Hotivi

Yüzleşilmeyen Acıyı, Unutturmayacağız! - Adana UlusAdana Ulus

22 Haziran 2021 - 17:07

Yüzleşilmeyen Acıyı, Unutturmayacağız!

Yüzleşilmeyen Acıyı,  Unutturmayacağız!
Son Güncelleme :

30 Haziran 2015 - 14:13

TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Hasan Emir Kavi, Sivas Madımak Katliamı ile yüzleşilmesi gerektiğini ifade ederek, “22 yıldır yüzleşilmeyen acıyı unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi.

Adana İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Hasan Emir Kavi, 2 Temmuz 1993 günü Madımak Oteli’nde 33’ü aydın, ozan, sanatçı, yazar, şair, semah ekibi ve 2 otel görevlisi olmak üzere 35 can yaşamını yitirdiğini anımsatarak yazılı açıklamasında şöyle dedi:

“Bu acı tüm utancıyla birlikte devam ediyor. Madımak Katliamında yaşamını yitirenlerin aileleri, yakınları başta olmak üzere tüm demokratik toplumsal dinamiklerin, alevi örgütlerinin Madımak Oteli’nin Utanç Müzesi olması talebi hala karşılanmadı. 35 canın katillerinin büyük bir kısmı ve esas sorumluları hala yakalanmadı, çoğu günlük rutin yaşantısına devam ediyor, kimi belediyede çalışmakta, kimi emekli olmuş, kimi Almanya’da. Bu vahşetin failleri rahat olsa da, bu acı yüreğimizden ve belleğimizden silinmiyor.  Üstelik davanın zaman aşımına uğratılarak içerde ki tutukluların bir kısmının da tahliye olmasına sevinen ‘‘hayırlı olsun’’ diyen yakın dönemin başbakanı şimdinin cumhurbaşkanına da sahibiz.  Bu canilerin avukatlığını yapmış olanların milletvekili ve bakanlıkla ödüllendirildiği günlerinde tanığı olduk. Bu acıyla yüzleşemedikçe, ayrımcı, ötekileştirici politikalardan ve aşağılayıcı dilden vazgeçilmedikçe vicdanlar da ki yangın daha da büyümekte.

12 Eylül karanlığının öncesinde ve sonrasında 1977 1 Mayıs,  Kanlı Pazar, Çorum Katliamı, Maraş Katliamı, Gazi Katliamı, Roboski,  Reyhanlı,  Gezi ve Soma da da aynı zihniyetle katliamlar gerçekleştirilmişti. Gerici, şovenist, şeriatçı ortaçağ karanlığının taşeronlarını yanı başımızda Suriye de de görmeye devam ediyoruz. Suriye’yi ve Irak’ı kana bulayan İŞİD’ i de, ona her türlü desteği tırlarla sunanı da iyi tanıyoruz.  Madımak’ ın katilleri bugünümüzü ve geleceğimizi tehdit etmeye devam etmektedir. Bu katillerin hedefinin barışa ve kardeşliğe karşı olduğunu da iyi biliyoruz. Bu katliamlar karşısında ısrarla bir arada yaşama, barışa, kardeşliğe, özgürlüğe, tüm farklı inanç ve kültürlere sahip çıkmaya devam ediyoruz.

Bu insanlık dışı duygu ve düşünceleri besleyen zihniyetten türeyen pratikleri teşhir etmezsek, bunları karşımıza almazsak Madımak yanmaya devam edecektir.  Özgür ve demokratik bir Türkiye mücadelesinde yaşamlarını yitirenleri sevgiyle anıyor ve 2 Temmuz Sivas Madımak Katliamı’ nda hayatını kaybeden değerli aydınlarımızın önünde saygıyla eğiliyoruz. Halkımıza bu acıyı bu utancı yaşatanları lanetliyor; bu vahşetin 22.yılında da bilimden, aydınlanmadan, emekten, halktan, üretimden ve insanca yaşam mücadelesinden, biz demokrasi güçlerini yıldıramayacaklarını bir kez daha ifade ediyoruz.’’

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al