Hotivi

YAŞAYANLARIN YÜZDE 40’ININ NÜFUS KAYITLARI BAŞKA İL VE ÜLKELERDE - Adana UlusAdana Ulus

20 Haziran 2021 - 09:38

YAŞAYANLARIN YÜZDE 40’ININ NÜFUS KAYITLARI BAŞKA İL VE ÜLKELERDE

YAŞAYANLARIN YÜZDE 40’ININ NÜFUS KAYITLARI BAŞKA İL VE ÜLKELERDE
Son Güncelleme :

24 Mart 2018 - 0:33

osyolog Prof.Dr. Adnan Gümüş Adana’daki 2 milyon 400 bin kişiden yüzde 40’ının Adana nüfusuna kayıtlı olmadığını belirtti, doğu ve güneydoğu göçlerinden sonra Suriye’den gelenlerin de aynı kategoride olduğuna dikkat çekti.
Çukurova Üniversitesi öğretim üyesi Sosyolog Prof.Dr. Adnan Gümüş, Adana’ya göç ile gelenlerin rakamlarını açıkladı, olası sonuçlarını değerlendirirken, “Bunu renklerimiz ya da potansiyelimiz olarak olumlu olarak da değerlendirebiliriz. Ama iyi yönetilemezse büyük riskler taşıyor” dedi.
Gümüş’ün açıklamalarına göre, Suriye’den gelenlerle birlikte il nüfusu Suriyeliler de dahil edilirse 2 milyon 400 bin kişi ve bunun yüzde 40’ının nüfus kayıtları hala geldikleri kentlerde bulunuyor.
Gümüş, ana teması “Getto” olan 12. Uluslararası Çukurova Sanat Günleri (UÇSG) nedeniyle Karahan Kitapevi’nde düzenlenen “Adana’nın Kompartımanları” başlıklı söyleşide konuştu. Araştırma sonuçlarını açıklayarak, merkez ilçeler dışındaki ilçelerde yaşayanların yüzde 75 ile yüzde 95 arasında Adana’ya kayıtlı olduğunu;merkez ilçelerde yaşayanların yüzde 30’unun anne-baba dilinin Türkçe olmadığını, bazı mahalle ve köylerin yüzde 80’inin göç ile geldiğini anlattı.
Suriye’den göçle gelenlerin nüfusun yüzde 8’ini oluşturduklarıAdana’da yeni bir talihsizlik yarattığına değinen Gümüş, doğu ve güneydoğudan gelenler gibi bu ülkeden gelenlerin de eğitimsiz ve yoksul olduğuna dikkat çekti, Kilis ve Gaziantep’te böyle olmadığını bildirdi.
ÜNİVERSİTE GEÇ KURULMUŞ
Adana’nın başka kentlere verdiği göçü de yorumlayan Adnan Gümüş, üniversitenin geç kurulmuş olmasını bunun nedenleri arasında saydı, “Nüfus, sanayi ve tarımda ülkenin en önde sayılan Adana 1965’den sonra kayıp yıllar yaşadı, 1995’den sonra da iyice kayboldu. Şehri yönetenler yüksek nitelikli gruplara yönelik dinamizmi yaratamamış. Bu nedenle de yeni dünyaya adaptasyonu zorlaşmış” dedi.
Adana’yı yönetenlerin yanı sıra meslek odalarını da bu istatistik ve verileri dikkatle değerlendirmeye davet eden Prof.Dr. Adnan Gümüş, “Ne var ki bu rakamların iyi okunmadığını düşünüyorum” diyerek sözlerini tamamladı.
12.UÇSG’nin pazar günkü kapanışı öncesi Seyhan Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde saat 16.30’dan itibaren “Soluk Soluğa” adlı oyun sahnelenecek, “Getto Gerçekliği” adlı bir görsel sunum yapılacak.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al