Hotivi

Yılmaz Güney 78 Yaşında - Adana UlusAdana Ulus

22 Haziran 2021 - 18:09

Yılmaz Güney 78 Yaşında

Son Güncelleme :

02 Nisan 2015 - 17:45

yilmaz_guney_etkinlik_78yil (3)Adana Büyükşehir Belediyesi Altın Koza Kültür ve Sanat A.Ş. ile Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan, Portakal Çiçeği Karnavalı haftası etkinlikleri kapsamında  Yılmaz Güney doğumunun 78. Yılında Adana’da anıldı.

Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda “1 Nisan Yılmaz Güney’in Doğum Günü”  anma programına t-Türk sinemasının ünlü isimleri katıldı. Oyuncu Kürşat Alnıaçık’ın sunuculuğunu yaptığı anma etkinliğine, ünlü sinemacı, yönetmen ve oyunculardan Abdurrahman Keskiner, Ali Özgentürk, Aytaç Arman, Erol Demiröz, Özdemir İnce, Halil Ergün, Yılmaz Atadeniz, Güven Şengil, Mehmet Aydın, Cengiz Sezici, Hüseyin Akkaş, Faruk Teber, Hikmet Taşdemir, Hüseyin Akşen, Levent Özdilek, Reis Çelik, Sadık Güneş, Selahattin Geçgel, Yusuf Sezgin, Yüksel Arıcı, Yüksel Aksu, Zafer Cindoruk ve Saygı Öztürk katıldı.yilmaz_guney_etkinlik_78yil (2)

Yılmaz Güney’in hayatından kesitlerin ve kendisiyle çalışan ünlü oyuncuların röportajlarından oluşan bir belgeselin izletildiğini etkinlikte söz alan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, “Adana sinemaya ev sahipliği yapmış, tarlasında, toprağında çalışırken kendisini sinemanın içinde bulmuş değerli sinemacı ve sanatçıların yetiştiği bir şehir. Onlardan bazıları da şu anda aramızda. Türk sinemasını önemsiyorum ve beğeniyorum. Değerli sinemacıları yetiştirmiş ve sinema adına güzel eserleri ortaya koşmuşuz. Türkiye’de, Türk sinemasının Hollywood filmleriyle rekabet edebildiği, gişe hasılatıyla onları geride bıraktığı, sanatsal filmlerle de bunu zaman zaman başardığını görüyoruz. Bununla gurur duyuyoruz. Popüler kültürün egemen olduğu bir dönemde Türkçe yazan, Türkçe söyleyen, Türkçe sinema yapan herkes, bu kültüre karşı kendi kültürümüzün direnç mekanizmasını canlı tutuyor. Bu konuda emek harcayanlara, sanatçılarımıza şükranlarımı sunuyorum” dedi.yilmaz_guney_etkinlik_78yil (1)

ALTIN KOZA İLE TÜRK SİNEMASINA KATKI

Adana Büyükşehir Belediyesi Altın Koza Kültür ve Sanat A.Ş’nin, Altın Koza Film Festivaliyle, Türk Sineması’na önemli katkı koyduğunu ve bu oluşumun yönetiminde yer alan, Yılmaz Güney’in kardeşi Yaşar Pütün’ün de festivalin hazırlanmasında payı bulunduğunu belirten Başkan Hüseyin Sözlü, “Büyük ustayı anarken de bir şeyin altını çizmek istiyorum ki; demokratik kültür açısından, ülkenin sanatına, kültürüne hizmet edenlere sahip çıkılması, onların etrafında ortak payda olarak birleşilebilmesi, demokratik kültürü inşa etmek, yerleştirmek, kökleştirmek bakımından çok önemli. Bugünkü buluşmamız ve Türk sinemasının böylesine değerli isimlerine Adana’da ev sahipliği yapabilmemiz,  onların da varlıklarıyla destek vermeleri, burayı anlamlandırmaları bizi çok mutlu etmiştir. İnşallah Adana, Türk sinemasına değer vermek, katkı koymak noktasında, dünden bu zamana olduğu gibi, yarın da önemli eserlere imza atan bir şehir olmaya devam edecektir.

Altın Koza Festivali bunları görecek, destekleyecek. Biz de Adana’dan çıkmış değerlere sahip çıkarak, hürmet ederek, üzerimize düşeni yapacağız.

Çukurova Bereketli topraklar olarak adlandırılır ve bu şekilde isimlendirilmesine öncülük eden kişi de, doğduğum yerin, Ceyhan’ın yetiştirdiği yazar Orhan Kemal’dir. Türk sinemasına, Türk edebiyatına hala can, kan veren bir insandır. Onu da rahmetle anıyoruz. Bereketli toprakların yetiştirdiği bir büyük ustayı daha yakınlarda kaybettik. Büyük usta, Türk edebiyatının dünyaya açılan penceresini oluşturmuş Yaşar Kemal’i de rahmetle anıyoruz. Arif Nihat Asya’ya Bayrak şiirini yazdıran yine bu bereketli topraklardır. Onu da rahmetle yad ediyoruz. Adana kıymetli değerleri yetiştiren ve onlara ev sahipliği yapan bir coğrafyadır. Bizim bu değerlere sahip çıkmak asli görevimizdir. Asıl değerli olan bu toprakların yetiştirdiği sanatçılar, ustalar ve sanatseverlerdir” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından Abdurrahman Keskiner, Ali Özgentürk, Aytaç Arman, Erol Demiröz, Özdemir İnce, Halil Ergün, Yılmaz Atadeniz, Güven Şengil, Mehmet Aydın, Yılmaz Güney’i ve Türk sinemasındaki yerini anlattı. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, konuşmacılara plaket verdi.

takipçi satın al