YÖK'ün İşbirliği Protokolü - Adana UlusAdana Ulus

14 Haziran 2021 - 07:53

YÖK’ün İşbirliği Protokolü

YÖK’ün İşbirliği Protokolü
Son Güncelleme :

21 Ağustos 2015 - 11:59

yok_saglik (2)Sağlık Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu (YÖK) arasında, üniversite hastanelerinin “Tıbbi Malzeme ve Sarf” ihtiyaçlarının karşılanmasına ilişkin protokol imzalandı.

YÖK’te düzenlenen imza törenine Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Bakanlık Müsteşarı Eyüp Gümüş, YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, YÖK Başkanvekili Prof. Dr. M. İ. Safa Kapıcıoğlu, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar ile tıp fakültesi bulunan diğer üniversitelerin rektörleri ve bakanlık yetkilileri katıldı.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç yükseköğretimin sorunlarının çözümü için sürekli gayret içinde olduklarını belirtirken, başta ilgili bakanlıklar olmak üzere bütün kamu kurumları ile yakın ilişki içerisinde bulunduklarını altını çizdi. Bu bağlamda üniversite hastanelerin yaşadığı mali ve idari sorunların da farkında olduklarını ve bu sıkıntılarının çözümü hususunda farklı yöntemlerle çalışmalar yaptıklarının bildirdi.
Devlet üniversiteleri hastanelerinin yaşadığı sorunların çözümü için Sağlık Bakanı Müezzinoğlu ile görüştüklerini anlatan Prof. Dr. Saraç, son olarak 17 Ağustos Pazartesi günü bakanlıktaki makamında kendisini ziyaret ettiğini ve üniversite hastanelerinin sorunlarını ve çözüm yollarını ele aldıklarını söyledi. Görüşme neticesinde, “Sağlık Bakanlığı ve YÖK arasında üniversite hastanelerinin tıbbı ve sarf malzeme ihtiyacının karşılanmasında yeni bir açılım ve imkân içeren protokolün imzalanması noktasında görüş birliğine varıldığını” ifade eden Prof. Dr. Saraç, “Burada kadirşinaslık icabı ifade ediyoruz. Kendileri bu süreçte üniversite hastanelerinin sorunlarının çözümü noktasında her zaman konuyu sahiplendiler ve diğer bakanlıklara ve hükümete meseleyi taşıyarak çözüm noktasında aktif bir rol üstlendiler” diye konuştu.

Protokol Bakanlığa Bağlı Sağlık Kuruluşlarından Tıbbi Malzeme Ve Mal Teminini Kapsıyor.
Söz konusu protokole dileyen üniversite hastanelerinin başvurabileceğini belirten Prof. Dr. Saraç, protokolün bakanlığa bağlı sağlık kuruluşlarından tıbbi malzeme ve mal teminini kapsayacağını söyledi.
YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç, “Bu protokol çerçevesinde dileyen devlet üniversitelerimizin imzalayacakları alt protokoller ile üniversite hastanelerimizin tıbbi cihaz ve malzeme alımlarındaki maliyetleri, girdi maliyetleri görülür bir ölçüde azalacak ve ciddi bir planlama yapıldığı takdirde bu kısa bir zaman diliminde olumlu sonuçlar doğuracaktır” dedi.
Maddi açıdan sıkıntı içinde bulunan bazı devlet üniversitesi hastaneleri için hibe niteliğinde fon oluşturulduğunu ve bu sistemde yapısal iyileşme doğurmasa da bir rahatlama meydana getireceğini, hizmetlerin aksamadan sürdürülmesine katkı sağlayacağını ifade eden Saraç, “Bu yaklaşım hükümetimizin devlet üniversitesi hastanelerinin eğitim ve hizmet sunumu noktasında vazgeçilemez rolüne verdiği önemi göstermektedir” ifadelerini kullandı.

yok_saglik (1)Trafikten Çekilen Ambulanslar Eğitim Amaçlı Tıp Fakültelerine Tahsis Edilecek
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ise, Türkiye’nin sağlık alanında dünya ile yarışır duruma geldiğini ve bunun gurur verici olduğunu belirterek, bu başarının elde edilmesinde üniversitelerde verilen eğitimin etkisinin önemli olduğunu söyledi.
Bu alana sağlanan insan kaynağının da önemli bir etken olduğunun altını çizen Müezzinoğlu, “Üniversitelerimiz ve tıp fakültelerimizin, gelecek yıllarda Türkiye’nin iddialı olabilmesi ve özellikle 2023 vizyonuna yürünebilmesi adına eğitim, araştırma ve dünya ile yarıştaki yeri ve rolü çok önemli.” değerlendirmesinde bulundu.
Bu süreçlerde Başbakan Davutoğlu’nun yapılan son değerlendirmede verdiği destekten ötürü teşekkürlerini bildiren Müezzinoğlu, sözlerine şu şekilde devam etti:
“Acil anlamında Sağlık Bakanlığı’nda oluşturulan 50 milyonluk fonu hızlı bir şekilde tıbbi ilaç ve malzeme konusunda talepleri alarak değerlendirmek ve yine tıbbi malzeme alımlarında da arzu eden üniversitelerimizin, tıp fakültelerimizin Kamu Hastaneleri Kurumunun imkanlarıyla, 4 ay sonrasındaki süreçte de SGK’da olan hakedişlerinden mahsuplaşma şeklinde bir protokolü bugün imzalama aşamasına geldik.”
Farklı bir alanda da protokol imzalanacağını belirten Müezzinoğlu, “Bunun dışında eğitim amaçlı olarak, bizim trafikten çektiğimiz ambulanslarımızı yine eğitim amaçlı olarak ihtiyaca binaen tıp fakültelerimize tahsis etmek için protokol imzalayacağız” dedi. Müezzinoğlu, bunun dışında kadrolar, asistanlar, yardımcı sağlık elemanları ile ilgili birçok konu başlığının da bulunduğunu ifade etti.

İki Ayrı Protokol İmzalandı
Konuşmaların ardından, üniversite hastanelerinin “Tıbbi Malzeme ve Sarf” ihtiyaçlarının karşılanmasına ilişkin çerçeve protokolü, Sağlık Bakanı Müezzinoğlu ile YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç tarafından imzalandı.
Devlet yükseköğretim kurumlarında eğitim gören öğrencilerin uygulama derslerinde kullanılmak üzere terkin durumunda bulunan ambulansların devir protokolünü ise Bakanlık Müsteşarı Gümüş ile YÖK Başkanvekili Prof. Dr. M. İ. Safa Kapıcıoğlu imzaladı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al