Hotivi

TOKİ Şehircilik cinayeti işliyor - Adana UlusAdana Ulus

23 Haziran 2021 - 11:57

TOKİ Şehircilik cinayeti işliyor

TOKİ Şehircilik cinayeti işliyor
Son Güncelleme :

12 Mayıs 2013 - 12:26

turgay_develichp1Cumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekili Turgay Develi, son bir aydır meclis kürsüsünden AKP’yi ağır bir dille eleştirmeye devam ediyor. Develi’nin geçtiğimiz hafta meclis kürsüsünden yaptığı konuşmanın bu kez muhatabı Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar oldu. Develi konuşmasında Adana 5 Ocak Stadyumunun yıkılarak AVM olarak hizmet vermesinin yanlış bir karar olduğuna vurgu yaptı.

CHP Milletvekili Develi, yaptığı konuşmada şunları söyledi.

“  Şimdi burada Adana’yla ilgili çok önemli bir konuyu Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar buradayken dile getirmek istiyorum. Adana’da şehir stadyumunun dört bir tarafına ancak diktatörlüklerde görülebilecek bir şekilde TOKİ tarafından yapılacak olan stadyumun duyurusunu astılar. Bir tarafta Sayın Başbakanın fotoğrafı, bir tarafta Spor Bakanının fotoğrafı, bir tarafta Sayın Şehircilik Bakanının fotoğrafı. Zannedersiniz ki AKP Adana’ya ulufe dağıtıyor. Hâlbuki yapılan çok basit, karlı bir işlem. Adana’nın en iyi yerinde bulunan, Adana’nın en değerli yerinde bulunan 5 Ocak Stadyumu’nun karşılığında TOKİ bir stadyum yapacak ama protokole göre karşılığında aldığı stadyum yeri yapılacak stadyumun 2 katı değerinde ve şehir merkezinde, apartmanların yoğun olduğu bir merkezde, kent yaşamının yoğun olduğu bir merkezde, sıfır yeşil alanlı, kütle yoğunluklu imar verilerek, belediyenin itirazına rağmen, TOKİ orada ciddi bir şehircilik cinayeti işlemek için Ankara’dan imar planı yaptı. Buna itiraz ediyoruz, buna isyan ediyoruz Adanalılar olarak ama AKP’nin bakanları, milletvekilleri ve Sayın Başbakan bunu duymuyor. Buradan huzurunuzda, Adana’dan seçilen hemşehrilerimiz, AKP’li milletvekillerine de sesleniyorum: Bu cinayete ortak olmayın. Sayın Bakana, Sayın Başbakana uyarıda bulunun. Adana’nın yeşil alanlarının, Adana’nın oksijen alabileceği tek alan olan şehir stadyumunun yerine kütle yoğunluklu AVM iş merkezine çevrilmesine izin vermeyin. Yazıktır, günahtır. Adana’nın kaynakları kıt. Sizin iktidarınız döneminde Adana ekonomik büyüklükte 4’üncü sıradan 51’inci sıraya geriledi. Kredi kartlarının geri ödenmeyen listesinde Adana 2’inci sırada. Adana Türkiye’deki işsizlikte 1’inci sırada. Yapmayın, etmeyin, Adana’ya bir darbe daha vurmayın. Bu AVM merkezi yapıldığı zaman Adana’daki bütün esnaf yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak. Adana oksijensiz kalacak. Fotoğrafınızı asarak, diktatörler gibi, şehir stadyumunda, sanki bir şey yapıyormuşsunuz gibi reklam yaparak bunu Adanalılara yutturamıyacaksınız.”

‘Tefecinin eline düşecekler’

Develi ayrıca, Çukurova bölgesinde erkenci buğday hasadının başladığına da vurgu yaparak, şöyle konuştu. “ Adana için ikinci bir olay daha var. Adana’da Çukurova Bölgesi erkenci buğday hasadı başladı. Mevsim normallerinin önüne geçildi. Kilo başına yapılan 6.75 kuruş masraf karşılığında Adana çiftçisi şimdi 7.5-8 lira kilo başına ücret bekliyor. Bunu bir an önce açıklayın. Eğer bugün yarın açıklamazsa Çukurova çiftçisi, ÇKS’ye kayıtlı 38 bin çiftçi, yüz binlerce aile tefecinin eline düşecek. Tefecilerin kazanmasını istemiyorsanız, Adanalıların kazanmasını istiyorsanız bir an önce buğday taban fiyatını açıklayın, çiftçilerin yüzünü güldürün.”

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al