Yılmaz, üniversite mezarlığında toprağa verildi - Adana UlusAdana Ulus

26 Ekim 2021 - 21:50

Yılmaz, üniversite mezarlığında toprağa verildi

Yılmaz, üniversite mezarlığında toprağa verildi
Son Güncelleme :

11 Eylül 2012 - 0:01

Çukurova Üniversitesi kurucu öğretim üyelerinden, Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü emekli öğretim üyesi ve eski rektör yardımcılarımızdan Prof. Dr. Muhsin Yılmaz Adana’da toprağa verildi.
Rektörlük binası önündeki törene Prof. Dr. Muhsin Yılmaz’ın ailesi, Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, Üniversite Kurucu Rektörü Prof. Dr. Mithat Özsan, eski rektörlerden Can Özşahinoğlu, Yalçın Kekeç ile idari ve akademik personel katıldı.
Çukurova Üniversitesi kurulduğundan bu yana üniversiteye bir çok ilkleri kazandıran Prof. Dr. Muhsin Yılmaz için yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından, Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Turgut Yeşiloğlu, Muhsin Yılmaz’ın özgeçmişini okudu. Özgeçmişin okunmasının ardında Prof. Dr. Muhsin Yılmaz için konuşmalar yapıldı.
Ziraat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mustafa Gök, Ziraat Fakültesi ve Çukurova Üniversitesi’nin kuruluşunda büyük emeği olmuş Muhsin Yılmaz’ı ebedi istirahatgahına uğurlamak için toplandıklarını belirterek, Çukurova Üniversitesi’nin bugün sahip olduğu değerlere gelmesinde, üniversitenin sanatsal, kültürel ve sportif alanlarında çok büyük yatırımların yapılmasında ve bu alanlarda büyük ödüllerin kazanılmasında Prof. Dr. Muhsin Yılmaz’ın büyük emeklerinin olduğunu söyledi.
Yılmaz ailesi adına konuşan kardeşi Prof. Dr Yücel Yılmaz, Muhsin Yılmaz’ın baba, hoca ve insan yönlerini değerlendirerek, başta ailesi olmak üzere hayatında olan her insana bir şeyler öğretme ve öğrenme çabası içerisinde olduğunu vurguladı.
Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, Çukurova Üniversitesi’nin bugünlere gelmesinde Prof. Dr. Muhsin Yılmaz’ın büyük emeği ve gayretlerinin olduğunu söyledi. Bilim insanlarının ölümlerinden sonra bıraktıkları eserler ve yetiştirdikleri öğrencileriyle hatırlandığını ancak Prof. Dr. Muhsin Yılmaz’ın bunların dışında çok yönlü bir akademisyen olduğunu vurgulayan Rektör Kibar konuşmasına şöyle devam etti, “Emekli olduğu 1995 yılına kadar akademik ve idari yöneticiliklerde bulunmuş Muhsin Yılmaz hocamız, 10 yıl Çukurova Üniversitesi Rektör yardımcılığı görevini yürütmüş ve bu dönemlerde üniversiteye bir çok ilkleri de kazandırmıştır. Çukurova Üniversitesi’nin bugünkü yeşil hale gelmesinde ve Türkiye’nin en yeşil kampüslerinden birisine sahip olmasında Muhsin Hocamızın katkıları çok büyüktür. Bunların yanı sıra Muhsin Yılmaz, bir üniversitenin sadece eğitimden ibaret olmadığını, üniversiteyi üniversite yapan öğrencilerin sosyal, kültürel ve sanatsal faaliyetlerden de geri kalmaması gerektiğini unutmayıp, Çukurova Üniversitesi’ne bu alanlarda birçok faaliyet ve organizasyon kazandırmıştır.”
1972 yılından emekli olduğu güne kadar Prof. Dr. Muhsin Yılmaz’ın sayısız başarılı faaliyetler gerçekleştirdiğini vurgulayan Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, Prof. Dr. Muhsin Yılmaz’ın hatırasını yaşatmayı, Çukurova Üniversitesi ailesi olarak bir görev bileceklerini söyledi.
Prof. Dr. Muhsin Yılmaz’ın cenazesi rektörlük binası önünde yapılan törenin ardından Sabancı Merkez Camii’nde cenaze namazı kılınarak Üniversite mezarlığında toprağa verildi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.