Hotivi

Vali Coş: Gecikme olabilir, sonuçta sistem çalışır - Adana UlusAdana Ulus

21 Haziran 2021 - 20:21

Vali Coş: Gecikme olabilir, sonuçta sistem çalışır

Vali Coş: Gecikme olabilir, sonuçta sistem çalışır
Son Güncelleme :

18 Nisan 2013 - 16:43

Toros Gazetesi Gazeteci Erol Karataş’ın Vali Hüseyin Avni Coş ile yaptığı röportajı manşetine taşıdı. Erol Karataş’ın sorularına Vali Coş net yanıtlar verdi. En çarpıcı nokta ise Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz ile ilgili. Vali Coş bu konuda net yanıt vermiş. İşte o röportajın tam metni:

vali_bayrak“Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, beni ve Haber Müdürümüz Murat Geğin’i makamında kabul etti. Kendisiyle, akşamın sakinliğinde uzun uzun sohbet etme olanağı bulduk. Kamuoyunda yanıt aranan, bizim de aklımıza takılan soruları yönelttik, hepsine de yanıt aldık.

Vali Coş, yılların birikimini hem görevine hem de yaşam biçimine çok iyi yansıtıyor. Her soruya, bir devlet adamı ciddiyetiyle yaklaşıyor. Bu yüzden de kendisiyle rahat biçimde sohbet etme olanağı yaratıyor.

Yani soruyu sorarken, karşınızda bir Vali olduğunu düşünüyorsunuz, ama yanıtını alırken, sanki halktan biri konuşuyor gibi geliyor size…Samimi, içten, lafı döndürüp dolaştırmadan anlatıyor.

Vali Coş’a önce “Adanayı coşturan bir karnaval kazandırdığı” için Adanalı bir gazeteci olarak teşekkür ettim. “Biz her zaman Altınkoza’nın halkla buluşamadığından yakındık, festivalin şenlik yanı hiç yok dedik. İşte bu Portakal Çiçeği karnavalı, bu eksiği giderdi” dedim. Vali Coş “İlk yılında olmasına rağmen, çok geniş kitlelerin katkısıyla bunun sağlandığını” ifade etti ve şöyle dedi:

UCUZ VE BAŞARILI

BİR KARNAVAL OLDU

Bu karnaval kamudan önemli bir harcama yapılmadan bu karnaval gerçekleşti. Böyle trilyonlar harcanmadı. Belki Seyhan belediyesinden 50 bin TL para harcanmıştır. Bunun 10 katı 20 katı 50 katı para harcanıp halka ulaşmayan halkın haberdar dahi olmadığı faaliyetler yapılıyor.Eş dost ahbap çavuş birbirini ağırlıyor, biz burada halkla beraber halkla içiçe çok ekonomik bir etkinlik gerçekleştirdik. Sponsorlar vasıtası ile herhangi bir ihale işi olmadan, imece usulü ile amatör ruhla sivil toplum projesi olarak gerçekleştirildi.  Resmi bir kurumun yörüngesinde, güdümünde, imzasıyla herhangi bir şahsın fotoğrafının altında gerçekleşmedi bu karnaval. İnşallah bu örnek olur amatör ruhla bundan sonra devam eder”

SORUŞTURMALAR

NEDEN GECİKİYOR?

Karnaval’ın detayları üzerinde biraz sohbet ettikten sonra, Vali Coş’a Adana Büyükşehir Belediyesiyle ilgili soruşturmalardan sonuç alınamamasının nedenlerini sordum. “Soruşturmalar gecikiyor. Yazıyoruz, konuşuyoruz ama, yazdıklarımız, söylediklerimiz havada kalıyor” dedim. Çok sayıda soruşturma başlatıldığını hatırlatarak “Herkes bu soruşturmaların ne zaman sonuçlanacağını merak ediyor” diye ekledim.

Vali Coş’un soruşturmaların gecikmesiyle ilgili açıklamaları, soruşturma safhasında yaşananlar gerçekten ürkütücüydü. Bakın neler olmuş, Vali Coş’un ağzından aktarayım:

“Soruşturmaların sonuçları yakın zamanda ortaya çıkar. Konuların basit olmayışı da soruşturmaları uzatıyor. Çünkü bazı konularda belgelere ulaşamıyorsunuz. Belgelere ulaşmak için ayrı bir araştırma yapmak gerekiyor.

