Hotivi

TÜKÇEV, Türkiye’nin ilk Yeşil diplomalı vakfı - Adana UlusAdana Ulus

23 Haziran 2021 - 11:33

TÜKÇEV, Türkiye’nin ilk Yeşil diplomalı vakfı

Son Güncelleme :

12 Ağustos 2013 - 10:54

yesil_vakifDünya genelinde 100’den fazla ülkede çalışmalar yürüten bir uluslararası doğa koruma kuruluşu olan WWF tarafından verilen “Green Office” diplomasını, Türkiye’deki vakıflar içerisinde ilk alan TÜKÇEV oldu.

Bir yıl süren yoğun çalışma ve hazırlık sonucu “Green Office” diplomasını almaya hak kazandıklarını söyleyen Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı Başkanı Beyhan Aslan “Türkiye’de böylesine önemli bir diplomayı, tüm vakıflar içerisinde, üstelik de çevre vakfı olarak bizim almamız elbette ki çok sevindirici” diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“ Kriterler çok detaylı bir şekilde uygulanıyor. Doğal Kaynakların Tüketimi, Isıtma / soğutma, Elektrik tüketimi, Ulaşım, Su Tüketimi, Kağıt Tüketimi, Büro Malzemeleri,  Gıda Tüketimi, Satın Alma, Kafeterya, Temizlik Hizmetleri, Atık Yönetimi, Bina Bakımı ve Çalışan Bilincinin Artırılması gibi kriterler, her gün hassasiyetle elden geçiyor ve ona göre vakıftaki faaliyetler yürütülüyor. Bir çevre vakfı olarak, dünya genelinde önemini ispatlamış bir belgeyi almış olmak bizleri mutlu etti. Ama önemli olan almak değil, yeşil ofis olmanın gereklerini sürekli devam ettirmektir” dedi.

Öte yandan, Türkiye genelinde bu diplomayı alan ilk vakfın TÜKÇEV Olduğunu söyleyen WWF Türkiye Kurumsal İlişkiler Yönetmeni Münevver Bayhan, Yeşil Ofis diplomasını almanın şartlarının hiç de kolay olmadığını belirterek “Sadece bu şartları bir kereye mahsus yerine getirmek önemli değil. Önemli olan sürekliliğinin kazanılmasıdır. Bu nedenle de her yıl düzenli denetimlerle bunu belirliyoruz” diyerek şunları söyledi:

“ WWF, dünyada 100’den fazla ülkede çalışmalar yürüten uluslararası bir doğa koruma kuruluşudur. WWF, küresel ölçekte bir değişim yaratmaya, yeryüzünün en değerli yaşam alanlarını ve canlı türlerini korumayı hedeflemektedir. Doğa korumanın ülke sınırlarını aşan boyutu nedeniyle WWF, biyolojik çeşitliliğin korunmasına yönelik mücadelesinde ülkeler arasında işbirliklerinin gerçekleşmesine öncülük eder.

Green Office, ofislerde uygulan bir tasarruf ve iyileştirme programıdır. WWF’in insanlığın doğal kaynaklar üzerindeki baskısını, Ekolojik Ayak İzi’ni, azaltmak için oluşturduğu stratejik yaklaşımının bir parçasıdır.

Program; karbon emisyonu başta olmak üzere enerji tasarrufu, yenilenebilir kaynaklar, doğal kaynakların bilinçli kullanımı ve yaşam tarzının değiştirilmesi konusunda ofis çalışanlarında farkındalık yaratmayı hedefliyor. Green Office Programı, katılımcı kurumların ofis kaynaklarının sistematik bir şekilde değerlendirilerek ilgili tasarruf kriterlerinin belirlenmesine ve bu çerçevede ofislerin kendi çevre yönetim sistemini yaratmalarına olanak sağlıyor.”

TÜKÇEV’in vakıf merkezinde gerçekleşen mini bir törenle, WWF Türkiye Kurumsal İlişkiler Yönetmeni Münevver Bayhan tarafından “Green Office” diploması, Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Aslan’a takdim edildi. Törende TÜKÇEV’in tüm çalışanları da hazır bulundu.

takipçi satın al