Varsaklardan Kültür Eşyaları Müzesi - Adana UlusAdana Ulus

13 Haziran 2021 - 23:42

Varsaklardan Kültür Eşyaları Müzesi

Son Güncelleme :

20 Nisan 2013 - 4:10

Ceyhan Belediye Başkanı ve Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Hüseyin Sözlü, Adana’nın Sarıcam İlçesi’nde faaliyetlerini sürdüren Varsaklar Derneği’ni ziyaret ederek Başkan Yusuf Umut ve Yönetim Kurulu üyeleri ile görüştü.

Dernek binasını gezen Sözlü, derneği âdete bir müze haline getiren yönetiladı. varsak_muzesiKendisinin de bir Yörük çocuğu olduğunu söyleyen Sözlü, geçmişini bilmeyenlerin geleceğe yön veremeyeceğini belirterek, “Her zaman yanınızda olduk olmaya da devam edeceğiz. Bu gün burada eskilere, ta çocukluğumuza gittik. Nereden nerelere geldiğimizin farkındayız. Atalarımızın, dedelerimizin, nenelerinizin kulanmış olduğu eşyaların onların hatırasına burada sergileniyor olması çok güzel. Özellikle genç kuşakların da geçmişini görmesi acısından çok güzel bir çalışma olmuş, başta dernek başkanımız olmak üzere tüm yönetimi ve katkı koyanları yürekten kutluyorum” şeklinde konuştu.

Derneğin herkese açık olduğunu söyleyen Yusuf Umut ise geçmişin kültürel değerlerine sahip çıkarak, bunu geleceğe taşıyabilmenin çabası içinde olduklarını, bu kapsamda derneklerinin adeta müzeye dönüştüğünü anlattı.

Sergilenen her bir eşyanın aynı zamanda da bir ‘kimlik kartı’ olduğunu, böylelikle de ziyaretçilerin bu eşya hakkında bilgi edinebildiğini belirten Umut, “Bu çalışmalarla birlikte gelecekte bir ‘Kültür Eşyaları Müzesi’ oluşturmak istiyoruz. Geçmişin izlerini geleceğe taşımak istiyoruz” dedi.

Yusuf Umut, “Sergilenen ve geçmişi yüzyılı aşan eserlerin tanınması ve bu konuda toplumda bir bilinç oluşturulmasından yanayız. Bölgedeki eğitim-öğretim kurumlarının derneğimize yapacağı ziyarette kendilerine her türlü katkıyı verip, gerekli desteği sunmaya da hazırız” şeklinde konuştu.

 

takipçi satın al