rolex replica watches was captivated with the watchmaking arena paintings .

YUMURTALIK’TA TURİZM SEZONU - Adana UlusAdana Ulus

4 Temmuz 2022 - 15:53

YUMURTALIK’TA TURİZM SEZONU

YUMURTALIK’TA TURİZM SEZONU
Son Güncelleme :

23 Nisan 2018 - 1:49

Turizm sezonunun başlaması nedeniyle Adana’nın Yumurtalık İlçesi’nde çeşitli etkinlikler düzenlendi.Turizm sezonu ile ilgili olaya 2 açıdan bakmak gerekiyor. Biri Adana Valiliği diğerine ise Büyükşehir Belediyesi açısından. Törenle ilgili hem Adana Büyükşehir Belediyesinden hem de Adana Valiliğinden medya kuruluşlarına basın bülteni gönderildi.

İşte o Haber bültenleri:

YUMURTALIKTA TURİZM HAFTASI KUTLAMALARI KAPSAMINDA ETKİNLİKLER DÜZENLENDİ (http://adana.gov.tr/yumurtalikta)

Vali Mahmut Demirtaş, Eşi Hanımefendi Beyhan Demirtaş ile Birlikte Yumurtalık İlçesi’nde Düzenlenen Turizm Haftası Kutlamaları’na Katıldı.

Yumurtalık sahilinde düzenlenen etkinliklere Vali Mahmut Demirtaş ve Eşi Hanımefendi Beyhan Demirtaş’ın yanı sıra Adana Milletvekilleri Fatma Güldemet Sarı, Zülfikar İnönü Tümer, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü,  Vali Yardımcıları Mustafa Aydın ve Mustafa Yavuz, Yumurtalık Kaymakamı Asalet Karabulut, Karataş Kaymakamı Durmuş Gençer, Çukurova Kaymakamı Osman Sarı, Yumurtalık Belediye Başkanı Türkeş Filik, kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Bando eşliğinde kortej yürüyüşü ile başlayan kutlama etkinliğinde konuşan Vali Mahmut Demirtaş, “42. Turizm Haftası kutlamaları kapsamında düzenlenen açılış programına hoş geldiniz diyor; sizleri sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum” dedi.

“Adana, Çukurova’nın bereketli toprakları, gelişmiş ekonomisi, doğal güzellikleri ve çok kültürlü yapısıyla, Türkiye mozaiğinin en önemli unsurlarındandır” diye konuşmasını sürdüren Vali Demirtaş, “Binlerce yıllık geçmişe sahip kentimiz, tarih boyunca uygarlıklar geçidine sahne olmuştur. Bugün mirasçısı olduğumuz, birbirinden farklı özelliklere sahip bu uygarlıklar, Adana’da derin izler bırakmıştır. Tarihi süreç içerisinde çeşitli medeniyetlere yurt olan bu topraklar, bağrında turizm potansiyeli oldukça yüksek, birçok tarihi ve kültürel değeri barındırmaktadır. 42. Turizm Haftasının resmi açılışını gerçekleştirdiğimiz Yumurtalık ilçemiz de yerli ve yabancı turistlerin gözde turizm duraklarından biridir. Kurulduğu tarih tam olarak bilinmeyen Ayas antik kenti, Helenistik devirde Bergama’daki gibi dünyanın üç tıp okulundan birine ev sahipliği yapmıştır. Roma imparatorluğu döneminde gelişimini sürdüren Ayas, Ortaçağ’da doğunun Akdeniz’e açılan en önemli liman kentlerinden biri olmuştur. Özellikle Ceneviz ve Venedikli tüccarlar, Ayas Limanı’nda koloniler kurmuşlardır. Ayrıca Ayas ve Atlas kaleleri, Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaptırılan üç katlı gözetleme kulesi, Osmanlı ve Roma hamamları Ayas’ın tarihi zenginliğini artırmaktadır. Tarihin bizlere miras olarak bıraktığı bu ölümsüz eserlerle birlikte, temiz denizin sembolü “Mavi Bayrak”lı plajları ve sahilleriyle Yumurtalık, deniz turizmi potansiyelini de bünyesinde barındırmaktadır. İşte Yumurtalık’ın bu tarihi ve doğal güzelliklerine, turistik değerlerine dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirdiğimiz 42. Turizm Haftası açılışını motokros, offroad, dağ bisikleti ve rüzgar sörfü gibi birbirinden renkli etkinliklerle başlatıyoruz. Umuyorum ki bu başlangıç, Yumurtalık için hayırlı, bereketli, bol kazançlı bir turizm sezonun da işareti olacaktır” ifadelerini kullandı.

