rolex replica watches was captivated with the watchmaking arena paintings .

YILANIN UÇMASINI BEKLERKEN... - Adana UlusAdana Ulus

18 Mayıs 2022 - 03:35

YILANIN UÇMASINI BEKLERKEN…

YILANIN UÇMASINI BEKLERKEN…
Son Güncelleme :

25 Haziran 2020 - 19:57

(Bu bir tren yolu öyküsüdür)

Şehri ortadan ikiye bölen yolun kenarındaki kaldırıma eski model arabasını park eden kırklı yaşlardaki adam, elinde mikrofon, aracın çevresinde daire oluşturanlara hararetli hararetli bir şeyler anlatıyordu. Sesi ta karşı kaldırımdan duyuluyordu.

Lise üçteydim. Hafta sonu olduğundan okul tatildi. Evden çıkmış, yürüyerek sahile gidiyordum. Deniz kenarında bir iki tur atacağım, rastlarsam arkadaşlarla muhabbet edecektim. Hava açıktı ama güneş ısıtmıyordu. Üzerimde kışlık kıyafetler vardı. Yavaş yavaş bahar geliyordu.

Merak ettim. Yolun karşısına geçince kalabalığa yaklaştım. Kalabalığın oluşturduğu halkanın orta yerinde duran arabanın tavanında cam bir kavanoz vardı. Devamlı konuşan adamın arada bir işaret parmağıyla gösterdiği kavanoza dikkatlice baktım. Açık kahverengi bir suyla doluydu ve içinde büyükçe bir yılan vardı. Hareket etmiyordu. Ancak ölü mü, sağ mı olduğu da ilk bakışta belli olmuyordu.

Adamın söylediklerine kulak kabarttım;

“Sevgili İskenderunlular. Şu biçare kulunuz ta İstanbul’dan kalkıp, sizler için buralara kadar gelmiş durumda. Hiçbir menfaatim yok, hiçbir beklentim yok. Sadece sizlerin iyiliği için o kadar yolu teptim de geldim.

Şimdi beni iyi dinleyin, değerli dostlar. Burada bir iki dakika durmayla, bendenizin iki çift lafını dinlemeyle bir şey kaybetmezsiniz. Ama çok şey kazanabilirsiniz.

Hayal dünyanız gelişecek, görmediğiniz, duymadığınız şeyleri duyacaksınız. Belki bir daha hayat boyu benimle karşılaşmayacaksınız. Ama şuan, burada göreceğiniz şeyi ömrünüz boyunca bir daha göremeyeceksiniz. Bu mümkün değil.

Acaba adam ne gösterecek diye kalabalığın arasına biraz daha girdim. Arabaya yaklaştım. Şimdi kavanozun içindeki kıvrılmış yatan yılanı daha iyi görebiliyordum. Gerçek bir yılandı. Ama su dolu bir kavanozda nasıl sağ durabiliyordu, onu anlayamamıştım. Belki de ölüydü.

Onu da adam açıkladı;

“Şu görmüş olduğunuz yılan var ya, o öyle böyle bir mahlukat değil. Sizin bildiklerinizden ise hiç değil. Şuan öyle miskin miskin uyuduğuna bakmayın. Biraz sonra şu kavanozun kapağını açacağım ve içindeki uyuyor gibi görünen yılanı çıkartacağım.”

Adam yılanı çıkartacağını söyleyince, arabanın dibine varana kadar yaklaşan kalabalık biraz geriye doğru dalgalandı. Ben de bir adım uzaklaştım.

Adamın etrafı biraz açılınca, önünde küçük bir masa, masanın üzerinde de karton bir kutu olduğunu fark ettim.

Sağımda, solumda duranlardan kendi kendilerine mırıldananlar, arkadaşıyla konuşanlar vardı;

“Yılan ölü galiba.”

“Öyle duruyor. Baksana suyun içinde.”

“Su yılanı olmasın, bu.”

“Olabilir.”

