Hotivi

Vatan Partisi Adana’da Atatürk Parkı’nda Toplanıyor - Adana UlusAdana Ulus

20 Haziran 2021 - 21:01

Vatan Partisi Adana’da Atatürk Parkı’nda Toplanıyor

Vatan Partisi Adana’da Atatürk Parkı’nda Toplanıyor
Son Güncelleme :

27 Mayıs 2015 - 23:47

ugurmumcueskihaliVatan Partisi Adana mitingi ile ilgili Seyhan İlçe Seçim Kurulu’nun kararını verdiğini, İlçe Seçim Kurulu’nun ilk kararının; alanıın  hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  hem de Vatan Partisinin kullanacağı yönünde olduğunu açıkladı. Vatan Partisi, “Karar alındıktan sonra, Seyhan İlçe Seçim Kurulu’nun Saadet Partili üyesi cep telefonuna gelen mesajdan sonra kararını değiştirmek istediğini belirtti. Bunun üzerine alınan ek karar ile alan sadece Tayyip Erdoğan’ın kullanımına tahsis edildi. Vatan Partisi Seyhan İlçe Seçim Kurulu’nun ek kararının iptali için YSK’ya başvurdu.” açıklamasını yaptı.

Vatan Partisi Genel Sekreteri Serhan Bolluk yaptığı basın açıklaması ile yaşanan hukuksuzluğa boyun eğmeyeceklerini açıkladı. Serhan Bolluk’un açıklaması şöyle;

“Seyhan İlçe Seçim Kurulu, Adana’da Partimizin karşı karşıya kaldığı yasadışılıkla ilgili kararını dün (26 Mayıs 2015) verdi.

Hem karar hem de veriliş süreci hukuk tarihine geçecek ölçüde ibretliktir. Kurul, 29 Mayıs günü Adana Uğur Mumcu meydanını tüm gün Tayyip Erdoğan’a tahsis etmiştir.

Bu karar Yüksek Seçim Kurulu’nun Adana mitingimiz konusunda 25 Mayıs’ta aldığı karara aykırıdır. YSK kararında şöyle deniyor:

“Seyhan 1. İlçe Seçim Kurulunca 29 Mayıs 2015 Cuma günü İstasyon Meydanının (Uğur Mumcu Meydanı) öncelikle Cumhurbaşkanının konuşma programına göre makul bir süre ile ‘Cumhurbaşkanının Halkla Buluşması’ programı için tahsis edilmesinden sonra, o gün için kalan zamanın (29 Mayıs 2015 Cuma) anılan meydanda miting yapmak için müracaat eden siyasi partilere Yüksek Seçim Kurulu’nun 23.02.2015 tarih ve 2015/236 sayılı kararında belirlenen ilkeler çerçevesinde tahsis edilmesi gerektiğine…”

YSK kararı hiçe sayılmıştır. YSK kararı açıktır. Uğur Mumcu alanının hem partimiz hem de Tayyip Erdoğan tarafından kullanılmasına hükmedilmiştir. Seyhan Oysa Seyhan İlçe Seçim Kurulu, YSK kararını hiçe saymış, alanı 29 Mayıs günü Vatan Partisi’ne kapatmıştır.

İlçe Seçim Kurulu, hukuka aykırı olarak yeniden toplanmıştır. En az bunun kadar vahim olan kararın alınış biçimidir.

İlçe Seçim Kurulu 26 Mayıs günü aslında arka arkaya iki karar vermiştir. İlk kararda miting alanı saat 18.30’a kadar Tayyip Erdoğan’a tahsis edilmiş, 18.30’dan itibaren de partimizin alanı miting içi kullanmasına hükmedilmiştir.

Bu kararın arkasından Kurul, hukuka aykırı olarak yeniden toplanmıştır. Yeniden toplanma gerekçesi, karar doğrultusunda oy kullanmış olan kurulun Saadet Partili üyesi Mehmet Nur Gün’ün “Genel Merkezlerinden cep telefonuna mesaj geldiğini, görüş değişikliği yapmak istediğini beyan etmesi”dir. Bu gerekçeyle yeniden görüşme yapılmış ve aynı tarihte alınan ek kararla görüş değiştirilerek, “meydanın tüm gün boyunca Adana Valiliğinin talebi doğrultusunda 29 Mayıs 2015 Cuma günü Cumhurbaşkanına tahsisine” oyçokluğu ile karar verilmiştir.

Böyle bir gerekçeyle müzakere yenilenemez ve karar değiştirilemez. Ayrıca kararda, belirtilen üyenin ilk kararı imzalamadığı ileri sürülmekteyse de her iki kararda da adı geçen üyenin imzası bulunmaktadır.

Bu nasıl bir oyundur. Neresinden tutsanız elinizde kalıyor.

YSK kararına aykırı, üstelik gerekçede göz göre göre yanlış bilgi veriliyor. Saadet Partili üyenin ilk kararda imzası bulunduğu halde “imzası yok” diye not düşülüyor.

Süreç baştan sona yasadışıdır. Partimizin miting hakkı elinden alınmaktadır. Seçim, yasalara göre değil Tayyip Erdoğan’ın talimatlarına göre düzenlenmektedir.

7 Haziran seçimleri bu uygulamalarla şimdiden hukuk dışına çıkmıştır.

YSK’ya ve İl Seçim Kurulu’na itirazımızı yaptık. Her iki heyetten de hukuğu uygulamasını bekliyoruz.

Vatan Partisi bu yasadışı dayatmalara boyun eğmez

Vatan Partisi bu yasadışı dayatmalara boyun eğmez.

Partimiz 29 Mayıs günü miting hakkını kullanmak üzere Adana’da olacaktır.

Bütün Adanalıları Tayyip Erdoğan’ın padişahlık hayallerine karşı durmaya çaşırıyoruz.ataturk_parki_adana

Sevgili Adanalı yurttaşlarımız, hepinizi o gün miting saatimiz olan 17.30’da Atatürk Parkı’na çağırıyoruz.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al