Toprak Erozyonu Neden “Toprak Kanseri” ! - Adana UlusAdana Ulus

14 Haziran 2021 - 15:14

Toprak Erozyonu Neden “Toprak Kanseri” !

Toprak Erozyonu Neden “Toprak Kanseri” !
Son Güncelleme :

19 Mart 2015 - 0:10

selami_tece_ormanOrman Mühendisler Odası Doğu Akdeniz Şubesi Başkanı  Selami Tece, ülkemizde her yıl toprak erozyonu ile kaybedilen toprak miktarının 1,1 – 1,4 milyar ton arasında olduğunu,  bunun 500 – 550 milyon tonunun tarım alanlarında meydana geldiğinin tespit edildiğini söyledi.

Dünyada 20. Yüzyılda yaşanan hızlı sanayileşme ve kentleşmenin bir neticesi olarak doğal kaynaklar ve özellikle de orman alanlarının büyük ölçüde tahribata uğradığına dikkat çeken Tece, bunun neticesinde de ekolojik dengenin bozulduğunu, atmosferdeki karbondioksit (CO2) miktarının aşırı derecede arttığını ve ozan tabakasında delinmelerin meydana geldiğini kaydetti. Tece  21 Mart Dünya Orman Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada şöyle dedi:

Ormanları sadece birçok ağacın bir araya gelmesi ile oluşmuş ağaçlar topluluğu olarak görmek bizleri eksik bilgilendirmeye götürür. Orman, ağaçlar ile birlikte diğer bitkiler, hayvanlar, toprak, su, iklim gibi canlı ve cansız tabiat faktörlerinin birlikte oluşturduğu doğal bir bütünlüğü ifade eder.

Ormanlardan üretilen odun ve odun dışı ürünlerin 6.000 çeşit değişik kullanım alanı tespit edilmiştir. Ormanların ekonomik ve toplumsal hayatlarındaki yerini yalnızca orman ürünleri ile ifade etmek onun değerini basite indirgemek olacaktır. Ormanlar toprağı koruma, su rejimini düzenleme, iklime olan olumlu etkisi, havadaki karbondioksiti temizleyip oksijen vermesi, gürültü kirliliğini önlemesi, insanların dinlenmesini sağlayan rekreasyon alanları sunması, yaban hayatı ve biyolojik çeşitliliği sürdürme gibi çok önemli işlevleri de yerine getirmektedir. Bir ağacın ömrü boyunca ürettiği bu işlevsel değerlerin, odun hammaddesi olarak ürettiği değerin 2.000 katı olduğu ifade edilmektedir.

Dünyadaki tüm besin maddelerinin %78 ini bitkisel besin maddeleri oluşturmaktadır. Bunun kaynağı ve tek üretildiği yer topraktır. Gerek tarım ve hayvancılıkta, gerekse ormancılıkta sermayenin ve işletme unsurlarının temelini de toprak oluşturmaktadır. Ancak bütün dünyanın ve ülkemizin de başlıca sorunlarından biri toprak erozyonudur.

Toprak erozyonu için birçok bilimsel tanım yapılabilmektedir. Fakat çok kısa ve net bir ifadeyle,  “Toprak Kanseri” olarak tanımlayabiliriz.

Ülkemizde her yıl toprak erozyonu ile kaybedilen toprak miktarı 1,1 – 1,4 milyar ton arasında olup, bunun 500 – 550 milyon tonunun tarım topraklarında (alanlarında) meydana geldiği tespit edilmiştir.

Toprak ve ağaç tabiatın birbirini tamamlayan iki öz varlığıdır. “Biri ötekini besler. Doyurur, diğeri de onu süsler ve korur.”

Unutmayalım ki; bir vatanın çehresine canlılık ve anlam veren renk yeşil ve onu  en güzel temsil eden varlık da ağaç ve ormandır.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al