Adam, homurtuları kesmek için elinin birini havaya kaldırdı, başının üzerinde bir daire çizip,

“Az daha sabredin arkadaşlar. Bir dakika dinleyin, ondan sonra göreceklerinizi aklınız almayacak!”

Merakım gittikçe artıyordu. Sahile falan gitmeyi unutmuştum.

Adamın dibine kadar yaklaştım. Bu arada arabanın etrafındaki kalabalık da artıkça artıyordu.

Adam konuşmasını sürdürüyordu;

“İstanbul’dan siz mutlu olasınız diye geldim. Boş yere masrafa girmeyin diye geldim. Aile bütçenize katkı sunmak için geldim.”

Yanımda duran biri, kendi kendine konuştu:

“Para mı dağıtacak yoksa?”

Onu duyan başka biri;

“Evet” dedi, gülerek, “Kutunun içi banknot doluymuş.”

Kimileri gırgır geçiyor, kimileri de merakla adamın söylediklerini kaçırmamaya çalışıyordu.

Adam;

“Bu yılan az sonra dışarı çıkıp, uçup gidecek. Havada bir iki tur attıktan sonra, kendiliğinden gelip, kavanozun içine girecek.”

Allah, Allah! Kavanozun içindeki yılana biraz daha dikkatli baktım. Boz renkli bir yılandı. Ama öyle uçacak gibi durmuyordu. Ama adam öyle diyordu.

Beklemeye devam ettim.

Adam devamlı konuşuyordu.

“Şu gördüğünüz gökyüzünde neler var bir bilseniz. Uzayın derinliklerinde, galakside olanları bir düşünün. Hepimiz oradan geldik. Siz sanıyor musunuz ki biz şuan buradayız. Hayırrr! Hiçbirimiz burada değiliz. Bizler uzayın bir parçasıyız. Galaksinin temel taşlarıyız. Atomlardan meydana gelmişiz. İşte şu kavanozun içinde görmüş olduğunuz bu yılan, az sonra gelmiş olduğu yere dönecek. Hiç kimse onu burada daha fazla tutamaz. Ben bile. Az daha sabredin sevgili hemşerilerim. Bu dediklerim aynen olacak.”
Adam konuştukça etrafındaki on kişi, yirmi kişiye, yirmi kişi, elli kişiye çıktı. Konuşurken kalabalığı da kesiyor, arada bir de bir eliyle havada daire çizip, uzaktan geçenlere ”gelin dostlar, gelin sevgili arkadaşlar. Bu kardeşiniz sizin için ta İstanbul’dan gelmiş, onu dinlemekten kendinizi mahrum bırakmayın” diye sesleniyordu.

Geldiğimden beri en az on defa “biraz sonra şu görmüş olduğunuz yılanı uçuracağım” dediği halde, yılan bir türlü kavanozdan çıkıp ta uçuşa geçmiyordu.

Bu arada sabırsızlanan, kalabalıktan sıyrılıp, gidiyor, onun yerini bir başkası alıyordu.

Yarım saat kadar o şekilde geçti. Kalabalık oldukça artmıştı. Biz yılanın uçmasını beklerken, adam elindeki mikrofonu arabanın tavanına, kavanozun hemen yanına bıraktı. Sonra önündeki masanın üzerinde duran karton kutuyu açıp, içindeki küçük naylon poşetlerde bulunan tarağa benzer şeylerden birini eline aldı.

Artık çıplak sesle bağırıyordu.

“Evet sevgili hemşerilerim. Bu kardeşiniz ta İstanbul’dan sizlerin aile bütçenize katkıda bulunmak için geldi. Elimde görmüş olduğunuz bu tarak, sizin bildiğiniz taraklardan değil. Neler yaptığını bir görün, maharetlerine şaşacaksınız.”

Adam dikdörtgen şeklindeki tarağa benzer şeyi naylon poşetinden çıkardı. Çevresini kuşatan kalabalığın en arkasındakilerin de görebileceği şekilde havaya kaldırdı.

