Hotivi

YILDA 3 BİN 250 TON TIBBI ATIK TOPLANIYOR - Adana UlusAdana Ulus

27 Temmuz 2021 - 19:06

YILDA 3 BİN 250 TON TIBBI ATIK TOPLANIYOR

YILDA 3 BİN 250 TON TIBBI ATIK TOPLANIYOR
Son Güncelleme :

06 Ekim 2016 - 3:28

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin insan ve çevre sağlığı açısından büyük risk taşıyan yıllık ortalama 3 bin 250 ton tıbbi atığı bertaraf ettiği, periton diyaliz atıklarının düzenli toplanması konusunda da ilgili kamu kurumları, üniversiteler ve ilçe belediyeleri ile özel sağlık kuruluşlarıyla işbirliğini güçlendirdiği açıklandı..
Adana Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Özel Atık ve Geri Dönüşüm Tesisleri Şube Müdürlüğü’nün düzenlediği toplantıda belediye bürokratları, İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü, Çukurova Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Çukurova Belediyesi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileriyle periton diyaliz atık yönetimini ele aldı.
809 SAĞLIK MERKEZİNE HİZMETİ
Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Mehmet Çelebi Akkuş, sağlık kuruluşlarının faaliyetleri sırasında ortaya çıkan ve enfeksiyona sebep olan patojenler içeren HIV ve hepatit B-C virüsleri gibi pek çok organizmayı içeren tıbbi atıkların düzenli olarak toplanıp, bertaraf edildiğini belirtti. Adana genelindeki 15 ilçede bulunan 809 sağlık kuruluşunda oluşan tıbbi atıkların, eğitimli personellerden tarafından 5 adet özel donanımlı araç ile düzenli olarak toplandığını anımsatan Mehmet Çelebi Akkuş, Büyükşehir Belediyesi’nin sterilizasyon tesislerinde işlem gördükten çöp depolama alanına gömüldüğünü anlattı. Akkuş, “Sağlık kuruluşlarının faaliyetleri sırasında ortaya çıkan atıklar, diğer atıklara kıyasla daha yüksek oranda enfeksiyon riski taşıyor. Bu nedenle tıbbi atıkların toplanması insan ve çevre sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Kaynağında kırmızı renkli özel plastik torbalara konulan tıbbi atıkların taşınmasını da özel dizayn ve imal edilmiş araçlarımızla yapıyoruz. Sterilizasyon tesisimizde de tıbbi atıkları 120 dereceye sterilize edilip, riskleri ortadan kaldırarak çöp depolama alanında bertaraf ediyoruz” dedi.
DİYALİZ HASTASININ ATIKLARI ÜCRETSİZ TOPLANIYOR
Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Özel Atık ve Geri Dönüşüm Tesisleri Şube Müdürü Çağrı Ün ise periton diyaliz atıklarının toplanması konusunda ücretsiz hizmet verdiklerini kaydetti. İlgili mevzuata göre periton diyaliz atıklarının bertarafı için her hastanın aylık 35 lira ödeme yapması gerektiğini, Adana Büyükşehir Belediyesi olarak bu hizmeti ücretsiz sağladıklarının altını çizen Çağrı Ün, “Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün talimatı ve girişimleri ile periton diyaliz hastalarının evlerinde oluşan tıbbi atıklar; Adana Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin kararı sonucunda evlerden ücret alınmadan toplanarak bertaraf ediliyor” diye konuştu.
Böbrek yetmezliği çeken hastaların evlerinde günde 3-4 kez periton diyaliz tedavisi uyguladığını ifade eden Çağrı Ün, periton diyaliz tıbbi atıkların insan ve çevre sağlığına zarar vermeden, evsel atıklara karışmadan düzenli bir şekilde toplanması konusunda vatandaşların Adana Büyükşehir Belediyesi’nin Alo 153 çağrı merkezini arayıp destek alabileceğini, kayıt altına alınan tıbbi atık işlemlerinin en hızlı ve düzenli şekilde sürdürüldüğünü bildirdi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al