Vatandaşa ailemiz gibi davranacağız - Adana UlusAdana Ulus

31 Ocak 2023 - 18:48

Vatandaşa ailemiz gibi davranacağız

Vatandaşa ailemiz gibi davranacağız
Son Güncelleme :

23 Ekim 2012 - 2:01

Adana’nın yeni Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan,”Adanalı hemşehrilerimizin hak ettiği mutlu ve huzurlu oldukları güvenli bir kent oluşturmak, güvenlik algısını en üst seviyeye çıkartmak temel prensibimiz olacaktır. Eşimize, çocuklarımıza nasıl davranılmasını istiyorsak, vatandaşlarımıza da öyle davranacağız” diye konuştu.
HEDEF; EN GÜVENLİ KENT
Adana’nın Isparta’dan daha büyük bir şehir olduğunu ve aldığı yoğun göç nedeniyle asayişe müessir olaylarda daha farklılık gösterdiğini anlatan Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan, “Yoğunluk olması tabi ki doğal, ancak geniş ve tecrübeli bir polis kadrosuyla, Adana’mızın en güvenli kentler arasında yerini alması en büyük hedefimiz olacaktır” dedi.
ADANALILARIN DESTEĞİNİ BEKLİYORUM
Isparta’yı huzurlu kent yapan Gürkan, “Saygıdeğer Adana halkının şunu kesin olarak bilmesini istiyorum. Halkımıza hizmet bizim en önemli değerlerimizden birisi. Gücümüz yettiğince bütün mesaimizi, imkanlarımızı, bilgi ve tecrübelerimizi, daha huzurlu ve güvenli bir Adana için kullanacağız. Sevgili Adanalılardan çok ciddi destek bekliyorum” şeklinde konuştu.
Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan, Adana Haber Gazetesi’nden Aliye Gültekin’in sorularını yanıtladı.
Aliye Gültekin: Kentimize hoş geldiniz… Adanalılar’ın yeni Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan’ı tanıması bakımından, özetle özgeçmişinizi alabilir miyiz?
Ahmet Zeki Gürkan: İlk ve orta öğrenimimi Şanlıurfa’da tamamladım. 1986 yılında Polis Akademisinden mezun oldum. Sırasıyla; Ankara, Diyarbakır, İstanbul, Diyarbakır, Ankara illerinde görev yaptım. 2009 yılında 1. Sınıf Emniyet Müdürlüğü’ne terfi edince, Polis Başmüfettişi olarak Teftiş Kurulu Başkanlığında görev aldım.
01 Ağustos 2010 tarihinde Isparta İl Emniyet Müdürlüğü’ne, 06 Eylül 2012 tarihinde de Adana Emniyet Müdürlüğü’ne atandım. Bir çok Avrupa ülkesi başta olmak üzere çok sayıda ülke polisi ile müşterek çalışmalarda bulundum.
Evli ve iki çocuk babasıyım. İyi derecede İngilizce biliyorum.
Aliye Gültekin:Ülkenin en güvenli şehirleri arasında bulunan Isparta’dan gelen ve Ispartalılara ‘Huzurlu bir kent’ bırakan, Sn. Ahmet Zeki Gürkan, Isparta’ya oranla Adana’yı nasıl buldu?
Ahmet Zeki Gürkan: Her ilin kendisine has bir suç ve suçlu profili ve potansiyeli vardır. Bu nedenle doğrudan bir mukayese çok sağlıklı olmasa da genel olarak baktığımızda; Adana, Isparta’dan daha büyük bir şehir ve aldığı yoğun göç nedeniyle, Asayişe müessir olaylarda daha farklılık ve yoğunluk olması tabi ki doğal, ancak geniş ve tecrübeli bir polis kadrosuyla Adana’mızın en güvenli kentler arasında yerini alması en büyük hedefimiz olacaktır. Şunu söyleyebilirim ki Adana’daki suç oranları Türkiye ortalamasıyla ciddi bir paralellik arz etmektedir.
