Hotivi

Adana'da Yeşil Alana Gençlik Merkezi - Adana UlusAdana Ulus

22 Haziran 2021 - 17:49

Adana’da Yeşil Alana Gençlik Merkezi

Son Güncelleme :

19 Haziran 2013 - 14:06

Adana(Ulus)–Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezi için yeşil alan tercih edildi. Seyhan İlçe Belediyesi ve Büyükşehir Belediye Meclisi kararı ile Seyhan Nehri kıyısındaki yeşil alanda imar değişikliği yapılarak imara açılması tepkilere neden oldu.

yesilalana_merkezTMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Sekreteri Nazım Biçer, Seyhan Nehri kıyısındaki Galeria İş Merkezi’nin kuzeyine, Spor Genel Müdürlüğü’ne tahsis edilerek yapılması için karar çıkan gençlik merkezinin yerinin yanlış seçildiğini savundu.

Adanalıların, kent bilincinden, şehir plancılığından ve yaşam kalitesini yükseltme anlayışından uzak bir proje ile karşı karşıya bırakıldığını öne süren Biçer, Seyhan Havzası’nda böyle bir yapılaşmanın kabul edilemeyeceğini belirtti.

Projeden vazgeçilmesi gerektiğini söyleyen Biçer, “Merkez Park içinde, Fuzuli Caddesi ile Cevat Yurdakul Caddesi’nin kesiştiği köşede, demir köprünün güneyinde yer alan 28 bin 749 metrekarelik alana, emsal değeri 0.50 olan gençlik merkezi tesisleri yapılmak istenmektedir. Bu da Seyhan Havzası’nda yaklaşık 15 bin metrekarelik bir yapılaşma anlamına gelmektedir.” dedi.

genclik_mrzSEYHAN HAVZASI’NA OLMAZ

Yapılmak istenen gençlik merkezi projesine, öncelikle alanın Seyhan Havzası’nda yer alması nedeniyle karşı çıktıklarını belirten Biçer, şöyle devam etti:

“Seyhan Havzası’nın da içinde yer aldığı Akdeniz Bölgesi, ‘Hükümetler arası İklim Değişikliği Paneli’nin raporunda, küresel ısınmaya karşı en hassas ve savunmasız bölge olarak yer almaktadır. Bu alan yapılaşma düşüncesinden tamamen arındırılmalıdır. Tam tersine burada gerçek bir yeşil dokunun yaratılması için uğraş verilmelidir. Alan, Adanalıların sosyal, kültürel, sportif faaliyetlerini sürdürdükleri bir alan olarak kalmalıdır. Ayrıca şehir plancılığı açısından da sorunlu bir durum karşısındayız. Eğer amaç Adana Gençliğine modern imkanlı bir gençlik merkezi yaratmaksa, Adnan Menderes Kapalı Spor Salonu ve arkasında yer alan gençlik merkezini yıkılmayıp, gerekli iyileştirmelerle istenen amaca ulaşılabilir. Şehir plancılığı, yıkıp 500 metre ilerisine yenisini yapmak değildir. Bu herkesin kolaylıkla algılayabileceği kadar açık ve nettir. İmar planlarında yeşil alan olarak görülen Merkez Park’taki bu yer, yeni imar planı değişikliğiyle, ‘sosyo kültürel tesis alanı’ yani gençlik merkezi olarak dönüştürülürken, üniversitelerin, meslek odalarının, konunun gerçek paydaşlarının görüşlerinin alınmadığını biliyoruz. Şehir planlaması, yetkili olan birkaç kişinin dudakları arasından çıkacak olan kararlara bağlı olarak yapılırsa, bilimsellikten bu kadar uzak olur, bu örnekteki gibi vahim hatalar yapılır.”

genclik_yesilalan

takipçi satın al