Yargı Baskı ve Tehdit Altında - Adana UlusAdana Ulus

13 Haziran 2021 - 02:02

Yargı Baskı ve Tehdit Altında

Yargı Baskı ve Tehdit Altında
Son Güncelleme :

26 Nisan 2015 - 14:34

Adana Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, ülkemizde son yaşanan  hukuki gelişmeleri değerlendirdi, “Yargı an itibarıyle çok geci bir baskı ve tehdit altında” dedi.

Çıtırık yazılı açıklamasında şöyle dedi:

“İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi, kamuoyunda 14 Aralık soruşturması olarak bilinen dosyada tutuklu bulunan 75 polis ve Samanyolu TV yöneticisi Hidayet Karaca hakkında tahliye kararı verdi. Ancak İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği ise Asliye Ceza Hakimliği’nin yetkisiz olduğu gerekçesiyle verilen tahliye kararlarının geçersiz olduğunu karara bağladı.

Dün gece (25.04.2015) saat 23.00 den itibaren İstanbul Çağlayan Adliyesinde yaşanan hukuki skandalları ibretle takip ediyoruz.

Kuvvetler ayrılığı ilkesini yok sayan anayasal güvenceye sahip yargı kararlarının idarece uygulanmamasını hukuki açıdan bir skandal olarak değerlendirmekteyiz.

Hakimlik teminatına ve yargı kararlarına herkesin saygılı olması yasal ve anayasal bir zorunluluktur. TC Anyasasının 138. Maddesinde tanımlanan ilkelere herkesin uyması gerekir. Yargı an itibariyle çok feci bir baskı ve tehdit altındadır. Temel yasalarda torba yasalar içerisine sıkıştırılmış bir kaç maddelik değişikliklerin hukuk sistemine verdiği zararlar yaşanan bu olaylarla bir kez daha açığa çıkmıştır.Tabii yargıçlık ilkesi ile uyuşmayan ve Ceza Yargılama sistemimizle uyumlu olmayan Özel Yetkili Sulh Ceza Hakimlikleri derhal kapatılmalıdır.Temel ceza hukuku ve ceza yargılama hukukuna ilişkin olaya ve kişiye özgü düzenleme ve değişikliklere bir an önce son verilmeli, temel ve evrensel hukuk ilkelerine uygun yasal düzenlemeler esas alınmalıdır. Yargının güvenilirliği ve prestijini zedeleyen bu idari müdahelenin sonlanarak yargı kararları uygulanmalı ve dün geceden beri hukuki hiçbir gerekçesi olmadan hürriyetleri tahdit edilen insanlar derhal salıverilmelidir. Adana Barosu olarak konunun yakın takipçisi olacağız”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al