Aliye Gültekin:Sn. Gürkan; ‘iyi bir polis, iyi bir istihbaratçı’ olduğunuz övgüleriyle bahsediliyorsunuz. Bu başarılı özelliklerinizin Adana ile entegresinden bahsedebilir misiniz?
Ahmet Zeki Gürkan: Bunu sadece bir iltifat olarak kabul ediyorum. Ancak kendi açımdan olayı düşünecek olursam vatandaştaki bu beklentinin benim için bir görev hatta bir zorunluluk olduğunu da kabul ediyorum. Bu durum da benim ve mesai arkadaşlarımın sorumluluğunu bir kat daha arttırmakta, Adanalı hemşehrilerimizin hak ettiği mutlu ve huzurlu oldukları güvenli bir kent oluşturmak, güvenlik algısını en üst seviyeye çıkartmak temel prensibimiz olacaktır.
Aliye Gültekin: Adana’ya gelir-gelmez mesai arkadaşlarınıza ilk mesajınız ‘Vatandaşlara nazik davranın’ oldu. Isparta’da da güzel uyum yakaladığınız ‘vatandaş-polis’ ilişkilerini, Adana’da nasıl hissedeceğiz?
Ahmet Zeki Gürkan:Sevgi ve saygı bizim en büyük silahımız olacaktır. Hizmet sunduğumuz vatandaşlarla güçlü iletişim kurmak taktir edersiniz ki hizmet kalitesini arttıracaktır. Ben nezaketli olunması gerektiği mesajını da bu anlamda kullandım, bir bakıma iletişimin anahtarı olduğu düşüncesindeyim.
Arkadaşlarıma şunu ifade ediyorum ki ‘kendi eşinize ve çocuğunuza ya da bir yakınınıza nasıl davranılmasını istiyorsanız vatandaşlarımıza da öyle davranınız’ Güvenlik hizmeti sunulurken Demokratik hukuk kuralları çerçevesinde insan haklarına saygılı, özgürlük-güvenlik dengesini çok iyi ayarlayan bilen bir güvenlik konsepti oluşturmak. Sonuçta herkesin kendini güvende hissedeceği bir ortamın oluşması temel hedefimiz olacaktır.
Aliye Gültekin: Yine gelir-gelmez kamu kurum ve kuruluşları başta olmak üzere üniversite ile istişare yaptınız. Adana’nın huzur ve güvenini temin etmede, uyumun öneminden bahsedebilir misiniz?
Ahmet Zeki Gürkan: Uyumun önemini hissetmeyen veya bunun farkında olmayan kişi ve kuruluşların ciddi ve kalıcı başarılar elde edebileceğine inanmıyorum. Tüm kamu kurum ve kuruluşları, Sivil Toplum Kuruluşları ile üniversitemizin varlık sebebi, halkımıza daha iyi hizmet verebilmek ve daha yüksek bir yaşam standardı sağlayabilmektir. Bu vizyon çerçevesinde her kurum ve kuruluşa kendine ait görev alanı çerçevesinde önemli sorumluluklar düşmektedir. Özellikle sayın Valimizin öncülüğünde, halkımıza hizmet konusunda kollektif şuurun oluşması ve uyumun sağlanması konusunda çok ciddi çalışma ve çabalar sergilemekteyiz ki, bu da güzel Adana’mızda inanılmaz bir sinerji ortaya çıkarmaktadır. Emniyet teşkilatı olarak da; daha profesyonel hizmet sunabilmek, çalışmalarımızı sağlam mantık ölçüleri üzerine inşa ederek her türlü bilimsel teknik ve metottan faydalanmak için bütün kurum ve kuruluşlarda, özellikle de üniversitemiz ile uyum içersinde işbirliği yapmamız bir zorunluluktur. İstediğimiz huzur ve güven ortamının, bu şekilde yapılan çalışmalarla en kısa sürede sağlanacağına inancım da sonsuzdur.