“BELGELER KAYBOLMUŞ”

“Bazı belgeler kaybolmuş oluyor. Kaybedilmiş oluyor. İbra edilmiyor. Başka yerlerden bulmak zorunda kalıyorsunuz. Başka birimleri araştırmak zorunda kalıyorsunuz. Mesela mezarlığın ikinci kez kamulaştırmasında ilk dosya ilgili birimde bulunamadı. Orada kaybolmuş dosya. Başka birimden bulundu, belgelendi ortaya konuldu. İğne ile kuyu kazmak gibi bir şey. Bir spor fonu diyorsunuz. Bir çok dernek var. Bir çok kulüp var. Bunların hepsinin hesabı, kitabı defterini nizamını banka hesabını araştırmak zaman alıyor. Bir kısmı belgelerini getirmiyor. Bir kısmı belgeleri kaybettiğini öne sürüyor. Makbuzları kaybettiğini öne sürüp, sonra o makbuzları tekrar kullanan ve hakkında işlem yapılan dernek dahi var. Denetime gidildiğinde makbuzları kaybettik deyip, o makbuzu kullandığı bir başka denetimde tespit edilen dolayısıyla sivil toplum faaliyeti olan dernekçiliği bir takım usulsüzlüklere mekan yapan insanlar da olabiliyor. Bu yüzden bizim hiç kimse hakkında ön yargımız yok, bu konuda şüphelerin bertaraf edilmesi lazım ki dosyalar eksiksiz olsun. Aksi takdirde şüphe olursa bir dosyada şüphe sanık lehine yorumlanır ceza kanununun temel prensibidir. Siz şüphe ile birisine ceza veremezsiniz. Kesin delile ulaşmanız lazım. Dolayısıyla kesin delile ulaşılması gerekmektedir. Olayın belgelendirilmesi bazen zaman alabiliyor. Ne diyelim geç olsun güç olmasın. Biz de sonuçta mevcut görevlilerimizle çalışıyoruz. Elimizin altında bir teftiş kurulu yok. Mevcut görevliler de bir müfettiş hızıyla hareket edemeyebiliyorlar. Ve bizimde bir prensibimiz hiçbir konuda iddiaları doğrulayacak bilgilere ve belgelere ulaşmadan konuyla ilgili olarak gereksiz yere müfettiş çağırmamak. İlgili kişiyi, kurumu gereksiz yere meşgul etmemek, böyle bir durum olduğu için ön elemeyi bizim yapmamız gerekiyor. Ve ancak ciddi olan bilgi ve belgesi bulunan usulsüzlük ve yolsuzluk iddialarının gereğini yapmak üzere müfettiş istememiz gerekiyor. Ama Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Bazen ağır çalışılır ancak sonucunda hiç kimse kanunların ön gördüğü cezalardan kurtulamaz.

VEKİLE TEBLİGAT

Vali Coş’a “Büyükşehir Belediyesi ve bağlı şirketlerinde çok sayıda soruşturma başlatıldı. Siz de “Bazı bilgi ve belgelere ulaştık. Yetkili makamlara bildirdik” dediniz ama, Belediye Başkanvekili “Benim hakkımda soruşturma başlatıldığıyla ilgili bana bir tebligat yapılmadı” diyor. Bu nasıl oluyor diye sordum.

Vali Coş, bu soruma çok soğukkanlı biçimde şöyle yanıt verdi:

“Başkan vekiline tebligat gelip gelmediğini bilemem, gelmemiş ise, gelir. Bekleyince her şey anlaşılır. Yani şu var ceza zaman aşımına uğramadığı zaman her şey olabilir. Suçlarda zaman aşımı vardır. Zaman aşımı olmadığı zaman her an her şey olabilir. Belki bir gecikme olabilir. Ama sonuçta sistem çalışır. Ve yanlışlık varsa yapana yasal gereği yerine getirilir.

DURAK’IN DURUMU

Vali Coş’a “Aytaç Durak’ın görevden uzaklaştırılmasını gerektiren nedenlerin ortadan kalktığı ve sizin de bu durumu İçişleri Bakanına bildirdiğiniz, Durak’ın göreve iade edilmesi gerektiğini ifade ettiğiniz, ancak Bakanlığın bu isteğe uymadığı” söyleniyor. Bu doğru mudur?” diye sordum.

