Hotivi

Unutuyorsan Çaresi Var! - Adana UlusAdana Ulus

23 Haziran 2021 - 11:07

Unutuyorsan Çaresi Var!

Unutuyorsan Çaresi Var!
Son Güncelleme :

28 Eylül 2015 - 9:08

Zaman zaman herkes bir şeyleri unutabilir ama kimi zaman kişinin günlük yaşamını olumsuz etkileyecek duruma kadar gelebilir. Hatta kimi zaman durum konsantrasyon güçlüğü, depresyon, bellek kaybı, konuşma bozukluğu, tanıma yeteneğinde kötüleşmeye kadar gidebilir.

Alzheimer’ın sinsi bir hastalık olduğunu ve erken tanının çok önemli olduğunu söyleyen Ankara Liv Hospital Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. M. Zülküf Önal “Tedaviyle hastalığın ilerlemesi yavaşlatılarak hastalığa ait olumsuz bulgular azaltılabilir. Amaç, hastanın yaşam kalitesini artırmaktır” dedi.

En sık görülen demans tipi Alzheimer

En sık görülen demans tipi olarak neredeyse hastaların yarısında ortaya çıkan klinik bir durum olan alzheimerda hastalarının beyni küçülür, beyindeki hücre sayısı, hücreler arası haberleşmeyi sağlayan kimyasallar azalır. Bu hastalarda hafıza ve konuşma bozukluğu, kelime bulmada zorlanma, önceden yapabildiklerini yapamama, cisimleri ve kişileri tanımakta zorlanmalara neden olur. Kişilik ve davranış değişiklikleri gibi belirgin belirtileri olan bu hastalıkta sürekli olan bilişsel yıkımın dereceli olarak artış gösterdiğidir.

65 yaş ve üstü dikkat!

Genellikle yaşlılıkta ortaya çıkan alzheimer hastalığının görülme sıklığı yaşla birlikte artar. Alzheimer 65 yaş üstünde her 10 kişiden birinde, 85 yaş üzerinde ise her 2 kişiden birinde görülür. Tüm dünyada 20 milyona yakın alzheimer hastası bulunuyor. Kadın ve erkeklerde görülme oranı ise hemen hemen aynıdır. Bulaşıcı ve kalıtsal bir hastalık değil ancak bazı ailelerde düşük oranda genetik yatkınlık söz konusu olabilir.
Erken tanı çok önemli

Alzheimer hastalığı erken dönemlerinde hatırlama, sözcük bulma, problem çözme, hesaplamalarda bozukluk gibi belirtilerle ortaya çıkar. Bu dönemde hastaların konuşulanların ayrıntılarını ve ilaçlarını unutmaya başlar, karmaşık hobileri, araba kullanmayı, parasal işleri ve mesleklerini yerine getirmekte zorlanırlar. Alzheimer tedavisinde erken teşhis çok önemledir. Tedaviyle hastalığın ilerlemesi yavaşlatılabilir ve hastalığa ait olumsuz bulgular azaltılabilir. Amaç hastanın yaşam kalitesini artırmaktır.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al