denetimi engellenmekte, toplumsal mücadele içindeki etkinliği kırılmak istenmektedir. TMMOB; bilimi, tekniği, insan hakkını temel alan anlayışı çerçevesinde, AKP’nin bilim dışı, yaşam alanlarını ranta feda eden, plansız, kenti, kentliyi hiçe sayan, anti-demokratik, neoliberal politikalarının her zaman karşısında olmuştur; tüm yaşam alanlarına ve kamuya dönük yağma politikalarına karşı mücadele etmiştir. TMMOB, ülkenin dört bir tarafında gerçekleşen Taksim Gezi parkı direnişlerinde aktif yer almıştır; Taksim Dayanışması bileşenleri arasında üyelerimiz bulunmaktadır. Bu nedenlerle, mücadele alanlarında yerini aldığı için, TMMOB, AKP iktidarı tarafından hedef alınmıştır. Bir taraftan yöneticilerimiz haksız, hukuksuz bir şekilde gözaltına alınırken, diğer taraftan gece yarısı geçirilen yasa değişiklikleriyle, TMMOB örgütlülüğünün gücü zayıflatılmak istenmektedir. AKP tarafından, gizli kapaklı çıkarılan bu yasa her yönüyle bir intikam yasasıdır” dedi.

tmmobtorbaBu torba yasa ile kamu kaynaklarının talanının merkezileştirildiğini, belediyeler ve meslek odalarının hak, yetki ve görevlerinin ellerinden alındığını, mimari projeler Fikir ve Sanat Eserleri Yasası kapsamından ve eser olmaktan çıkarıldığını söyleyen Biçer, sözlerine şöyle devam etti;

“Toplumsal yaşamı kendi ideolojik- politik anlayışına göre düzenlemek isteyen, her uygulamasının, her kararının itirazsız kabul edilmesini isteyen, demokrasiden nasibini almamış AKP iktidarı için ülke yararı, vatandaşın huzuru ve güvenliği, mesleki denetimlerin hiçbir önemi yoktur. Amaçları politiktir; kendi anlayışlarına direnen kurumların yasalarını değiştirerek etkisizleştirmek istemektedirler.

TMMOB’nin, 57 yıldır sömürüye, talana, baskıya, zulüm yöntemlerine karşı sağlamlılıkla karşı duran bir mücadele geleneği vardır. TMMOB, kurulduğu günden beri mesleki örgütlenmesini koruyarak, baskıcı dönemlere, anlayışlara karşı nasıl direndiyse, bundan böyle de direnmeye devam edecektir.

Hiçbir baskı, hiçbir torba yasa TMMOB’yi haklı mücadelesinden alıkoyamaz. Baskıya, sömürüye, talana karşı mücadelemize ve aynı zamanda bilgimizi, beynimizi, yüreğimizi emekçi halkımızın hizmetine sunmaya devam edeceğiz.”

Nazım Biçer’in açıklamasının ardından İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Abdullah Bakır, Makine Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Hüseyin Atıcı, Şehir Plancıları Odası Adana Şube Başkanı Ulaş Çetinkaya, Elektrik Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Mehmet Mak, Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Bekir Kamışlı, Harita Kadastro Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Hasan Zengin, Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Şahin Yeter, Jeofizik Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Melih Baki, Kimya Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Ali Çiçek, Gıda Mühendisleri Odası Adana Şube yöneticisi Şehmus Alpaslan, Eczacılar Odası Adana Şube Başkanı Ersun Özkan, KESK yöneticisi Muzaffer Yüksel, CHP Adana il başkanı Orhan Sümer, CHP Çukurova İlçe başkanı Haşmet Biçer, Kültür-Sen başkanı Muhammed Bakır, AKP’nin Gezi’nin intikamını almak için TMMOB’yi hedef aldığını belirterek, hiçbir baskının TMMOB’yi yıllardır devam eden mücadele geleneğini sürdürmekten alıkoymayacağını, TMMOB’nin kararlılıkla çalışmalarına ve mücadelesine devam edeceğini belirttiler.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al