Vali Demirtaş, Adana’nın turizm master ve stratejik planlarında belirtilen Yumurtalık ve Karataş ilçelerinin sürdürülebilir turizm gelişimi için de çalışmaları hızla sürdürdüklerini vurgulayarak, “İlimizin sahip olduğu 160 km’lik sahil bandının, Kültür Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi ilan edilen Karataş-Yumurtalık hattının, deniz-kum-güneş ekseninde turizm sektörüne kazandırılması ve yatak kapasitesinin artırılması için de yoğun mesai harcıyoruz.

Ayrıca, Akyatan ve Ağyatan Lagünlerinin iyileştirilmesine yönelik projeleri hazırlıyoruz. Doğaya zarar vermeden bölgenin cezbedici hale getirilmesi için kuş gözlem evlerinin kurulması, fotoğraf sanatçılarının, kuş gözlemcilerinin ve bitki gözlemcilerinin bölgeye davet edilmesi gibi faaliyetleri de planlıyoruz. Dünya değişiyor, ülkemiz değişiyor ve gelişiyor. Turizm de bu değişim ve dönüşümden kendine düşen payı alıyor. Adana’mızın, zengin tarihi ve kültürel varlıklarını, doğal güzelliklerini, ülke ve dünya insanına her türlü yazılı ve görsel tanıtım imkanlarını kullanarak güzel bir dille anlatmamız gerekiyor. Bu meyanda yaptığımız çalışmaların ilk meyvelerini toplamaya başladığımızı memnuniyetle ifade etmeliyim. Bu göstergelerin en önemlisi konaklama rakamlarıdır. Geçen yıl ilimizde konaklayan yerli ve yabancı kişi sayısı, bir önceki yıla kıyasla %20’nin üzerinde artış göstererek 911 binden, 1 milyon 94 bin 605 kişiye yükselmiştir. Bu ciddi ve hatırı sayılır bir ivmedir. Emeği geçen herkese, turizm sektörünün tüm paydaşlarına huzurlarınızda teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Adana’nın turizm sektöründe daha yukarılara çıkarılması düşünülüyorsa, öncelikle toplumsal bilinç düzeyinin yükseltilmesi, turizme bakış açısının gözden geçirmesi, daha sonra yapısal sorunların çözülmesi gerektiğine işaret eden Vali Demirtaş, “Otel, restoran, acenta gibi konaklama unsurlarının rekabet güçlerini artırmalıyız. Kısacası sektörün sorunlarına yönelik çözüm odaklı projeler üretmeliyiz. Valilik olarak turizm alt yapısını iyileştirmeye, sektörün tüm kesimlerine her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. Turizmin Adana ekonomisi için yaşamsal bir önem taşıdığını asla gözden kaçırmayacağız. Turizm pazarından Adana’nın en büyük payı alabilmesi için tüm enerjimizle çalışacağız. Bu şehrin tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini,  değerlerini ve en önemlisi havası gibi sıcak ve samimi insanlarını tüm dünyanın tanıması için gayretlerimizi esirgemeyeceğiz. Bu duygularla 2018 Turizm sezonunun ülkemiz ve Adana’mız için hayırlı, huzurlu ve bereketli geçmesini temenni ediyorum. Sizlerin ve tüm hemşerilerimin Turizm Haftasını kutluyor; hepinizi saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum” şeklinde konuştu. 