“Bu gördüğünüz galaksi harikası alet, öyle bildiğiniz aletlerden değil. Kavanozun içindeki yılan az sonra dışarıya çıkıp, uçacak. Belki de sonsuzluğa gidecek. Ve sizler bu doğa harikası olaya bizzat tanık olacaksınız. Ancak lütfen önce beni dinleyin. Şu gördüğünüz aletin içinde bir jilet var. Bu jilet yan taraftaki mekanizma ile aşağı yukarı kaydırılarak, ayarlanabiliyor. İşte bu şekilde aile bütçenize katkıda bulunuyoruz. Bu kardeşiniz uzayın derinliklerinden değil, sizin için İstanbul’dan geldi. Şimdi size getirmiş olduğum bu son teknoloji icadı uygulamalı olarak göstereceğim. Var mı içinizde bu cesareti gösterecek olan? Hayır, yılanı tutmayacak? Onu kavanozdan ben çıkaracağım. Sadece bu galaksinin son icadının ne işe yaradığını göstereceğim.”

Adamın davetine, etrafındakiler biraz kuşku, biraz da korkuyla olumlu yaklaşmazken, yan taraftan biri öne çıkıp.

“Bende deneyebilirsin” dedi.

Adam, “gel korkusuz abim, gel. Sende atalarının ruhu var. Sen ki öne çıkmakla, kendini feda etmek değil, kahramanlar listesine adını yazdırmış bulunuyorsun” dedi.

Saçı, sakalı uzamış, hırpani tipli kahraman, şişinerek adamın önüne geldi. Adam, poşetinden çıkardığı jiletli tarağı ayarladı. Arabanın içinden aldığı bir fısfısla, önündekinin saçlarını güzelce ıslattı. Sonra maharetli bir şekilde sağından solundan saçları kısaltmaya başladı. Enseyi alıp, favorileri de düzelttikten sonra,

“İşte sevgili arkadaşlar. Bir iki dakikada kuaförden çıkmış gibi oldu. Bu görmüş olduğunuz alet yalnızca bir lira. İster kendi kendinizi tıraş edin, isterseniz çocuğunuza ya da yengeye kestirin. Çoluk çocuk, herkesin işine yarar. Berbere, kuaföre boş yere para vermeyin.”

Kalabalıktakiler, adamın elindeki tarağa hayran hayran bakıyordu. Adamın tıraş ettiği kahraman üç tane satın alınca, taraklar kalabalık tarafından adeta kapışıldı ve birer ikişer alınıp, bir çırpıda tüketildi.
Kutu boşalınca adam bagajdan bir kutu daha çıkardı. Ben ancak ikinci kutudakilerden bir tane satınalabildim.

Her kutu da en az elli tane vardı. Bir kutu tarak hemen tükenmişti. Ama adam yarım saatten beri iyi dil dökmüştü, o kalabalığı toplayabilmek için. İnsanlar arabanın tavanında duran yılan kavanozunu unutmuştu. Tarağı alan gitti. Biri giderken,

“Yılan n’oldu. Ne zaman uçacak?” diye sordu.

Adam, “Az sabret abim. Bu bildiğin yılanlardan değil. Şimdi uyuyor. Zamanı gelince kavanozdan çıkıp, uçacak” dedi.

Ben anladım ki yılanın uçacağı falan yok. Ama bir liraya tıraş olmak da bayağı avantajlıydı. Modellik yapan kişiyi de gayet güzel tıraş etmişti. Hatta “sakalını da alırım ama onu da sen yap artık” demişti.
Jiletli tarağı cebime koydum. Zaman bir hayli geçmişti. Sahile gitmekten vazgeçtim. Şehir merkezinde bir iki turlayıp, eve döndüm. Aslında tarağı merak ediyordum.

Evde kimse yoktu. Gömleğimi çıkardım. Atletle lavabodaki aynanın karşısına geçtim. Tarağı poşetinden çıkardım. Yan tarafındaki mekanizmasından ayarını yaptım. Saçlarımı güzelce ıslattıktan sonra tarağın jiletli kısmını tepeme yerleştirip, alnıma doğru kaydırdım. Saçlarım oldukça uzamıştı. Yarın olmazsa bile ertesi gün berbere gitmem gerekiyordu. Okulda hocalarımın “kestir” diye uyarmasını istemiyordum.

