Üreticinin sorunlarını kooperatifleşme ile çözülecek - Adana UlusAdana Ulus

13 Haziran 2021 - 15:13

Üreticinin sorunlarını kooperatifleşme ile çözülecek

Son Güncelleme :

27 Haziran 2013 - 11:31

akay_kirazfestivaliSaimbeyli’de kiraz üreticileriyle sohbet edip sorunlarını dinleyen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Büyükşehir Belediye Başkan A.Adayı Akif Kemal Akay, üreticilerin yaşadığı sıkıntılar nedeniyle festivalin amacına tam anlamıyla ulaşamadığını savundu. Belediye başkanlığı döneminde üreticilerin kooperatifleşmesini sağlayacaklarını kaydeden Akay, böylece üreticinin kazancının üçe katlanacağını bildirdi.

CHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan A.Adayı Akif Kemal Akay, Saimbeyli Kiraz Festivali’ne katıldı. Saimbeyli halkı ve kiraz üreticileri tarafından coşkuyla karşılanan Akay’a yurttaşlar yoğun ilgi gösterdi. Festival etkinliklerini izleyen Akay, daha sonra ilçe halkı ve kiraz üreticileriyle sohbet edip sorunlarını dinledi.

Saimbeyli’yi yakından tanıdığını belirten Akif Kemal Akay, festivalin amacına tam olarak ulaşamadığını belirterek, “Elbette güzel işlerin yapıldığı aşikar ama tam anlamıyla gerçek bir festival havasını yansıtmamakta. Bu, üreticilerin sıkıntılarından kaynaklanıyor. Bu sorunların en önemlisi de üreticilerin borç altında olmaları. Bu festivali, daha ileriye taşımak boynumuzun borcudur” diye konuştu.

Saimbeyli’deki kiraz üreticilerinin bin bir zahmetle ürünlerini yetiştirdiğini ancak hak ettikleri kazancı elde edemediklerini ifade eden Akay, “Çünkü aracılar ve komisyoncular üreticilerden daha fazla kazanıyor. Bu sorunu üreticilerin kooperatifleşmesini sağlayıp belediye bünyesinde kurulacak bir birimle çözeceğiz. Bu birim dünya çapındaki ürün taleplerini tespit edip ürünlerin birinci elden satışın gerçekleştirilmesini sağlayacak ve üreticinin kazancı da üçe katlanacak” şeklinde konuştu.

Akay’ın bu sözlerine üreticiler alkışlarıyla teşekkür ettiler ve Akay’a destek sözü  verdiler.

Kiraz üreticilerinin yoğun ilgisinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Akay, yeni yasanın verdiği yetkiler kapsamında ASKİ olanaklarının kullanılarak tarlalara ve kiraz bahçelerine drenaj çalışmaları, damla sulama sistemleri ve de alt yapı sistemlerinin oluşturulması sözünü verdi.

Festival kapsamında “Kiraz Prensleri”ne Ay-Yıldızlı tişörtler hediye eden Akay, Saimbeylili çocukları da sevindirerek, Ay-Yıldızlı bayrakla çocukların güzelliklerine güzellik kattı.

takipçi satın al