Türker, Adana Adaylarını Tanıttı - Adana UlusAdana Ulus

12 Nisan 2021 - 21:56

Türker, Adana Adaylarını Tanıttı

Son Güncelleme :

03 Mart 2014 - 0:16

dsp_turker_adana_adayDSP Genel Başkanı Masum Türker, DSP Adana İl Başkanlığı’nın düzenlediği aday tanıtım toplantısına katıldı.

Türkiye’nin yol ayrımında olduğunun altını çizen Türker, “Bu seçim aslında Türkiye’nin geleceğini belirleyecek. Gelecekte nasıl bir Türkiye düşünüyorsak bu seçimde tercihimizi öyle yapmalıyız.” dedi.

Türker, dünyada temel kuralın polisle savcının hırsızı kovalaması olduğunu, ancak Türkiye’de hırsızın polisle savcıyı kovmaya başladığını söyledi.

Türker, “Eğer bir ülkede yolsuzluk varsa hırsızlık var demektir. Hırsızlık varsa alacağımız eksiltildiği için yoksulluk da beraber gelir. Yolsuzluğun olduğu yerde şiddet de olur, gayri meşru işlerin tamamı da olur. Türkiye son 50 yılın en yüksek düzeydeki fuhuş, en yüksek düzeydeki şiddet, en yüksek düzeydeki hırsızlık olayları ile karşı karşıyadır.” dedi.

Başbakan’ın neden telaşlandığını anlatan Türker, “Çok ani yakalandılar. Evdeki paraları tüketemediler. Eğer oğlunun evine baskın yapılsaydı çıkacak paraların hesabını veremeyecekti. Şimdi istediği kadar anlatsın. Tuzak kuruldu desin. 10 milyon dolarlarda mı tuzaktı? Böyle bonkör biri mi var, milyon dolarları getirecek ayakkabı kutularına koyacak?”

Türker, Türkiye’nin yerel seçimlerin ardından “istibdat devri” yaşayacağını belirterek “Bu yerel yönetimler seçimini atlattıktan sonra Türkiye’de Abdulhamit döneminden daha kötü bir istibdat dönemi yaşayacağız. Herkesin fişlendiği, herkesin takip edildiği, herkesin sorgulandığı bir yaşam tarzıyla karşı karşıya kalacağız.” dedi.

İktidara destek veren cemaatlerin kafasında artık soru işaretleri oluştuğunu söyleyen Türker, “Başbakan açıyor ağzını yumuyor gözünü paralel devlet diyor sonra yavaş yavaş bu paralel devletin arkasında Fethullah Gülen’in olduğunu duyuyoruz. AKP’ye destek veren diğer tarikat ve cemaatlerin de artık akıllarında soru işaretleri oluştu ve Başbakan Fethullah Gülen’e bunu yaparsa bize ne yapar diye düşünmeye başladılar. Halbuki Fethullah Gülen için ne demişti. ‘Ne istediyseniz verdik, daha ne istiyorsunuz’ demişti. Gelirken cemaatlerle birlikte olduğunu söylemişti. Peki neden birdenbire Fethullah Gülen üzerine yüklenip aynı zamanda paralel devlet kurdu? Çünkü şu anda Tayyip Erdoğan’ın seçilmesi için onunla koalisyon kurmuş olan, ona destek vermiş olan tarikatların kafasında soru işareti var. Biz buna destek verdik. Fethullah Gülen buna destek vermişti. Onlara bunu yapıyorsa kim bilir bize ne yapar diye hepsi düşünmeye başladı. Tayyip Bey de bu iş düşünülmesin diye iki de bir televizyonlarda dikkat edin işi kutuplaştırmaya götürmeye çalışıyor.”dedi.

Muhalefet partilerinin yolsuzluk ve rüşvet iddialarıyla ilişkilendirilen bakanların fezlekelerinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne getirilmesi gerektiğini sık sık dillendirdiklerini söyleyen Türker, “İkide bir çıkıp, ‘fezleke, fezleke’ diyorlar ya, fezlekenin gelmesine gerek yok. Bir soruşturma önergesi verseler yeter. 55 imza lazım. Ana muhalefetin bu kadar milletvekili var. Bu imzalarla her bir bakan için verseler, 7 şaibeli bakan var. Bir de Başbakan’ın kendisine verseler 8 eder. Ak Parti’de adı geçen isimler suçsuzlarsa o zaman böyle bir soruşturma önergesinin kabul edilip, soruşturma komisyonunun kurulmasını engellememeleri gerekir. İktidar partisi bunu beklerken, muhalefetten bir adım yok. Bir tane önerge bile vermediler. Maalesef bunu söylememize ve televizyonlarda da dile getirdiğim halde muhalefet partisi kulakları tıkamış. Onların aklı fikri iki partili sistemde ikinci parti olmak” dedi.

Yerel seçimlerin büyükşehirler için ayrı önem taşıdığını dile getiren Türker, “Adana, bu dönem ilk kez tam büyükşehir statüsünde oluyor. Eskiden merkez ilçeler büyükşehri oluşturuyordu, şimdi ise Tufanbeyli’den Ceyhan’a kadar tüm ilçeler büyükşehir sınıfına giriyor. Bu ilçelerdeki köylerde yaşayanlar bile büyükşehre oy verecek. Bu seçimden sonra köylerin sahip olduğu meralar da artık devletin, büyükşehrin kontrolüne geçiyor. O meralar birden bire rant yapılan hale getirilecek.” dedi.

Bazı illerde belediye başkan adayı gösterdikleri kişilerin geri çekilmesi için baskıya uğradıklarını söyleyen Türker, “Bugünden itibaren bunlar artık sona erdi. Çünkü bugünden sonra kesin adaylar açıklandı. Listeden çekilme, ayrılma bile olsa, o listede yer alan isimler yer alacak. Adana’da bir adayımızın da çekilmesi için baskı yapıldı. Biz artık siyasette alıştık, siyasetin bir bedeli var. Siyasete katıldığımız zaman, bu tür şeyler hep olacak. Bizde yıllarca böyle şeylerle karşılaştığımız için genellikle iyi yolda olduğumuzu daha iyi anlıyoruz. Demek ki birilerini korkutmuş, ürkütmüşüz.” dedi.

Türker konuşmasının ardından DSP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Fethiye Atıl, Seyhan Belediye Başkan Adayı Orçun Ünlü, Çukurova Belediye Başkan Adayı Adnan Fındık, Yüreğir Belediye Başkan Adayı Remzi Zeren, Ceyhan Belediye Başkan Adayı Bedri Boydan, Kozan Belediye Başkan Adayı Resul İbiş, Tufanbeyli Belediye Başkan Adayı M. Mustafa Bulun, Sarıçam Belediye Başkan Adayı Hüdaverdi Gökçe, Feke Belediye Başkan Adayı Cahit Ersöz’ü kamuoyuna tanıttı.