Yol Hikayesinde Konu: Ağız ve Diş Sağlığı - Adana UlusAdana Ulus

1 Mart 2021 - 16:50

Yol Hikayesinde Konu: Ağız ve Diş Sağlığı

Son Güncelleme :

19 Şubat 2014 - 23:33

tayfun_talipoglu_“Bamteli: Bir Yol Hikâyesi” programının yaratıcısı Tayfun TalipoğluColgate ve Türk Diş hekimleri Birliği’nin işbirliğiyle, Türkiye’nin dört bir yanını dolaşarak, halkı ağız ve diş sağlığı konusunda bilinçlendiren bir yolculuk başlattı. Talipoğlu, ilki uzman diş hekimlerinin desteğiyle Adana’da düzenlenen ağız sağlığı bilinçlendirme toplantısına katıldı. Toplantıda; Türk Diş hekimleri Birliği Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Serdar Ak, Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Dr. Hasan Yaman ve Tayfun Talipoğlu hazır bulundu.

Adana Diş Hekimleri Odası’nda düzenlenen toplantıda, ağız sağlığı konusunda çarpıcı bilgiler paylaşıldı. Diş çürüğünün, dünyada en sık rastlanan kronik hastalık olduğuna dikkat çekilerek, 5 milyar insanın (dünya nüfusunun %80’i) diş çürüğüyle karşı karşıya olduğu belirtildi. Diş çürükleri ve diş eti rahatsızlıklarının, romatizma, şeker hastalığı, görme bozukluğu, kalp krizi, böbrek iltihabı, zatürre ve ülser gibi rahatsızlıklara neden olabildiği; oluşum sürecinde kontrol edilirse, diş çürüğünün önlenebildiği anlatıldı.

Toplumun diş çürüğünün önemli bir sağlık problemi olduğunu anlamasının gelecek nesiller için büyük önem taşıdığına inanan Colgate, Türk Dişhekimleri Birliği’yle beraber, çeşitli şehirlerde halkı bilinçlendiren toplantılar düzenlemeye devam edecek.

 Diş çürüklerini önleyen yeni bir teknoloji

Dünya diş macunu pazar lideri Colgate, florürden sonra diş macunundaki en büyük buluş olarak gösterilen yeni bir teknoloji geliştirdi. 8 yıl süren klinik araştırmaların sonucunda pazara sunulan Colgate Maksimum Antiçürük + Şeker Asidi Dengeleyici™ diş macunu, diş minesinin bir numaralı düşmanı olan şeker asidini dengeliyor, çürükleri oluşum sürecinde kontrol ederek önlüyor.

Bunları Biliyor musunuz?

Diş Çürüğü

Diş çürüğü, dünyada en sık rastlanan kronik hastalıktır.

 Günümüzde 5 milyar insan (dünya nüfusunun %80’i) diş çürüğüyle karşı karşıya.

 Sanayileşmiş toplumlarda, toplam sağlık hizmeti giderlerinin yaklaşık %10’unun diş çürüğü tedavisine harcandığı tahmin ediliyor. Bu rakam, pek çok gelişmekte olan ülkenin kaynaklarından fazla!

Ağız hastalıklarına neden olan risk faktörleri arasında dengesiz ve sağlıksız beslenme, sigara kullanımı, aşırı alkol tüketimi, sosyal faktörler ve zayıf ağız hijyeni yer alıyor.

Diş çürükleri ve diş eti rahatsızlıkları, romatizma, şeker hastalığı, görme bozukluğu, kalp krizi, böbrek iltihabı, zatürre ve ülser gibi ciddi rahatsızlıklara neden olabiliyor.

 Diş çürüğü, oluşum sürecinde kontrol edilirse önlenebiliyor.

Dünya

 

İlkokul çocuklarının %60 ilâ %90’ının, yetişkinlerin ise neredeyse tamamının diş çürüğü problemi var.

 Diş kaybına neden olabilen ileri derecede periyodontal diş eti hastalıkları, orta yaşlı (35-44 yaş) yetişkinlerin %15-20’sinde görülüyor.

 65-74 yaş arası yetişkinlerin %30’unun hiç doğal dişi yok.

Türkiye

 

Türkiye, diş macunu ve diş fırçası tüketiminde, Avrupa ve Asya ülkelerinin arasında son sıralarda yer alıyor!

Türkiye’de insanlar, dişlerini günde 2 kez fırçalaması gerekirken, yalnızca haftada 2 kez fırçalıyor.

Son 1 yıl içerisinde, Türkiye’deki hanelerin %30’una diş macunu, %54’üne diş fırçası girmemiş.

Türkiye nüfusunun %90’ı, en az 1 dişini kaybetmiş.

Türkiye’deki her 10 çocuktan 7’sinin dişi çürük!

65 yaş üzerindeki yetişkinlerin %50’si, ağzındaki dişlerin tümünü kaybetmiş.

Nüfusun yarısı diş hekimine hiç gitmiyor, %25’i ise yılda yalnızca bir kez ziyaret ediyor.