Yerel Medya 2012 ödülleri - Adana UlusAdana Ulus

13 Haziran 2021 - 14:54

Yerel Medya 2012 ödülleri

Yerel Medya 2012 ödülleri
Son Güncelleme :

07 Nisan 2013 - 20:57

yerel_medya2012

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ile Konrad Adenauer Stiftung Derneği’nin (KAS), 15 yıldır birlikte düzenlediği Yerel Medya Ödülleri, düzenlenen törenle sahiplerine takdim edildi. Ankara Rixos Grand Otel’de düzenlenen törene; Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç, TGC Başkan Vekili Turgay Olcayto, TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, TGC Genel Saymanı Gülseren Ergezer Güver, TGC Genel Sekreter Yardımcısı Zafer Atay, Yönetim Kurulu Üyeleri Orhan Ayhan, Recep Yaşar ve Celal Toprak, Konrad Adenauer Stiftung Derneği’nin (KAS) Türkiye Temsilcisi Dr. Colin Dürkop, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

 

Demokrasi yerel medyadan güçlenir

Törenin sunuculuğunu yapan TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, yerel medyanın önemine değindi. Güneş, şunları söyledi: “Türkiye Gazeteciler Cemiyeti demokrasinin güçlenmesinin yerel medyadan başladığını düşünen bir örgüt. Bu anlamda partneri KAS ile birlikte 15 yılı aşkın bir zamandır Türkiye’nin hemen hemen her ilinde yerel gazetecilik eğitim seminerleri düzenlemeyi sürdürüyor. Bu seminerlerde 7 bine yakın meslektaşımız sertifika aldı. Yapılan seminerlerin sonuçlarını da törenlerde görmek bizi fazlasıyla mutlu ediyor.”

 

Ödüller 3 dalda veriliyor

Haber, fotoğraf ve sayfa düzeni olmak üzere 3 dalda verilen Yerel Medya 2012 ödülleri hakkında bilgi veren Güneş, “Ödüller, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde 8 Mart 2013 tarihinde TGC binasında toplanan Seçici Kurul tarafından belirlendi. Seçici Kurul, TGC Başkanı Orhan Erinç, TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, TGC Önceki Başkanı Nail Güreli, Konrad Adenauer Stiftung Proje Yöneticisi Bekir Öncel, A Haber’den İhsan Yılmaz, Beykent Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Müge Demir, Sinop 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cengiz Demirel, Doğan Haber Ajansı Yazı İşleri Müdürü Mustafa Eşmen ve Gazeteci Tümer Argın’dan oluştu. Tümer Argın başkanlığındaki Seçici Kurul’un yaptığı değerlendirme sonunda ödül kazananlar ve eserleri belli oldu” dedi.

 

Gazeteciler sorumlulukla görev yapıyor

Törenin açılış konuşmalarını TGC Başkanı Orhan Erinç ve KAS Türkiye Temsilcisi Dr. Colin Dürkop yaptı. TGC Başkanı Orhan Erinç, yerel medyada çalışan gazetecilerin yaşadığı sıkıntılara değinerek sözlerine başladı. Erinç, “Basın yasasına ya da radyo ve televizyonlarla ilgili yasaya bakarsanız; yayın organı birkaç sınıfa ayrılıyor. Basın yasasına göre; yaygın, bölgesel ve yerel. Radyo ve televizyonlarla ilgili yasaya göre ulusal, bölgesel ve yerel. Yayın organları böyle ayrılıyor; ama gazetecilerin ayrılması mümkün değil. Yani yerel gazeteci diye bir tanım yok. Gazeteci tanımı var. Çünkü gazeteciler Dünya’nın neresinde, Türkiye’nin neresinde olurlarsa olsunlar aynı koşullarda, aynı sorumluluk duygusuyla görev yapıyorlar” dedi.  Başkan Erinç, yerelde gazetecilik yapmanın zorluklarını ise şöyle sıraladı: “Bir kere yerelde haber kaynaklarıyla, haberinizin çıktığı gün daha kapıdan çıkarken karşılaşma, ne yazık ki tehlikesi demek durumundayım var. Aleyhinde yayın yapılan haber kaynağı ya da habere konu olmuş kişilerin şiddet kullanma eğilimleri Türkiye’de ne yazık ki çok fazla. Gelen bilgilerden cemiyetin yapmak durumunda kaldığı açıklamalardan bu konunun nasıl zorluk yarattığını biliyoruz. Yerel yöneticilerle ilişkiler konusunda da sıkıntılar yaşanıyor. O nedenle yerel gazetecilik yapmak gerçekten çok zor.”

 

Engeller var

Kanunlara değinen Erinç, “Biz Türkiye Gazeteciler Cemiyeti olarak, 2004 yılında Türk Ceza Yasası’nın sonra Terörle Mücadele Yasası’nın, Ceza Muhakemesi Yasası’nın değiştirilmesi aşamalarında çeşitli önerilerde bulunduk. Yapılan yeni yasalarla ifade özgürlüğünün önüne yeni engeller konulduğunu vurguladık. Önerilerde bulunduk. Ama ne yazık ki birkaç düzeysel değişiklik dışında bir gelişme sağlayamadık. Ben tabii meslek olarak ifade özgürlüğü ile ilgili taslaklardan başlayarak; taslaklar, tasarılar, öneriler, komisyon toplantıları, meclis televizyonu verdiği sürece meclis görüşmelerini izlemek gibi bir zorunluluk duymaktayım. Bu süreç sonunda edindiğim kanı şudur: Türkiye’de ceza öngören yasaların içindeki maddeler yerine eğermümkün olsa da gerekçeleri uygulanabilse, Türkiye dünyanın en demokrat ülkesi olur. Çünkü şöyle bir çelişkiyle karşı karşıyayız. Madde gerekçeleri hukuka uygun ama madde yazılımı siyasi tercihlere göre oluşturulmuş. Bu sonuçta ifade özgülüğünü, dolayısıyla biz gazetecilerin görev yapmasını engelleyen bir sonuç oluşturuyor” diye konuştu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al