Hotivi

Yüzbinler Sokak Karnavalında - Adana UlusAdana Ulus

20 Haziran 2021 - 04:28

Yüzbinler Sokak Karnavalında

Son Güncelleme :

05 Nisan 2015 - 22:09

karnaval_portakal_cicegi_adana_2015 (5)Adana, benzerlerini aratmayacak şekilde büyük coşkunun yaşandığı Portakal Çiçeği Karnavalı ile tarihi bir güne daha tanıklık etti. Bu yıl üçüncü kez düzenlenen 2015 Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı, rengarenk özel kostümleriyle 90 binden fazla kişinin katıldığı kortej yürüyüşü ile başladı. karnaval_portakal_cicegi_adana_2015 (4)Adana’nın tüm cadde ve sokaklarına yayılan eğlence ve etkinlikler ile insanlar baharın gelişini hep birlikte kutladılar. Adanalılar ile birlikte yurtiçinden ve yurtdışından gelenlerin katıldığı kortej yürüyüşünde Adana’dan tüm dünyaya sevgi ve dostluk mesajı da yollandı. Aralarında ünlü sanatçılar, sporcular ve cemiyet hayatının ünlü simalarının bulunduğu kortej yürüyüşüne katılanlara Adanalılar büyük sevgi gösterisinde bulundular. Kortej yüyüşünün sona erdiği Merkezpark’ta da bir tören düzenlendi ve karnavalın açılış gongu Adana Valisi Mustafa Büyük, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve karnavalın fikir öncüsü Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt birlikte çalınarak karnavalın resmi açılışı yapıldı.karnaval_portakal_cicegi_adana_2015 (3)

KONSERİ 160 BİN İZLEDİ

Yapılan törenin ardından karnaval coşkusu  Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde Keremcen, Zeynep Casalini ve Gülden Mutlu konseri ile doruğa ulaştı. Konserleri alanı dolduran 160 bin kişi izledi. Konser sırasında binlerce kişi dilek fenerleri ile Adana’dan tüm dünyaya “barış ve dostluk” mesajını ilettiler.Karnaval süresince Adana’nın birçok cadde ve sokakları ile kapalı mekanlarında 190’a yakın etkinlik ve aktivite düzenlenecek. Bu etkinlikler arasında dans, müzik, halkoyunları, şiir, dinleti, tiyatro oyunları, resim ve fotoğraf sergileri, anma günleri ile çok sayıda konser yer alacak.karnaval_portakal_cicegi_adana_2015 (2)

Fotoğraf sanatçısı Mehmet Turgut, karnaval kapsamında, adı Türkiye sınırlarını aşmış ünlü Adanalı’ları doğdukları evde fotoğrafladığı “Adanalı Olacak Coçuk” sergisinin açılışında ünlü Adanalıları “memleketlerinde” buluşturdu. Serginin açılışında da bir arada olan tanınmış simalar Adana hasretlerini giderdiler.karnaval_portakal_cicegi_adana_2015 (1)

”DERİN TUTKU AİR” SERGİSİ

Ayşegül Dinçkök’ün Endonezya’nın Batı Papua bölgesindeki Raja Ampat ve güney Sulawesi bölgesinde çekmiş olduğu sualtı fotoğraflarından oluşan ikinci sergisi ‘Derin Tutku Air’ 2015 3. Portakal Çiçeği Karnavalı kapsamında 4 Nisan Cumartesi günü Adana Hilton Otel’de sanatseverlerle buluştu. Serginin açılışına da çok sayıda davetli katıldı.

KARNAVALI TUVALE YANSITTI

Adana’nın yetiştirdiği ünlü ressam Ertuğrul Ateş de, Yelken Kulüp’te gerçekleştireceği canlı performans ile Portakal Çiçeği Karnavalı’nın coşkusunu tuvale aktardı. Özel davetlilerin resmin yapılışını izlediği etkinlik, Portakal Çiçeği Karnavalı’ndaki ilginç etkinlerden biri olarak dikkat çekti.

KOSTÜM YARIŞMASI

“Portakal Çiçeği Karnavalı”nda bu yıl  “Kostüm Tasarım Yarışması” da düzenlendi. Kendisi de bir Adanalı olan stil ve kreatif direktörü  Ümit Temurçin başkanlığında gerçekleştirilecek yarışmada tema sınırlaması olmamasına karşın, Portakal Çiçeği Karnavalı’nın ruhunu temsil edecek siyasi ve dini içeriği olmayan, baharı, bereketi, renkliliği, canlılığı, eğlenceyi, birlikteliği ve barışı temsil eden tasarımlar yarıştı. Yarışmada dereceye girenler 3 Nisan akşamı  Park Zirve’de düzenlenecek bir defile ile ödüllerini aldılar.

FOTOĞRAFLAR ÖDÜLLENDİRİLECEK

Portakal Çiçeği Karnavalı’nda bir de ödüllü fotoğraf yarışması düzenleniyor. Çekilen karnaval temalı fotoğraflar ve kişisel bilgilerini info@nisandaadanada.com adresine e-mail yoluyla gönderenler yarışmaya katılabiliyor. Yarışmada birinci 2.500 TL, ikinci 1000 TL, üçüncü ise 500 TL’lik para ödülü kazanacak. Ayrıca ilk 10 dereceye girenler karnaval şapkası ile ödüllendirilirken, jüri özel ödülünü alan fotoğraf 2016 yılının Nisan ayında düzenlenecek 4. Portakal Çiçeği Karnavalı’nın afiş fotoğrafı olarak kullanılacak.

 

 

takipçi satın al