Yaşlılarımız geleceğimize ışık utuyor - Adana UlusAdana Ulus

10 Mayıs 2021 - 05:23

Yaşlılarımız geleceğimize ışık utuyor

Son Güncelleme :

01 Ekim 2013 - 22:31

AK Parti Adana Milletvekili Av. Fatoş Gürkan; “Toplumumuzun kıdemlileri olan yaşlılarımız, dün ile bugün arasında köprü vazifesi gören, bugünlerimizin mimarı olan ve geleceğimize ışık tutan en değerli varlıklarımızdır” dedi.

fgurkan_nine“1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü” dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınlayan Gürkan; toplum olarak yaşlılarımıza, ihtimamla ve sevgiyle yaklaşmayı ve tecrübelerinden faydalanmayı amaçlayan bir kültüre sahip ülke olduğumuzu söyledi.

Mesajında, “Bizim kültürümüzde yaşlılarımız sözleri ve fikirleri dikkatle ve özenle dinlenen toplumumuzun kıdemlileridir” diyen Gürkan şunları kaydetti:

“Ömürlerinin en verimli, en üretken yıllarını ülkesine ve milletine hizmet ederek geçiren emektar vatandaşlarımıza, kimseye muhtaç olmadan yaşayabilecekleri güvenli ve huzurlu bir ortamı hazırlamak, sosyal devlet anlayışı gereği olmakla beraber ayrıca insani bir görevdir. Unutmayalım ki hepimiz bir gün yaşlanacağız. O yüzden bugün yaşlılarımız için hazırladığımız ortam ve sunulan hizmetler aslında bizim geleceğimiz için yaptığımız yatırımlardır.

“HER GEÇEN YIL DAHA DA YAŞLANIYORUZ”

Günümüzde, ülkelerin nüfus artış hızlarının yavaşlaması ve ortalama insan ömrünün uzaması nedeniyle dünya nüfusu her geçen yıl daha da yaşlanmaktadır.  Dünya nüfusundaki bu dönüşüm, batılı ülkelerdeki kadar olmasa bile, Türkiye’ yi de etkilemektedir.

TÜİK verilerine göre 2012 yılında, Ülkemiz nüfusunun 65 ve daha yukarı yaştaki nüfus oranı %7,5’tir. Nüfus projeksiyonlarına göre bu oranın 2023 yılında %10,2, 2050 yılında %20,8, 2075 yılında ise %27,7’ye yükseleceği tahmin edilmektedir.

Bu verilerden de anlaşılacağı üzere yaşlı nüfusumuz geleceğimiz açısından her geçen gün önemini arttıran ve buna yönelik ciddi planlama yapılması gereken önemli bir sosyal bulgudur. Yaşlı nüfusumuzun ulaşacağı büyüklüğün toplum üzerinde oluşturacağı ekonomik ve sosyal baskı, doğru bir planlama ile avantaja çevrilebilir.

Sayın Başbakanımızın her ortamda çocuk sayısının arttırılmasına yönelik önerilerinin, geleceğimiz açısından ne kadar önemli olduğunu ve bilimsel gerçeklere dayandığını görmekteyiz.

“HUZUREVLERİMİZ 5 YILDIZLI OTEL GİBİ”

‘İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın’ prensibiyle hareket eden, Sayın Başbakanımızın önderliğinde ki AK Parti İktidarımızda, 2010 yılında halkımızın desteğiyle yapılan Anayasa değişikliği ile yaşlılarımız için getirilen Pozitif ayrımcılık ilkesi doğrultusunda, yaşlı vatandaşlarımızın hayat standartlarının yükseltilmesine yönelik politikalar geliştirerek birçok proje ve uygulama yürürlüğe konulmuştur. Yaşlılarımızın bakımı, rehabilitasyonu, sosyal ve kültürel programların uygulanması ile yaşlılarımıza önemli hizmetler sunulmaktadır. Yaşlılarımız, banka kuyruklarından kurtarılarak, yaşlılarımızın maaşları evlerine kadar ulaştırılmaktadır. Hastanelerde geriatri poliklinikleri hizmete sokularak daha hızlı ve kaliteli sağlık hizmeti almaları sağlanmıştır. Artık neredeyse beş yıldızlı otel standartlarında hizmet veren huzurevlerine sahibiz. Huzurevinde kalmayan yaşlılarımıza evde sağlık hizmetleri ve yatağa bağımlı olan yaşlılarımız için ise evde bakım hizmetleri uygulanmaktadır. İlk kez ve sadece AK Parti bünyesinde oluşturulan ve 81 İlimizde örgütlenen “Yaşlılar Koordinasyon Merkezi” Yaşlılarımıza vermiş olduğumuz önemin ve özenin bir göstergesidir. YKM ler yaşlıların üretken kılınması, rehabilitasyonu, karşılaştıkları sosyal dışlanmanın önlenmesine yönelik faaliyetleri kendisine amaç olarak benimsemiştir.”

takipçi satın al