Hotivi

Yaşasın, üniversiteye gidebileceğim - Adana UlusAdana Ulus

17 Haziran 2021 - 19:26

Yaşasın, üniversiteye gidebileceğim

Son Güncelleme :

05 Mayıs 2013 - 11:32

Mardin’de Anadolu Lisesi’ni bitirdikten sonra obezite hastalığı nedeniyle yürüyemeyen ve üniversiteye gidemeyen Gamze Ülger’in (23) hayatı bir gazete haberi ile değişti.

gamze_ulger “Üniversiteye gitmek istiyorum” çağrısına yönelik haberi okuyan Çukurova Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi yetkilileri, obezite hastası 165 kilogram ağırlığındaki Gamze’ye ve ailesine ulaşarak hastayı Adana’ya getirdiler. Aşırı kilo, şeker hastalığı, hipertansiyon, göz damarlarında bozulma ve böbrek hastalığı bulunan Gamze’nin tedavisini Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Atilla Akova üstlendi.

10 günlük tedavisi sonrasında midesi ¾ oranında küçültülen Gamze’nin midesi 100 cc’lik duruma getirildi,  şeker rahatsızlığı alt seviyelere çekilip böbrekleri başarılı bir operasyonla kurtarıldı.

İstanbul ve Samsun’da değişik hastane ve doktorlara tedavi olup istenilen yüksek rakamlar nedeniyle tedavi olamayan Gamze Ülger, ‘Evden dışarı çıkamıyor, yürüyemiyordum. Ayaklarımda eğilme başladı. Hayatımı yaşayamıyordum. Ömrüm hastane kapılarında geçti. Gazetede yayınlanan haberden sonra Atilla Bey sayesinde yeniden hayata tutundum ve artık hayatımı yaşayacağım. Üniversite sınavlarına girip yüksek tahsilimi yapmak istiyorum. Tüm emeği geçenlere ve hastane yetkililerine çok teşekkür ediyorum’ dedi.

gamze1Gamze’nin annesi Mine Ülger ise Adana’da Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi’nde çok güzel karşılanıp tedavi olan kızını hayata yeniden başlatan doktorlara ve devlete teşekkür etti.

Dr. Atilla Akova, “Gamze hastaneye geldiğinde 165 kiloydu. Bugün 145 kilo. 10 günde bu kiloya ulaştı. Hedefimiz 70 kiloya düşürmek. Bunun için endoklonoji takibi yapılacak ve sürekli kontrol altında tutulacak. Bir kızımızın üniversite okuyarak topluma yararlı insan olması için katkımız olmuş ise kendimizi mutlu sayarız” dedi.

takipçi satın al