Vali Coş bu soruma da net yanıt vererek şöyle dedi:

“Farklı söylentiler var. Bir kere şunu açıkla ifade etmek gerekir Sayın Aytaç Durak ile ilgili işlemi bir mevcut başkan vekilinin başkanlığının sürdürülmesi hükümetin bundan memnun olduğu ve bundan dolayı Sayın durak’ın görevden uzaklaştırma işlemini devam ettirildiği gibi bir algı kamuoyuna yayılmaya çalışılıyor. Bazı yazarlar kamuoyuna Belediye Başkan Vekili’nin hükümete iktidar partisine yakın olduğu,AK Parti hükümetinin kendisinin başkan vekilliğini beğendiği için takdir ettiği için hatta bilmem kaç kere güven duyduğu için Sayın Durak’ın görevden uzaklaştırma sürelerinin sık, sık uzatıldığı gibi hukuk dışı yorumlarda bulunuyorlar. Bu yorumlar hukuk dışıdır. Çünkü neden. Sayın Durak’ın görevden uzaklaştırılmasına kaynak teşkil eden anayasa maddesi ve yasa maddesi açıktır. Haklarında bir inceleme ve soruşturma veya kovuşturma bulunan kişilerin bu soruşturmalar sonuçlanıncaya kadar görevden uzaklaştırılacağı İçişleri bakanı onayı ile ilgili şeylerde yazar dolayısıyla Valiye böyle bir görev verilmemiştir. Valinin görüşü üzerine İçişleri Bakanı karar verir diye yazmaz. Buradaki tek yetkili mekanizma Sayın İçişleri Bakanıdır, İçişleri bakanı da bu yetkisini hukuki çerçevede kullanmıştır. Belediye Başkanlığına kimin vekalet ettiği vekalet eden şahsın Hükümete veya iktidara yakınlığı gibi subjektif olgular  dikkate alınmaz. Sayın Durak hakkında soruşturmalar sonuçlanmış mıdır? Halen devam eden var mıdır yok mudur varsa bunlar soruşturmanın selameti açısından onlar değerlendirir kararı yine Sayın Bakanımız verir. Dolayısıyla farklı bir mecraya çekip efendim Vali istedi Sayın Bakan uygun görmedi gibi yaklaşımlar doğru değildir. Sonuç olarak bu konuda tek yetkili otorite İçişleri Bakanıdır mevzuat da bellidir. Diğer bütün yazışmalar usulü işlemlerdir, nihai işlemler değildir. Kararı oluşturan, kararı belirleyen işlem Sayın Bakanın imzasıyla tekemmül eder. Bu açık ve nettir.

VEKİLDEN MEMNUNİYET

DİYE BİRŞEY YOKTUR

Vali Coş, bazı çevrelerce “Aytaç Durak’ı görevden alan Hükümet, Aldırmaz’dan son derece memnun olduğu için Aytaç Durak’ı görevine iade etmiyor” şeklindeki iddiaları da net bir dille yalanladı. Coş bu söylentilerle ilgili de şöyle dedi:

“Gerçek buyken şöyle bir olgu oluşturulmaya çalışılıyor Sayın Durak, kendisinden memnun olunmadığı için görevden uzaklaştırıldı. Ve sonuçta da kendisinden memnun olunan hizmetleri beğenilen ve çok taktir edilen bir belediye başkan vekili onun yerine göreve getirildi. Çok memnun olunduğu içinde Aytaç Durak’ın göreve iade edilmesi düşünülmüyor. Bu şekilde devam edecekmiş gibi durum doğru olamaz. Hukuki değildir çünkü, bunlar Sayın Aytaç Durak’ın görevden uzaklaştırılması halinde ilk başta bilindiği gibi Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut bey başkan vekili olarak seçilmişti. Daha sonra o konuda mahkeme kararı nedeniyle seçimler yenilendi bir başka şahıs seçildi. Dolayısıyla İçişleri Bakanlığı’nın Aytaç Durak ilgili işlemlerini, Sayın Aldırmaz’ı iş başına taşımak, Belediye’nin başında tutmak için yaptığını söylersek büyük bir yanlışlık yapmış oluruz, Sayın İçişleri Bakanımızla ilgili yanlış yorumda bulunmuş oluruz. Böyle bir müftandan uzak durmaya elma ile armudu karıştırmamaya davet ediyorum. Bu konuda kalem oynatan kişileri. Yazdıkları yazıların nereye gideceğini bilmeyen hesaplayamayan güya AK Parti’yi öveceğim yada Zihni Aldırmaz’ı güya öveceğim derken öbür taraftan yapılan yasa hükmüne göre yapılan işlemi tartışılır hale getirmek ve bu işlemden mevcut belediye başkan vekilini ayrıca bir sanki hükümetin takdirini kazandığı için bu pozisyonda tutulmak için hukuk zorlanıyormuş gibi imajını vermeye çalışmak doğru ve sağlıklı bir yaklaşım değildir”

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al