Hotivi

Vali Coş’tan ihale uyarısı - Adana UlusAdana Ulus

20 Haziran 2021 - 03:30

Vali Coş’tan ihale uyarısı

Vali Coş’tan ihale uyarısı
Son Güncelleme :

13 Nisan 2013 - 21:30

Depremlerde önce kamu binaların zarar gördüğüne dikkat çeken Vali Coş, “Artık kamu binalarına afette daha çok ihtiyacımız olduğundan, en sağlam binaların kamu binaları olması için hepimizin yükümlülüklerini yerine getirmesi gerekiyor. “ dedi.

vali_cosAdana’da 2013 yılının “2. İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı”na başkanlık Vali Hüseyin Avni Coş, kamu görevlisi olarak temel yükümlülüklerinin, üstlendikleri görevleri ve hizmet sorumluluğunu en iyi şekilde yerine getirmek olduğunu belirtti. Coş,”Kurumlarımıza tahsis edilen yatırım ödeneklerini en iyi şekilde, en güzel şekilde kullanmalıyız. Özellikle ihale mevzuatımızın temel ilkesi olan açıklık ve rekabeti sağlayarak, yapılacak ihaleleri en iyi şekilde duyurmak ve en yüksek katılımı sağlamalıyız. Sonuçta oluşacak rekabet ile işin en ekonomik fiyatla gerçekleştirilmesini sağlamak temel amacımız olmalıdır. Tabi ki ihale edilen işlerin süresinde ve gerekli standartlara uygun olarak yerine getirilmesi de önem arz etmektedir” dedi.

Kamu inşaatlarında kalite ve standart sorununun henüz tam anlamıyla çözülemediğine dikkat çeken Vali Coş, “Bunu en azından çözen iller arasında olmak ve Adana’yı bu konuda özel bir konum edindirmek için hepimizin dikkatli olması gerekir” dedi.

Vali Coş, yapılan inşaatların gerekli standartlarda, uzun ömürlü ve her türlü afet riskini karşılayabilecek kalitede olması gerektiğini ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“6.0 büyüklüğünde bir deprem olduğunda, bakıyoruz en önce kamu binaları zarar görüyor. En çok kamu binalarında hasar tespit ediliyor. Hatta ölümlerin de bir kısmı bu şekilde gerçekleşiyor. Buna meydan vermememiz gerek. Artık kamu binalarına afette daha çok ihtiyacımız olduğundan, en sağlam binaların kamu binaları olması için hepimizin yükümlülüklerini yerine getirmesi gerekiyor. Tabi alt yapıda önemli bir konu. Muhtemel bir afette alt yapımızın da zarar görmemesi için projelerin gerektiği şekilde yapılması ve uygulamanın da ön görülen standartları yüzde yüz karşılaması gerekiyor.”

Vali Coş, ihalelerin açık, rekabetçi ve yaptırılan işlerin kaliteli olmasının yanı sıra, ihalelerin bütün kademeler tarafından titizlikle kontrol edilmesi gerektiğini söyledi.

Yatırımlarda 2012’ye oranla çok daha iyi sonuçlar alınmasının gerekli olduğunu vurgulayan Vali Coş, “2012’de mevcut yatırım ödeneklerinin gerekli harcanamaması gibi üzücü bir durumla karşılaşmıştık. Hemen hemen bütün kurumlarda gözlenen nakdi gerçekleşme oranlarının çok düşük kalması hususunu bir önceki toplantımızda irdelemiştik. Önümüzdeki dönemde mevcut ödeneklerimizin tamamını kullanmış ve ilave ödenekler tahsis edilmesini sağlamış ve bu ödenekleri de tüketmiş olarak hedeflerimizin yüzde yüz üzerinde gerçekleştirmiş olmanın kıvancı, sevinci ve onuru içerisinde bu yılı tamamlamayı temenni ediyorum” dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al