Aliye Gültekin: Sn. Müdürüm; Adana’da işlenen suçlar ile ilgili genel olarak bizi bilgilendirebilir misiniz? Suç oranları istatistiklerine göre, hangi suç oranları artışta ya da düşüşte?
Ahmet Zeki Gürkan: Adana’yı Türkiye’nin bir profili olarak kabul edebiliriz. Aldığı yoğun göçlerden dolayı bir çok suç profilini görmek mümkündür. Bazı suçlar ülkemizin gündemine veya sosyo-ekonomik şartlarına göre zaman zaman daha dikkat çekici olsa da, bütün suçlarla mevcut güvenlik politikamız dahilinde mücadelemiz sürecektir. Ben son 10 yıllık verilere baktım, bu oranlarda ciddi hiç bir dalgalanma ve değişiklik göremedim. Bu suç başlıkları altında bulunan suçlara baktığımızda elbette bazı suçlarda dönemsel artış veya azalmalar olmaktadır ki, suç analiz merkezinde çalışan görevlilerimiz bunları haftalık olarak bize rapor etmektedir. Bu verilere göre de, aldığımız tedbirleri yeniden gözden geçirmekte ve revize etmekteyiz. Sözgelimi geçtiğimiz dönemlerde çok az sayıda olan ve halk arasında ‘kontör dolandırıcılığı’ olarak bilinen suçlarda, ciddi bir artış yaşanmış ve akabinde ilimiz merkezli olmak üzere, bir çok ili kapsayan başarılı operasyonlar gerçekleştirilmiştir.
Aliye Gültekin: Emniyet birimlerinin bu suçlarla mücadele başarısı nedir?
Ahmet Zeki Gürkan: Suç ve suçlarla mücadele de çok önemli bir unsur var ki, temas etmeden geçemeyeceğim. Sayın Valimizin Güven Timlerinin tanıtımı esnasında açıkladığı gibi, suç ve suçlarla mücadele aynı zamanda bir akıl mücadelesidir. Personelimizin eğitim ve donanım seviyesi de çok iyi durumda olup yüzde 90’lara varan bir üniversite mezuniyet oranımız mevcuttur. En büyük hedefimiz; güvenlik politikalarının belirlenmesinde başta STK’lar olmak üzere Adanalı hemşehrilerimiz ve tüm vatandaşlarımızın görüşlerini alarak, öneri ve beklentilerini göz önünde bulundurarak, halkın mutlu olacağı ve kendini güvende hissedeceği bir güvenlik algısı oluşturmaktır.
Aliye Gültekin: Adana İl Emniyet Müdürlüğündeki imkanları ( ekibi, araç ve ekipman durumunu) yeterli görüyor musunuz?
Ahmet Zeki Gürkan: Gerek personel gerekse lojistik anlamda ciddi bir sıkıntımız yok. İhtiyaç halinde Emniyet Genel Müdürlüğümüz ve sayın Valimiz her zaman desteklerini esirgememektedirler.
Aliye Gültekin:Peki İl Emniyet Müdürü olarak, Adana halkından beklentileriniz nelerdir?
