Hotivi

Yaşar Kemal Adı Yaşatılıyor - Adana UlusAdana Ulus

16 Haziran 2021 - 17:37

Yaşar Kemal Adı Yaşatılıyor

Son Güncelleme :

04 Nisan 2015 - 20:13

yasar_kemal_kultur_merkezi (3)Adanalı ünlü yazar Çukurova’nın İnce Memed’i Yaşar Kemal’in adı doğduğu topraklardaki kültür merkezine verildi.

Adana’da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı kapsamında Seyhan İlçe Belediyesi hizmet binası önünde ki ‘Seyhan Belediyesi Kültür Merkezi’nin adı ‘Yaşar Kemal Kültür Merkezi’ olarak değiştirildi. Açılışa Selda Bağcan, karnavalın fikir babası ve düzenleyicisi Ali Haydar Bozkurt ile çok sayıda ünlü isim katıldı.

Adanalı Gazeteci, Belgesel ve Program Yapımcısı Nebil Özgentürk,, Yaşar Kemal’in adının Çukurova topraklarında yaşatılmasının ve isimin bir kültür merkezine verilmesinin gurur verici olduğunu söylediyasar_kemal_kultur_merkezi (2)

Seyhan Belediyesi’nin Portakal Çiçeği Karnavalı’na sadece maddi destek vermediğini belirten Ali Haydar Bozkurt, Yaşar Kemal isminin kültür merkezine verilmesinin tarifi imkansız bir iş olduğunu söyledi. Bozkurt, “Burada karnavala çok büyük katkısı olan Seyhan Belediyesi’nin önemine değinmek istiyorum. Sayın Başkanımız göreve gelir gelmez bu işi sahiplendi. Bu yılda daha önceden planladıkları bir çok aktiviteyle de sadece maddi sponsorluk değil sanatsal ve aktivite  sponsorluklarıyla da renklenilirdiler. Seyhan’ın dört bir yanında sanatçılar konuk ederek bir çok organizasyon düzenlediler. Bundan dolayı Sayın Başkanımız nezdinde tüm Seyhan Belediyesi teşkilatına teşekkür etmek istiyorum. Yaşar Kemal, ismini buraya vererekten tarifi imkansız bir iş yapmışsınız. bir dönemi onunla yaşamış olmak müthiş bir şans olarak görüyorum.

İSMİNİ YAŞATACAĞIZ

Özgentürk’ün ardından söz alan Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar ise kültür merkezine Çukurova’nın İnce Memed’i Yaşar Kemal’in ismini verme kararını çok önceden ünlü yazar hayattayken aldıkların belirterek Yaşar Kemal’in ismini doğduğu Çukurova topraklarında yaşatacaklarını söyledi. Başkan Karalar,”Göreve geldiğimiz günden bu yana sanatsal faaliyetleri arttırdık. Sanatı ve sanatçısı olmayan bir milletin hiçbir şeyi yoktur. Üstat Yaşar Kemal’in dediği gibi en çok ihtiyacımız olan şey barıştır.  En çok ihtiyacımız olan dostça kardeşçe yaşayabilmektir. Karnavalda bu anlamda önemli görevler üstleniyor. Bunun için ayağımızın tozu ile bu karnavala destek olma kararı aldık” yasar_kemal_kultur_merkezi (1)ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Yaşar Kemal’in hayatını anlatan belgesel izlendi.

takipçi satın al