Tarağı ıslak başımdan alnıma doğru kaydırınca, lavaboya bir yumak saç düştü. Ama öyle böyle değil. Kocaman bir yumaktı bu. Sanırım ben tarağın ayarını yapamamıştım. Ve başımın orta yerinde beş santim genişliğinde tren yolu dediğimiz bir boşluk oluşmuştu.

Tarağı lavabonun kenarına bıraktım. Saçlarımı elimle geriye doğru taradım, boşluk daha da belirginleşti. Moralim bozulmuştu. Tarağı tekrar elime alıp, ayarını değiştirdim. Saçları tren yolunun sağından, solundan azar azar alıp, dengelemek istedim ama daha da bozuldu. Düzelecek gibi değildi.

İçimden “senin de, yılanının da, tarağının da” deyip, mahallenin berberinin yolunu tuttum.

Berber arkadaşımdı. Beni görünce gülümsedi. “Hayrola, kış ortasında kendi kendini tıraş mı ettin?” dedi.

Montumun cebinden çıkardığım jiletli tarağı gösterdim. “Ayarını yapamadım galiba” dedim.

“Ooo, sen ilk değilsin ki” dedi. “Dünden beri kaç kişiyi üç numaraya vurdum. Sana da öyle yapacağız artık, başka çaresi yok. Çok kısa kesmişsin.”

Ertesi gün hava buz gibiydi. Sabah bere takarak okula gittim. Yüzümden düşen bin parçaydı. Bahçede sıralandığımız sırada bere olduğu için kimse fark etmedi. Ancak sınıfa girince bereyi çıkardım. O şekilde duramazdım.

Arkadaşlardan biri, “hayrola askere mi gidiyorsun” dedi.

“Çok uzamıştı kestirdim” diye cevap verdim. Moralimin bozuk olduğunu gören ötekiler bir şey demedi ama içlerinden kıs kıs güldükleri belliydi.

Yılan uçtu mu, uçmadı mı bilmiyorum ama kış ortasında haftalarca asker kaçağı gibi gezdim. Utandığımdan sınıftan çıkamıyordum.