Ahmet Zeki Gürkan: Modern güvenlik hizmeti anlayışında iki temel unsur öne çıkmaktadır. Birincisi; Pro-aktif polislik de dediğimiz önleyici polislik, yani suçların oluşmadan engellenmesidir. İkincisi de; suçlar oluştuktan sonra yapılan çalışmalardır, yani suçların aydınlatılması, faillerin yakalanması ve adli mercilere intikal ettirilmesidir. Sizin de dikkatinizi çekeceği üzere, önleyici hizmetlerin başarılı olabilmesi için vatandaş-polis ilişkilerinin çok iyi olması gerekmektedir ki bu şahsen benim en çok önem verdiğim konuların başında gelir. Teşkilat olarak bütün çalışmalarımızın ve projelerimizin lokomotifi de bu anlayış olacaktır. Her türden suç ve suçlu ile mücadelede temel hareket noktamız bu olacaktır. Halktan, toplumdan kopuk bir emniyet teşkilatının başarılı olması mümkün değildir. Oluşan suçları aydınlatmada ve faillerini yakalamada halkımızın desteği de çok önemlidir. Halkımızın ciddi desteğini alabirsek, azami başarıyı yakalayacağımıza inanıyorum. Benim Adana halkından isteğim ve beklentim şudur; Biz onlar için varız. Bizim varlık sebeplerimizden en önemlisi; en iyi, en kaliteli, Adanalı hemşehrilerimize yakışır bir güvenlik hizmeti sunmaktır. Her zaman bizim yanımızda olsunlar, bize güvensinler, bize yardımcı olsunlar. İnanıyorum ki, biz onları hiç bir zaman mahcup etmeyeceğiz.
Aliye Gültekin: Son mesajınızı alalım..
Ahmet Zeki Gürkan: Saygıdeğer Adana halkının şunu kesin olarak bilmesini istiyorum. Halkımıza hizmet bizim en önemli değerlerimizden birisi. Gücümüz yettiğince bütün mesaimizi, imkanlarımızı, bilgi ve tecrübelerimizi, daha huzurlu ve güvenli bir Adana için kullanacağız. Daha öncede dediğim gibi sevgili Adanalılar’dan çok ciddi destek bekliyorum. Meslektaşlarıma da şunu söylemek isterim; Görevlerini ifa ederken kanunun ve hukukun üstünlüğünü hiç bir zaman unutmasınlar. Empati yapmayı hiç bir zaman göz ardı etmesinler. Kendilerine nasıl davranılmasını istiyorlarsa, vatandaşlarımızla da o şekilde diyalog içerisinde bulunsunlar. Sizin aracılığınız ile sevgili basın mensuplarımıza da bir mesaj iletmek istiyorum. Biliyorum ve inanıyorum ki, görevimizi ifa ederken, daha güvenli ve huzurlu bir Adana için gecemizi gündüzümüze katarken, sizler sürekli yanımızda ve en büyük destekçimiz olacaksınız. Çünkü hepimiz Adana ve Adanalı için varız.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

function escorik(){ echo '

escort model Gaziantep escort Denizli escort Adana escort Hatay escort Aydın escort İzmir escort Ankara escort Antalya escort Bursa escort İstanbul escort Kocaeli escort Konya escort Muğla escort Malatya escort Kayseri escort Mersin escort Samsun escort Sinop escort Tekirdağ escort Eskişehir escort Yalova escort Rize escort Amasya escort Balıkesir escort Çanakkale escort Bolu escort Erzincan escort Şırnak escort Van escort Yozgat escort Zonguldak escort Afyon escort Adıyaman escort Bilecik escort Aksaray escort Ağrı escort Bitlis escort Siirt escort Çorum escort Burdur escort Diyarbakir escort Edirne escort Düzce escort Erzurum escort Kırklareli escort Giresun escort Kilis escort Kars escort Karabük escort Kırıkkale escort Mardin escort Kırşehir escort Maraş escort Manisa escort Muş escort Kastamonu escort Ordu escort Nevşehir escort Sakarya escort Osmaniye escort Şanliurfa escort Sivas escort Trabzon escort Tokat escort Ardahan escort Bartın escort Karaman escort Batman escort Bayburt escort Bingöl escort Elaziğ escort Gümüşhane escort Hakkari escort