Hotivi

TMMOB’yi hedef alan yasa değişikliği Meclise İade Edilmeli - Adana UlusAdana Ulus

20 Haziran 2021 - 04:13

TMMOB’yi hedef alan yasa değişikliği Meclise İade Edilmeli

Son Güncelleme :

18 Temmuz 2013 - 16:19

tmmob_adana_ikkTMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Nazım Biçer: “AKP Hükümetinin, Meclis’te gece yarısı operasyonu ile yaptığı İmar Kanundaki yasa değişikliği, Cumhurbaşkanı tarafından Meclis’e iade edilmelidir.”dedi

TMMOB Adana İl Koordinasyon Sekreteri Nazım Biçer İMO Adana Şubesi’nde yaptığı basın açıklamasına,  TMMOB Yürütme Kurulu üyesi Bahattin Şahin, TMMOB Denetleme Kurulu üyeleri Ramazan Tümen ve Nebil Yengüner, EMO Adana Şube Başkanı Mehmet Mak, KMO Adana Şube Başkanı Ali Çelik, Gıda MO Adana Şube Yönetim Kurulu üyesi Şehmus Alparslan, ZMO Adana Şube Yönetim Kurulu üyesi Can Karademir ve İMO Adana Şube Yönetim Kurulu üyeleri Emel Varkal,  H.Çağdaş Kaya, Zekeriya Turanbayburt ve TMMOB’ye bağlı odaların Adana şube üyeleri katıldılar. Eğitim-Sen Adana Şube Başkanı Kamuran Karaca ve SES Adana Şube Başkanı Muzaffer Yüksel de basın açıklamasına gelerek, TMMOB’ye destek verdiler.  Nazım Biçer;   AKP Hükümetinin Meclis’te gece yarısı operasyonu ile yaptığı, TMMOB’nin yetkilerini kısıtlayan İmar Kanundaki değişikliğin hukuksuz ve keyfi olduğunu, Cumhurbaşkanı tarafından Meclis’e iade edilmesi gerektiğini söyledi.

Biçer; “AKP, bu yasa değişikliğiyle,  antidemokratik uygulamalarına, dayatmacı zihniyetine, yaşam alanlarının talan edilmesine karşı Gezi Parkı direnişi ile başlayan demokratik, kitlesel mücadeleyi meslek örgütleri nezdinde cezalandırmak istemektedir” dedi.

AKP İktidarının, toplumsal yaşamı kendi ideolojik- politik anlayışına göre düzenlemek istediğini ifade eden Biçer sözlerine şöyle devam etti, “AKP, meslek odalarının kamu adına yaptığı denetimden rahatsızdır. Kentsel rant politikalarının uygulanmasının önünde bir engel olarak gördüğü TMMOB’nin güçsüzleşmesini istemektedir. Kamu yararı gözetmeyen uygulamalarına direnen kurumları, yasalarını değiştirerek etkisizleştirmek istemektedir. Gece yarısı operasyonu ile İmar Kanunu’nda yapılan değişiklik, bu niyetin uygulamaya alınmasıdır.”

Biçer basın açıklamasının devamında İmar Kanunda yapılan değişiklikleri sıraladı, “TBMM’de kabul edilen Torba Yasa kapsamında İmar Kanunu’nda yapılan değişiklikle; Ülke kaynaklarının talanına karşı çıkan TMMOB ve bağlı odalarını işlevsizleştirmek, Odaların üyeleriyle ilişkisini zayıflatmak ve giderek ortadan kaldırmak, Odaların gelirlerine el koymak, kamusal-toplumsal kaynak ve varlıkların talanını iktidarın elinde merkezileştirerek piyasaya açmak, metalaştırmak, kentsel dönüşüm, kentsel rant programlarının önündeki bilimsel, teknik, mesleki denetimi ve toplumcu engelleri ortadan kaldırmak, Belediyeler ve Meslek Odalarının Anayasal hak, yetki ve görevlerini ellerinden almak, Mimarların Fikir ve Sanat Eserleri Yasası kapsamındaki mimari projelerini eser olmaktan çıkarmak, telif haklarına el koymak, ve sonuçta teslim alamadığı TMMOB‘nin etkisizleştirilmesi istenmektedir” dedi.

AKP iktidarının gerçekleştirdiği, hukuk dışı, antidemokratik bu yasa değişikliğinin kamuoyu tarafından tepkiyle karşılandığını vurgulayan Biçer sözlerine şöyle devam etti; “Ankara’da, İstanbul’da, pek çok şehirde mimar, mühendis ve şehir plancıları, AKP’nin mesleklerine, meslek odalarına yönelik baskıcı politikalarını ve TMMOB’nin yetkilerini kısıtlayan Torba Yasayı protesto etmişlerdir.  Pek çok meslek odası ve sivil toplum örgütü, TMMOB’ye karşı intikamcı anlayışın ürünü olan bu yasa değişikliğinin karşısında olduklarını açıklamışlardır.

Mimar, mühendis, şehir plancılarının, kamuoyunun bu haklı tepkileri mutlaka dikkate alınmalıdır. Cumhurbaşkanlığının onayına sunulan, meslek odalarını etkisiz ve yetkisiz kılmayı hedefleyen, meslek odalarının kamu adına yaptıkları mesleki denetimleri engellemeyi içeren, kamuoyunun yoğun tepkisine neden olan söz konusu yasa değişikliği, Cumhurbaşkanı tarafından TBMM’ne iade edilmelidir.”

 

 

 

 

takipçi satın al