Not: Fotoğraflar tren yolundan kısa süre önce çekilmiştir)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
alanya escort manavgat escort fethiye escort kemer escort didim escort çanakkale escort Aydın escort muğla escort tekirdağ escort manisa escort balıkesir escort trabzon escort elazığ escort ordu escort kütahya escort ısparta escort rize escort maraş escort yalova escort giresun escort yozgat escort tokat escort şanlıurfa escort sivas escort batman escort erzurum escort sinop escort kırşehir escort karaman escort kırıkkale escort bolu escort amasya escort niğde escort uşak escort edirne escort çorum escort osmaniye escort zonguldak escort van escort erzincan escort http://www.kadinescort.net Gaziantep escort Denizli escort Adana escort Hatay escort Aydın escort İzmir escort Ankara escort Antalya escort Bursa escort İstanbul escort Kocaeli escort Konya escort Muğla escort Malatya escort Kayseri escort Mersin escort Samsun escort Sinop escort Tekirdağ escort Eskişehir escort Yalova escort Rize escort Amasya escort Balıkesir escort Çanakkale escort Bolu escort Erzincan escort Şırnak escort Van escort Yozgat escort Zonguldak escort Afyon escort Adıyaman escort Bilecik escort Aksaray escort Ağri escort Bitlis escort Siirt escort Çorum escort Burdur escort Diyarbakir escort Edirne escort Düzce escort Erzurum escort Kırklareli escort Giresun escort Kilis escort Kars escort Karabük escort Kırıkkale escort Mardin escort Kırşehir escort Maraş escort Manisa escort Muş escort Kastamonu escort Ordu escort Nevşehir escort Sakarya escort Osmaniye escort Şanliurfa escort Sivas escort Trabzon escort Tokat escort Ardahan escort Bartın escort Karaman escort Batman escort Bayburt escort Bingöl escort Elaziğ escort Gümüşhane escort Hakkari escort Isparta escort Uşak escort Igdır escort Keşan escort Safranbolu escort Boyabat escort Kızıltepe escort Üzümlü escort Bucak escort Kadirli escort Bornova escort Batıkent escort Alanya escort İnegöl escort Orhangazi escort İzmit escort Akşehir escort Tarsus escort İlkadım escort Çerkezköy escort Ardeşen escort Kuşadası escort Merzifon escort Bandırma escort Çerkeş escort Gelibolu escort Gerede escort Antakya escort Ceyhan escort Dinar escort Besni escort Bozüyük escort Eskil escort Diyadin escort Ahlat escort Çivril escort Bağlar escort Akçakoca escort Aziziye escort Lüleburgaz escort Şahinbey escort Bulancak escort Digor escort Keskin escort Bünyan escort Kaman escort Battalgazi escort Elbistan escort Akhisar escort Bulanık escort Bodrum escort Altınordu escort Bor escort Avanos escort Adapazarı escort Virenşehir escort Gemerek escort Kangal escort Akçaabat escort Erbaa escort Tavşanlı escort Karşıyaka escort Çankaya escort Manavgat escort Nilüfer escort Arnavutköy escort Gebze escort Beyşehir escort Silifke escort Atakum escort Çorlu escort Çayeli escort Didim escort Suluova escort Edremit escort Ilgaz escort Biga escort Göynük escort İskenderun escort Çukurova escort Kaynaşlı escort Emirdağ escort Gölbaşı escort Söğüt escort Ortaköy escort Dogubayazıt escort Güroymak escort Karahayıt escort Bismil escort Horasan escort Mucur escort Babaeski escort Şehitkamil escort Espiye escort Kağızman escort Yahşihan escort Develi escort Doğanşehir escort Afşin escort Alaşehir escort Malazgirt escort Marmaris escort Fatsa escort Ürgüp escort Akyazı escort Eyyübiye escort Şarkışla escort Araklı escort Niksar escort Simav escort Buca escort Çubuk escort Muratpaşa escort Görükle escort Avcılar escort Darıca escort Çumra escort Anamur escort Çarşamba escort Ergene escort Fındıklı escort Nazilli escort Taşova escort Susurluk escort Çan escort Mudurnu escort Defne escort Kozan escort Sandıklı escort Yahyalı escort Patnos escort Kahta escort Pamukkale escort Ergani escort Oltu escort Nizip escort Görele escort Sarıkamış escort Yeşilyurt escort Dulkadiroğlu escort Kırkağaç escort Varto escort Fethiye escort Kumru