Hotivi

YASA NE ZAMAN GEÇECEK? - Adana UlusAdana Ulus

1 Ağustos 2021 - 00:15

YASA NE ZAMAN GEÇECEK?

YASA NE ZAMAN GEÇECEK?
Son Güncelleme :

03 Kasım 2016 - 20:56

CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş, kamu emeklilerinin dört gözle çıkmasını beklediği düzenlemenin aylardır komisyonda bekletilmesiyle oluşan mağduriyetlerini TBMM gündemine taşıdı.Özdiş, “Tasarının yasalaşması sürecini hızlandıracak mısınız?” diye sordu.
TBMM KİT Komisyonu Üyesi ve Adana Milletvekili İbrahim Özdiş, kamudan 30 yıl ve üzeri hizmet süresiyle emekli olup 30 yıl üzerinden ikramiye alan, son yıllarda açılan davalar sonucu SGK’ya başvurarak 30 yıldan sonraki hizmet sürelerinin ikramiyeleri alan vatandaşlar, bu yılın ortalarında hazırlanan kanun tasarısıyla mahkeme süreciyle uğraşmadan doğrudan SGK’ya başvurarak ikramiyelerini alabilecekti. Bu sayede hem mahkemelerin iş yükü azalacak, hem de kişiler, hak ettikleri parayı daha çabuk alabilecekti. Hükümet tarafından kamuoyuna “müjde” olarak açıklanan düzenlemenin TBMM’nin ilgili komisyonundan geçtiği halde tali komisyonlarda aylardır bekletiliyor olması, tasarının Meclis gündemine bir türlü getirilmemesi, bir de SGK’nın mahkeme kararlarını kendilerine ulaştıran kişilere “Nasıl olsa yasa çıkacak, bekleyin” denilerek ödeme yapmaması kamuoyunda ciddi tepkiye neden oldu.
Konuya dikkat çekmek isteyen ve mağdurların sesinin duyulmasını isteyen CHP’li Özdiş Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yanıtlaması talebiyle soru önergesiyle konuyu TBMM gündemine taşıdı. Bugüne kadar mahkeme kararı sonrası SGK ya başvurarak ikramiyesini alan kaç kişi olduğunu, toplamda kaç milyon TL ödendiğini soran İbrahim Özdiş, düzenlemeden tahmini olarak kaç kişinin faydalanacağının kamuoyuna açıklanmasını istedi.Özdiş; şu sorularına yanıt verilmesini talep etti:
“-Söz konusu yasa çıktığında, dava açmadan SGK’ya başvurarak emekli ikramiyelerini alacak tahmini kaç kişi vardır?
-Aylardır yasa teklifinin kanunlaşmasını bekleyen, bu süreçte bir de SGK tarafından mağdur edilen insanların durumu hakkında Bakanlığınızın görüşü nedir?
-Tasarının yasalaşması sürecini hızlandırmayı düşünmüyor musunuz?”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al