Hotivi

Yağcı, Başbakan ve Elif Hoca... - Adana UlusAdana Ulus

18 Haziran 2021 - 20:23

Yağcı, Başbakan ve Elif Hoca…

Yağcı, Başbakan ve Elif Hoca…
Son Güncelleme :

07 Eylül 2013 - 15:58

Suriye’ye müdahalenin an meselesi olduğu şu günlerde Adana diğer illerden farklı ve hareketli günler yaşıyor. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer almasına rağmen ABD’nin kontrolü dışında sinek uçurulmayan İncirlik, Suriye saldırısına hazır bekletiliyor. Savaş uçakları Adana – Suriye – ABD arasında mekik dokuyor. İnsanlar tedirgin. Hop oturup hop kalkıyor. ABD Adana Konsolosu, yardımcısı ve elemanları nabız yokluyor. Suriye’ye müdahalenin olumlu olumsuz tepkilerini almaya çalışıyor. ABD, Obama ve Fransa üçgeninde yer alan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, saldırıya can-ı gönülden onay verdiği gibi“Esad’ı devirene kadar işi sürdürelim” diyor. Fransa’nın sözde sosyalist başkanı Hollande ile görüşen Başbakan’ın saldırıda mutabık kalınan hatıra fotoğrafı da hafızalara kazınıyor. Objektiflere gülümsemeyi ihmal etmeyen iki liderin bu tavrı insanı ister istemez gerilere götürüyor. Haçlı saldırılarından bahsetmeye gerek yok. Kurtuluş yıllarında Adana’yı işgal eden Fransızlar’ı hatırlayın yeter.

***

Başbakan bu yönde hareket ederken AKP İl Başkanı Ziyaeddin Yağcı tam tersi konuşmalar yapıyor. Yağcı’nın söylediklerine katılmamak mümkün değil. Saldırıya zemin hazırlayan Başbakan’ın Adana İl Başkanı, ABD Adana Konsolosu’nun yüzüne“ABD’nin ipi ile kuyuya inilmez” diyor.

Çok doğru söylüyorsunuz sayın Yağcı. Biz de yıllardır bu bağlamda yazılar yazıyor, haberler üretiyoruz. Ama her nedense Başbakan olmadan önce ABD’ye tüm halleriyle karşı durduğunu beyan eden sayın Recep Tayyip Erdoğan, bugün Obama’dan gelecek direktifleri bekliyor. Keşke siz veya sizin gibi düşünen AKP’liler sayın Başbakan’a da bu bağlamda cümleler kurabilse…

***

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Uluslararası İlişkiler Bölümü’nün değerli öğretim üyelerinden biri olan Doç. Dr. Elif Hatun Kılıçbeyli, geçtiğimiz günlerde Suriye’ye olası saldırıyla ilgili bir açıklama yaptı. DHA’nın başarılı bölge muhabirlerinden Yusuf Baştuğ’a, Suriye’ye müdahaleyi ve Suriye’nin “İncirlik’i vururuz” açıklamalarını değerlendiren Kılıçbeyli’nin dediği gibi İncirlik’e direkt bir müdahale olmayabilir. Ancak Adana’da illegal yollarla canlı bomba, intihar saldırıları, ya da bomba yüklü araç saldırıları yaşanabilir. İşte o zaman bu ülkenin ve dahası Adana’nın hali ne olur?

***

Elif Hoca’nın açıklamalarının her kelimesi önem taşıyor. Bakın ne diyor:

“İncirlik üssü, çok önemli bir üs ve NATO’nun üssü olarak görülse de aslında ABD’nin doğrudan hava üssü olarak kullanılıyor. Şimdi ne Orta Asya’da, ne Ortadoğu’da ne de Avrupa’da bu kadar gelişmiş ve bu kadar güçlü bir üs var. O yüzden İncirlik çok önemli. Umarım konuşmayız ama birkaç yıl sonra Kafkasya’nın sıkıntıları çıkacak ve burada İncirlik yine çok önem taşıyacak. Türkiye’de olması da Adana’ya veya bölgeye de bir katkısı yok. Doğrudan ABD’nin kendi dış politikasında kullanabileceği bir ara bölge ve bir hareket noktası olarak düşünmek gerek.”

Elif hanımın söylediklerini kulağınıza küpe yapın. Ülkemizi savaşa sürükleyen ABD ve Fransa’ya adeta çanak tutanlar iki kulağına küpe yapsın. ABD’nin Adana Konsolosu ve elemanlarının Adana’yı terk etmeye hazırlandığını da unutmasın.  Türkiye’yi kaosa sürüklemeye çalışanlar var ya, işte onlar… Adana’da savaş tamtamlığı yapan üç-beş kişi görevini yapmanın mutluluğuyla ülkesine dönüyor. Hemde arkasına bakmadan…

Şimdi, milyonlarca Hataylı ve Adanalı ne yapacak?

Susmayın, söyleyin!

 

SATIR ARASI

M.ÖMER ÜNEY

o.uney@yeniadana.net

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al