escort Erenler escort Akçakale escort Suşehri escort Of escort Turhal escort Torbalı escort Haymana escort Kepez escort Osmangazi escort Bağcılar escort Derince escort Ereğli escort Erdemli escort Bafra escort Kapaklı escort Pazar escort Davutlar escort Altıeylül escort Ayvacık escort Dörtyol escort Sarıçam escort Sur escort Palandöken escort Nurdağı escort Tirebolu escort Zile escort Ünye escort Selim escort Kocasinan escort Onikişubat escort Salihli escort Milas escort Pamukova escort Birecik escort Yıldızeli escort Ortahisar escort Malkara escort Yakutiye escort Zara escort Yomra escort Konak escort Keçiören escort Lara escort Yıldırım escort Beylikdüzü escort Gölcük escort Karatay escort Mezitli escort Canik escort Efeler escort Ayvalık escort Kırıkhan escort Seyhan escort Melikgazi escort Pazarcık escort Soma escort Dalaman escort Sapanca escort Haliliye escort Ödemiş escort Mamak escort Kemer escort Mudanya escort Çekmeköy escort Körfez escort Meram escort Aliağa escort Polatlı escort Belek escort Gemlik escort Esenler escort Fatih escort Selçuklu escort Akdeniz escort Terme escort Söke escort Karesi escort Yüreğir escort Payas escort Talas escort Türkoğlu escort Turgutlu escort Datça escort Gümbet escort Serdivan escort Karaköprü escort Çeşme escort Sincan escort Gaziemir escort Ulus escort Kaş escort Gürsu escort Güngören escort Mut escort Samandağ escort Yunusemre escort Köyceğiz escort Siverek escort Toroslar escort Menteşe escort Kadıköy escort İznik escort Serik escort Menemen escort Aksu escort Kağıthane escort Kartal escort Maltepe escort Kestel escort Yenişehir escort Yatağan escort Tire escort Finike escort Pendik escort Sarıyer escort Şişli escort Sultangazi escort Tuzla escort Urla escort Konyaaltı escort Korkuteli escort Kumluca escort Karacabey escort Ümraniye escort Üsküdar escort Zeytinburnu escort söke escort nazilli escort kuşadası escort efeler escort didim escort çine escort bodrum escort fethiye escort marmaris escort dalaman escort menteşe escort milas escort ortaca escort seydikemer escort çerkezköy escort çorlu escort ergene escort kapaklı escort malkara escort süleymanpaşa escort akhisar escort alaşehir escort salihli escort şehzadeler escort soma escort turgutlu escort yunusemre escort bandırma escort altıeylül escort ayvalık escort bigadiç escort burhaniye escort gönen escort karesi escort susurluk escort ayvacık escort biga escort çan escort gelibolu escort yenice escort akçaabat escort araklı escort of escort ortahisar escort yomra escort karakoçan escort kovancılar escort altınordu escort fatsa escort perşembe escort ünye escort tavşanlı escort simav escort domaniç escort eğirdir escort yalvaç escort ardeşen escort cayeli escort fındıklı escort pazar escort afşin escort dulkadiroğlu escort Elbistan escort onikişubat escort pazarcık escort türkoğlu escort altınova escort çiftlikköy escort çınarcık escort bulancak escort espiye escort eynesil escort görele escort piraziz escort tirebolu escort yağlıdere escort sorgun escort sarıkaya escort çayıralan escort boğazlıyan escort akdağmadeni escort erbaa escort niksar escort turhal escort zile escort viranşehir escort suruç escort siverek escort karaköprü escort haliliye escort eyyübiye escort akçakale escort zara escort Yıldızeli escort suşehri escort şarkışla escort gemerek escort kozluk escort sason escort aziziye escort horasan escort oltu escort palandöken escort yakutiye escort ayancık escort boyabat escort gerze escort kaman escort mucur escort ermenek escort sarıveliler escort keskin escort yahşihan escort gerede escort göynük escort mengen escort mudurnu escort göynücek escort gümüşhacıköy escort merzifon escort suluova escort taşova escort bor escort çamardı escort ulukışla escort banaz escort eşme escort sivaslı escort havsa escort ipsala escort keşan escort osmancık escort sungurlu escort bahçe escort hasanbeyli escort kadirli