Hotivi

Türkiye’nin En Büyük Üniversite Çiftliği - Adana UlusAdana Ulus

20 Haziran 2021 - 05:50

Türkiye’nin En Büyük Üniversite Çiftliği

Türkiye’nin En Büyük Üniversite Çiftliği
Son Güncelleme :

21 Temmuz 2015 - 22:42

cu_zootekni (1)Türkiye’nin ilk ve tek Üniversite çiftliğinde öğrenciler hem okuyor, hem de tatil döneminde çalışma olanağı buluyor. Sözünü ettiğimiz yer Adana’daki Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma-Uygulama Çiftliği. 40 yıldır Türk tarımına ve hayvancılığına katkı koyan Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi bünyesinde 15 bin dekar alanda kurulu Araştırma Uygulama Çiftliği öğrencilerin eğitim yanında aynı zamanda iş kapısı.cu_zootekni (2) (1)

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü’nde okuyan öğrenciler Araştırma Uygulama çiftliğinde süt sığırcılığı, koyunculuk, süt keçiciliği, tavukçuluk, hindi yetiştiriciliği, bıldırcın araştırma ünitesi, tavşan ve arı yetiştiriciliği ünitelerinde öğretim üyeleri ile projeler üzerinde çalışarak hem para kazanıyorlar hem de eğitim öğretimlerine devam ediyor.  cu_zootekni (6)

Hem Eğitim, Hem İş Kapısı

Araştırma ve Uygulama Çiftliği Keçi ve Koyun İşletmesi Sorumlusu ÇÜ Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazan Koluman, 15 bin dekar alanda kurulu Türkiye’de tek olan bir çiftliğe sahip olduklarını belirterek, 215 sağmal inek, 500 baş koyun, 500 baş keçi, tavşan, bıldrcın, arı hindi ve tavuk yetiştiriciliği ile önemli bir eğitim öğretim merkezine sahip olduklarını söyledi.

Çukurova üniversitesi Zootekni Bölümü’nü tercih ederek burada eğitim öğretim görecek öğrencilerin birçok avantaja sahip olduğunu belirten Prof. Dr. Nazan Koluman konuşmasına şöyle devam etti;cu_nazan_koluman

“Bölümümüze gelen öğrenciler ilk yıllarından itibaren bizlerle birlikte görev alıyorlar. Doğayla baş başa olmak istiyorsanız gelip burada hayvanlarla birlikte, bizimle birlikte hem araştırmalarda bulunuyorsunuz hem de hayvanı tanıyorsunuz. Çukurova Zootekninin en büyük avantajı sürekli öğrenciler uygulama yapma fırsatı buluyor bu çiftlikte. Çiftliğimizde öğrenciler hem çalışıyor hem de para kazanma imkânı yakalıyor.”

Yabancı Uyruklu Öğrencilerde Çiftlikte Çalışıyor

Yabancı öğrenciler de çiftlikte çalışarak para kazanıyor. Öğrenciler birebir hayvanlar üzerinde uygulama yaptıklarını belirterek aynı zamanda projelerden para da kazandıklarını söyledi. Araştırma Görevlisi Kadriye Hatipoğlu 4 yıl boyunca eğitim öğretimi kağıt üzerinde görmeyerek Araştırma Uygulama Çiftliği sayesinde her konuyu uygulamalı olarak yerinde gördüklerini söyledi.

Hatipoğlu, akademisyenlerin araştırma projelerinde çalışarak kendilerini geliştirme ve para kazanma imkânı bulduklarını söyledi.

4.Sınıf öğrencisi Hasan Okuyan da öğretim üyelerinin araştırmalarında denemeler yapmanın, meslekleri açısından çok önemli olduğunu, kendilerini geliştirdiklerini ifade etti.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al