Hotivi

YOKSULUĞU ÇÖZECEK TEK ARGÜMAN EĞİTİM - Adana UlusAdana Ulus

27 Temmuz 2021 - 18:55

YOKSULUĞU ÇÖZECEK TEK ARGÜMAN EĞİTİM

YOKSULUĞU ÇÖZECEK TEK ARGÜMAN EĞİTİM
Son Güncelleme :

06 Ekim 2016 - 2:57

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi CHP Adana Milletvekili Av. Elif Doğan Türkmen, AKP’nin 2002’de, 3Y diye adlandırılan yoksulluk, yolsuzluk ve yasaklarla mücadele edeceği taahhüdü ile iktidara geldiğini ifade ederek, “Ancak 2016 Türkiye’sinde yoksulluk, yolsuzluk ve yasaklar almış başını gitmiş” dedi. Türkmen, yoksulluğu çözecek tek argümanın eğitim olduğunu söyledi.
TBMM Genel Kurulu’nda konuşan Türkmen, Başbakan Yıldırım’ın grup toplantısında, 2019 yılına kadar Türkiye’de eğitimin tam gün süreceği yönündeki sözlerini hatırlatarak, eğitimin durumu hakkında Adana’dan örnekler vererek, şunları söyledi:
ÇOCUKLAR OKULA GİDEMİYOR
“Şu anda Kozan da, Ceyhan da, Adana’nın merkez ilçelerine bağlı köylerde Maliye Bakanlığının bütçe kısıtlamasından dolayı taşımalı eğitimin bitirildiğini, bu nedenle çocukların okullarına gidemediğini biliyor musunuz? Aynı okula giden çocukların bir kısmı taşımalı eğitimden yararlanırken bir kısmı yararlanamıyor. Taşımalı eğitimden yararlanan aynı sınıfta aynı sırayı paylaşan bir çocuğumuz, okulda yemeğini yerken taşımalı eğitimden yararlanamayan diğer çocuğumuz ise yemek yiyemiyor.
Yine Ceyhan’ın bir köyünden 3 çocuğu olan babanın aylık yalnızca servis ve yemek için 3 çocuğuna ayırması gereken para yaklaşık 900.tl. Bu babanın bu kadar geliri olmadığından iki çocuğunu okula gönderiyor, birini gönderemiyor. Bu konuyu bürokratlar ile görüştüğümüzde cevapları şu: ‘biz gerekir ise devlet olarak o çocukları alır devlet yurduna yerleştirir, okuturuz’ Sayın Başbakana sesleniyorum: çocuklara servis sağlamayacaksınız ama yoksulluktan çocuğunu okula göndermeyen aileden çocuğunu koparacak mısınız?
DOLMUŞCULAR DA İCRALIK
Taşımalı eğitimin diğer boyutunu oluşturan dolmuşçu esnafının sorunlarına da değinen Türkmen, Kozan ilçesinde tek işi taşımacılık olan onlarca dolmuş sahibi ve şoförlerde başka iş imkanı olmadığından aldıkları dolmuşların kredilerini ödeyemediklerinden icraya düştüklerini söyledi.
Taşımalı eğitim sisteminin badirelerini atlatıp üniversite kazanan çocukların durumuna ve ülke genelinde yaşanan yurt sorununa da dikkat çeken Türkmen şöyle konuştu:
YURDA YERLEŞEMEYENLER SOKAKTA
Üniversiteyi kazanan binlerce öğrencimiz, yurt bulamadıkları için sokaktalar. Bizzat Sayın Bakanla görüşmeme rağmen halen yurt bulamadığımız çocuklar var. Sivas’ta bir kız çocuğu yurt bulamadı. Valilik aylığı 700.Tl ye özel bir yerde kalmalarını sağladı. 4 çocuğu olan bir baba bir çocuğunun yalnızca yurdu için 700.tl verirse diğer çocuklarına ne verebilecek?
İKTİDAR YOK ETME HUKUKU UYGULUYOR
Hem yeteri kadar yurt yapmıyorsunuz, hem de mecburiyetten o Fetö yurtlarında kalan çocukları, işinden atıyorsunuz. Yetmedi cezaevine atıyorsunuz. O da yetmez, eşi devlet memuru ise onu da görevden alıyorsunuz ve tüm aileyi açlığa mahkûm ediyorsunuz. AKP iktidarının yaptığı yok etme hukukudur”
YENİ YOKSULLAR YARATMADA ÇOK MAHİR
“Eğitimin bir diğer boyutu da on binlerle ifade edilen sayıdaki öğretmenin açıkta olmasıdır” diyen Türkmen, hükümetin izni ile kurulan sendika üyelikleri için, hükümetin izni ile kurulan bankaya para yatırdıkları için. Hükümetin izni ile açılan dershanelere gittikleri için ve hükümetin izni ile kurulan yurtlarda kaldıkları için ya da hak olan sendikal eylemlere katıldıkları için. Öğretmenleri Fetöcü, Pkkcı diye açığa alan hükümet yeni yoksullar yaratmada çok mahir davranmaktadır.
Tarım şehri Adana da patates, mısır, narenciye yetiştiren çiftçilerin perişan olduğunu ve borca batmış durumda olduklarını da kaydeden Türkmen, iktidarın yoksullukla mücadelesi bu mudur? Halkı daha da çok yoksullaştırarak, yoksullukla nasıl mücadele edilebilir” diye konuştu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al