Adana Milletvekilleri Fatma Güldemet Sarı, Zülfikar İnönü Tümer ve diğer protokol üyelerinin de konuşma yaptığı kutlama etkinlikleri motor cross, ofroad, dağ bisikleti ve rüzgar sörfü gösterileri ile devam etti.

Protokol üyeleri ve vatandaşların oldukça keyifle izlediği etkinlikler, açılan resim sergisinin gezilmesi ile son buldu.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ETKİNLİĞİ BÖYLE YANSITTI

Yumurtalık Belediye Başkanı Türkeş Filik, İlçemiz Yumurtalık’ta düzenlenen Turizm Haftası kutlamalarına ev sahipliği yaptı.

DCIM100MEDIADJI_0074.JPG

Yumurtalık sahilinde düzenlenen etkinliklere Vali Mahmut Demirtaş ve eşi Beyhan Demirtaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Adana Milletvekilleri Fatma Güldemet Sarı, Zülfikar İnönü Tümer, Vali Yardımcıları Mustafa Aydın ve Mustafa Yavuz, Yumurtalık Kaymakamı Asalet Karabulut, Karataş Kaymakamı Durmuş Gençer, Çukurova Kaymakamı Osman Sarı, İmamoğlu Belediye Başkanı Gazi Adamhasan, Aladağ Belediye Başkanı Mustafa Akgedik, kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Protokol üyeleri ve vatandaşların katıldığı 42. Turizm Haftası kutlamaları kapsamında konuşan Yumurtalık Belediye Başkanı Türkeş Filik: “Bir şehir düşünün, kuruluşu milattan öncesine dayanan, Eros’un, Poseidon’un Kanuni Sultan Süleyman’ın şehri, bir şehir düşünün adını büyük İskender’in koyduğu ve bir şehir düşünün buram buram Anadolu kokan, tarih kokan, deniz kokan!

İşte Yumurtalık böyle bir şehir.

Bir bölgenin kalkınmasına ve gelişmesine katkı sağlayan başlıca faktörler sanayileşme ve turizmdir. İlçemizin doğu kesimleri enerji ihtisas bölgesi olarak tescil edilmiş olup ilçe merkezi ve batı kısmı turizm bölgesidir.

İlçemiz  Adana’nın Akdeniz’e kıyısı olan iki ilçesinden biridir. İlçenin merkezinde yer alan yaz mevsiminde yerli ve yabancı turistlerin gözdesi olan son derece berrak ve temiz bir tabii plajı vardır. Bu plaj doğu Akdeniz’in tek mavi bayraklı plajı olma özelliğinin yanı sıra batı kısmında bulunan içeri girdikçe sığlaşan geniş bir körfeze sahiptir. Bu körfez her türlü su sporu etkinliğine elverişli olduğu gibi barındırdığı dalyan da çok çeşitli kuş cinsine ve balık yetiştiriciliğine ev sahipliği yapmaktadır.

Bölgenin iklim koşulları göz önüne alındığında, altı ay boyunca deniz turizmine açık olması da ayrı bir özelliğidir.

İlçemiz turizm yönünden gelişmeye müsait olup gerek kamu gerekse özel sektörün yatırımlarına açıktır. “ dedi.

Adana Valisi Mahmut Demirtaş,  Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Adana Milletvekilleri Zülfikar İnönü Tümer ve Fatma Güldemet Sarı’da konuşma yaptı.

Bando eşliğinde kortej yürüyüşü ile başlayan Kutlama etkinlikleri resim sergisi, motor cross, ofroad, dağ bisikleti ve rüzgar sörfü gösterileri ile devam etti.

Protokol üyeleri ve vatandaşların oldukça keyifle izlediği etkinlikler, Gün sonu Bengü konseri ile son buldu.

 

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.