escort toprakkale escort alaplı escort çaycuma escort ereğli escort kilimli escort başkale escort ipekyolu escort özalp escort tuşba escort kemah escort refahiye escort tercan escort üzümlü escort Tekirdağ mutlu son Adana mutlu son Mersin mutlu son Bursa mutlu son Muğla mutlu son Balıkesir mutlu son Kocaeli mutlu son İstanbul mutlu son Ankara mutlu son Antalya mutlu son İzmir mutlu son Denizli mutlu son Çanakkale mutlu son Sakarya mutlu son Manisa mutlu son Malatya mutlu son Yalova mutlu son Sivas mutlu son Tokat mutlu son Kayseri mutlu son Trabzon mutlu son Aydın mutlu son Elazığ mutlu son Afyon mutlu son Kütahya mutlu son Ordu mutlu son Eskişehir mutlu son Gaziantep mutlu son istanbul mutlu son ankara mutlu son izmir mutlu son bursa mutlu son antalya mutlu son adana mutlu son konya mutlu son şanlıurfa mutlu son gaziantep mutlu son kocaeli mutlu son mersin mutlu son diyarbakır mutlu son hatay mutlu son manisa mutlu son kayseri mutlu son samsun mutlu son balıkesir mutlu son maraş mutlu son van mutlu son aydın mutlu son tekirdağ mutlu son sakarya mutlu son denizli mutlu son muğla mutlu son bağcılar mutlu son bahçelievler mutlu son esenler mutlu son esenyurt mutlu son kadıköy mutlu son kağıthane mutlu son kartal mutlu son küçükçekmece mutlu son maltepe mutlu son pendik mutlu son sultangazi mutlu son ümraniye mutlu son üsküdar mutlu son aliağa mutlu son alsancak mutlu son bayraklı mutlu son bornova mutlu son buca mutlu son çeşme mutlu son çiğli mutlu son gaziemir mutlu son karşıyaka mutlu son konak mutlu son menemen mutlu son ödemiş mutlu son torbalı mutlu son çankaya mutlu son keçiören mutlu son mamak mutlu son polatlı mutlu son sincan mutlu son alanya mutlu son belek mutlu son kaş mutlu son kemer mutlu son korkuteli mutlu son lara mutlu son manavgat mutlu son serik mutlu son side mutlu son didim mutlu son efeler mutlu son kuşadası mutlu son nazilli mutlu son altıeylül mutlu son bandırma mutlu son edremit mutlu son karesi mutlu son susurluk mutlu son gemlik mutlu son gürsu mutlu son inegöl mutlu son mudanya mutlu son nilüfer mutlu son osmangazi mutlu son yıldırım mutlu son biga mutlu son çan mutlu son gelibolu mutlu son adıyaman mutlu son afyon mutlu son ağrı mutlu son aksaray mutlu son amasya mutlu son ardahan mutlu son artvin mutlu son bartın mutlu son batman mutlu son bayburt mutlu son bilecik mutlu son bingöl mutlu son bitlis mutlu son bolu mutlu son burdur mutlu son çanakkale mutlu son çankırı mutlu son çorum mutlu son düzce mutlu son edirne mutlu son elazığ mutlu son erzincan mutlu son erzurum mutlu son eskişehir mutlu son giresun mutlu son gümüşhane mutlu son ığdır mutlu son ısparta mutlu son karabük mutlu son karaman mutlu son kastamonu mutlu son kilis mutlu son kırıkkale mutlu son kırklareli mutlu son kırşehir mutlu son uşak mutlu son kütahya mutlu son malatya mutlu son mardin mutlu son nevşehir mutlu son niğde mutlu son ordu mutlu son trabzon mutlu son osmaniye mutlu son rize mutlu son siirt mutlu son sinop mutlu son sivas mutlu son tokat mutlu son karahayıt mutlu son pamukkale mutlu son nizip mutlu son şahinbey mutlu son şehitkamil mutlu son antakya mutlu son defne mutlu son iskenderun mutlu son darıca mutlu son gebze mutlu son gölcük mutlu son izmit mutlu son körfez mutlu son akşehir mutlu son beyşehir mutlu son ereğli mutlu son karatay mutlu son meram mutlu son selçuklu mutlu son akhisar mutlu son alaşehir mutlu son soma mutlu son turgutlu mutlu son akdeniz mutlu son anamur mutlu son erdemli mutlu son mezitli mutlu son silifke mutlu son tarsus mutlu son toroslar mutlu son yenişehir mutlu son bodrum mutlu son dalaman mutlu son fethiye mutlu son köyceğiz mutlu son marmaris mutlu son menteşe mutlu son milas mutlu son adapazarı mutlu son serdivan mutlu son atakum mutlu son çarşamba mutlu son ilkadım mutlu son eyyübiye mutlu son siverek mutlu son viranşehir mutlu son çerkezköy mutlu son çorlu mutlu son erbaa mutlu son