Hotivi

Yılmaz’dan Kreş Yardımı kanun teklifi - Adana UlusAdana Ulus

23 Haziran 2021 - 09:10

Yılmaz’dan Kreş Yardımı kanun teklifi

Yılmaz’dan Kreş Yardımı kanun teklifi
Son Güncelleme :

26 Nisan 2013 - 13:22

Adana(Ulus)–MHP Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz, bünyesinde çocuk bakımevi bulunmayan kamu kurumlarında çalışan ve 0-6 yaş arasında çocuğu bulunan devlet memurlarına çocuklarının her biri için kreş yardımı ödenmesi için kanun teklifi verdi.

syilmaz_mhpvekilEkonomik sıkıntı içerisinde olan devlet memurlarının küçük çocukların bakımı ve eğitimi için ayrıca bir bütçe ayırmalarının zorluğunu vurgulayan MHP’li Yılmaz,”Çocuklu devlet memurlarının büyük zorluk yaşadığı okul öncesi eğitim ve kreş imkânlarının genişletilmesi, kurumlar arası farklılığın ortadan kaldırılması, önemli bir sosyal yarayı tedavi edecektir. Çalıştıkları işyerlerine ait okul öncesi eğitim kurumu bulunmayan devlet memurlarına hizmet oranında maddi destek sağlanması, devletimizin eşitlik anlayışına uygun bir kanuni düzenleme gerektirmektedir. Sosyal Hukuk Devleti, güçsüzleri güçlüler karşısında koruyarak gerçek eşitliği yani sosyal adaleti ve toplumsal dengeyi sağlamakla yükümlü devlettir” ibaresinde belirtildiği gibi okul öncesi eğitimde de bu eşitliği sağlamak bizlerin görevi olacaktır. Bu kanun teklifimiz zor geçinen bu ailelere yardımı amaçlamıştır” dedi.

MHP’li Yılmaz kanun teklifinin gerekçelerini şöyle açıkladı;

“Çocuklarımızın gelişimi için çocuklarımızın diğer çocuklarla arkadaş olması önemlidir. Yaşıtlarıyla iç içe olmaları düzenli olarak birbirleriyle olmaları çocuklarımızın gelişimde büyük önem arz etmektedir. Araştırmalara göre biz ebeveynlerin yapacağımız hiç bir şey diğer çocukların yapacağı heyecanın yerini tutamadığını göstermiştir. Bu yaşlarda düzenli bir oyun grubuna katılamayan çocuklarımızın davranışsal sorunlar oluştuğu, toplum içinde kendini rahat etmediği, utangaçlıklar sergilediği çıplak bir gözle de gözlemlediğimiz olmuştur. Ayrıca kreş ve gündüz bakım evlerinde büyüyen çocuklarımızın bağışıklık sistemlerinin de güçlendiği hepimiz tarafından bilinmektedir. Çocukların tam öğrenme çağına girdiği bu dönemlerde yeteneklerini geliştirmesine ve kendine özgü yeteneklerini fark etmesine sebep olmaktadır. Öğrenme döneminde kreşe gitmeyen çocuklarla giden çocuklar arasında büyük farklar oluşmaktadır. Evde  internet, televizyon ve teknolojik aletlerle geçiren çocuklar körelmektedir. Bu sebepten dolayı da çocuklar ilköğretime başladığında çekimser olmakta ve geri dönüşü toparlaması zor bir dönemece girmektedirler.”

MHP Adana milletvekili Seyfettin Yılmaz’ın hazırladığı iş kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi aynen şöyle:

MADDE 1- 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 191 inci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“ Bünyesinde çocuk bakımevi bulunmayan kamu idarelerinde çalışan ve 0-6 yaş arasında çocuğu bulunan devlet memurlarına çocuklarının her biri için 4000 gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpılması sonucu elde edilecek miktar üzerinden kreş yardımı ödenir. Anne ve babanın her ikisinin de devlet memuru olması hâlinde bu haktan eşlerden biri yararlanır. ”

 

MADDE 2- 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununun 74 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“Yaşları ve medeni halleri ne olursa olsun, 50 den çok işçi çalıştırılan işyerlerinde, 0-6 yaşındaki çocukların bırakılması ve bakılması, emziren işçilerin çocuklarını emzirmeleri için işveren tarafından, çalışma yerlerinden ayrı ve işyerine yakın bir çocuk bakım evinin kurulması zorunludur. Birinci cümle kapsamı dışında kalan işçilere 0-6 yaş arası her çocuk için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının bütçesine konulacak ödenekten karşılanmak üzere net asgari ücretin yarısı kadar kreş yardımı ödenir.”

MADDE 3- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al