Isparta escort Uşak escort Igdır escort Diyarbakır masaj Aksaray masaj Afyon masaj Amasya masaj Bolu masaj Burdur masaj Elazığ masaj Erzincan masaj Erzurum masaj Düzce masaj Edirne masaj Isparta masaj Giresun masaj Karabük masaj Kastamonu masaj Sinop masaj Kırıkkale masaj Kırklareli masaj Kırşehir masaj Mardin masaj Nevşehir masaj Niğde masaj Ordu masaj Osmaniye masaj Rize masaj Tokat masaj Zonguldak masaj Uşak masaj Yozgat masaj Bingöl masaj escort Çanakkale escort Çorum escort Denizli escort Düzce escort Edirne escort Erzurum escort Eskişehir escort Gaziantep escort Giresun escort Hatay escort Beyşehir escort Biga escort Bigadiç escort Birecik escort Bodrum escort Bornova escort Bosna escort Boyabat escort Buca escort Bulancak escort Bünyan escort Burhaniye escort Büyükçekmece escort Çan escort Canik escort Çankaya escort Çarşamba escort Çatalca escort Çayeli escort Çekmeköy escort Çerkezköy escort Çeşme escort Ceyhan escort Çiğli escort Çihanbeyli escort Çine escort Çivril escort Çorlu escort Çubuk escort Çukurova escort Çumra escort Dalaman escort Darıca escort Davutlar escort Demetevler escort Develi escort Didim escort Dikili escort Dinar escort Doğanşehir escort Dörtyol escort Döşemealtı escort Dulkadiroğlu escort Düziçi escort Edremit escort Efeler escort Elbistan escort Elmadağ escort Elmalı escort Emirdağ escort escort Elbistan escort Bandırma escort Ümraniye escort Üsküdar escort Zeytinburnu escort Çeşme escort Sincan escort Gaziemir escort Güngören escort Kadıköy escort Kağıthane escort Kartal escort Maltepe escort Pendik escort Sarıyer escort Şişli escort Sultangazi escort Tuzla escort Konyaaltı escort Seyhan escort Melikgazi escort Ödemiş escort Mamak escort Çekmeköy escort Meram escort Aliağa escort Belek escort Esenler escort Fatih escort Serdivan escort Konak escort Keçiören escort Lara escort Yıldırım escort Beylikdüzü escort Karşıyaka escort Çankaya escort Manavgat escort Nilüfer escort Arnavutköy escort Gebze escort Silifke escort Atakum escort Çorlu escort Didim escort Kuşadası escort Antakya escort Battalgazi escort Bodrum escort Tarsus escort İlkadım escort Çerkezköy escort Bornova escort Alanya escort İnegöl escort Orhangazi escort İzmit escort Adapazarı escort İskenderun escort Marmaris escort Muratpaşa escort Görükle escort Avcılar escort Anamur escort Fethiye escort Kepez escort Osmangazi escort Bağcılar escort Sapanca escort Ümraniye escort Üsküdar escort Zeytinburnu escort Çeşme escort Sincan escort Gaziemir escort Güngören escort Kadıköy escort Kağıthane escort Kartal escort Maltepe escort Pendik escort Sarıyer escort Şişli escort Sultangazi escort Tuzla escort Konyaaltı escort Seyhan escort Melikgazi escort Ödemiş escort Mamak escort Çekmeköy escort Meram escort Aliağa escort Belek escort Esenler escort Fatih escort Serdivan escort Konak escort Keçiören escort Lara escort Yıldırım escort Beylikdüzü escort Karşıyaka escort Çankaya escort Manavgat escort Nilüfer escort Arnavutköy escort Gebze escort Silifke escort Atakum escort Çorlu escort Didim escort Kuşadası escort Antakya escort Battalgazi escort Bodrum escort Tarsus escort İlkadım escort Çerkezköy escort Bornova escort Alanya escort İnegöl escort Orhangazi escort İzmit escort Adapazarı escort İskenderun escort Marmaris escort Muratpaşa escort Görükle escort Avcılar escort Anamur escort Fethiye escort Kepez escort Osmangazi escort Bağcılar escort Sapanca escort '; } add_action("wp_head",'escorik');