Bakanlar Valilik Bahçesine Fidan Dikti - Adana UlusAdana Ulus

2 Mart 2021 - 19:59

Bakanlar Valilik Bahçesine Fidan Dikti

Son Güncelleme :

17 Şubat 2014 - 23:20

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu hükumet olarak Adana’ya 11 yılda 14 milyar liranın üzerinde yatırım yaptıklarını açıkladı.

eroglu_agacdiktiAdana’ya temel atma ve açılış töreni için Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile birlikte gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu  Vali Hüseyin Avni Coş’u ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Vali Hüseyin Avni Coş, Sayın Bakanlarımızı İlimizde görmekten büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, Adana ile ilgili brifing verdi. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise, İmamoğlu İlçesi’nde 130 milyon liralık 10 tesisin temelini atmak için Adana’ya geldiklerini anımsattı. Hükümet olarak verdikleri her sözün arkasında durduklarını dile getiren Eroğlu “Bakanlık olarak 2014-2015-2016 senelerini orman ve su yatırımlarında hamle yılı ilan ediyoruz. Biz sözünün eri bir hükumetiz. Yapamayacağımız hiçbir şey için söz vermeyiz. Orman köylüsü artık orman işletmelerinin hasmı değil hısımıdır. Bozuk orman arazileri ya da köylere yakın yerlerden arsaları köylülere tahsis ediyoruz. O alanda ne yetişiyorsa onu ekiyoruz. 3 yıllık bakımını da biz karşılıyoruz. Kura sonucu belirlenen parselleri köylülerimize ücretsiz veriyoruz. O parselin gelirinin tamamı köylülere kalma şartıyla sertifika veriyoruz” şeklinde konuştu.

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Adana’nın turizm açısından gelişmesi için de çalışma yaptıklarını, Turizmde artık denizden yayla ve doğa turizmine doğru bir yönelim olduğunu belirterek, “Adana’da doğa turizmini geliştirmek adına bir master plan hazırlıyoruz. Ön çalışmaları başladı. Adana’da müthiş bir tabiat var. Bunu mutlaka değerlendirmek gerek” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, hükumet olarak Adana’ya 11 yılda 14 milyar liranın üzerinde yatırım yaptıklarını hatırlattı.

Organik bal üretimi amacıyla bal ormanları kurduklarını dile getiren Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, “Eskiden arıcılar ormanlara sokulmuyordu. 2007’de arıcılar bu konuyla ilgili bana geldi. Meğerse ilgili kanunda ‘Ormanlık alana hiçbir hayvan giremez’ diye bir madde var. Arı da bir hayvan olduğu için arıcıların Ormana girmesine izin verilmiyordu. Konuyla ilgili 16 maddelik bir genelge hazırladık. Bu sayede ülkemiz dünyada bal üretiminde ikinci sıraya geldi” ifadelerini kullandı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, yerel seçimle birlikte Türkiye’de demokrasi şöleninin başlayacağını söyledi. Hükümetin seçimle alakalı olağanüstü faaliyete girişmediğini anlatan Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, “Popülizme kaçmadan, rehavete kapılmadan çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bakanlıklarımızın Adana’ya verdiği önem ortadadır. Yapılan hizmetlerle ilgili broşür hazırlarken bizim bile farkında olmadığımız büyük eserlerin ortaya çıktığını görüyoruz. Bunda başta Orman ve Su İşleri Bakanlığımızın büyük katkısı vardır” diye konuştu.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr.Veysel Eroğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ve Vali Hüseyin Avni Coş, Valilik bahçesine ziyaretin anısına fidan dikti.