Hotivi

91. Yılını kutluyoruz - Adana UlusAdana Ulus

17 Haziran 2021 - 21:05

91. Yılını kutluyoruz

Son Güncelleme :

30 Ağustos 2013 - 1:18

Adana’da, 30 Ağustos Zafer Bayramının 91. Yıl dönümü törenlerle kutlanacak. Vali Hüseyin Avni Coş ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz zafer bayramı yıldönümü nedeniyle birer mesaj yayınladı. Coş ve Aldırmaz’ın mesajları şöyle:91yilini_kutluyoruz

Vali Hüseyin Avni Coş: Mazisi sayısız zaferlerle dolu olan Türk Milleti olarak; Tarihe altın harflerle kazınan, özgürlük ve bağımsızlık meşalesinin sonsuza dek sönmemek üzere yakıldığı bir zafer olan 30 Ağustos 1922 Başkumandanlık Meydan Muharebesi’nin 91. Yıldönümünü, büyük bir gurur ve coşku ile kutlamanın haklı sevincini yaşıyoruz.

Aziz Milletimizin, Başkomutan Atatürk önderliğinde kazandığı 30 Ağustos Zaferi, Dünya tarihinin sayfalarına altın harflerle yazılan bir destandır. Bu öyle büyük bir zaferdir ki: asırlardır hür yaşayan bir millete zincir vurulamayacağının göstergesidir… Birlik ve beraberliğimizin önünde hiçbir gücün duramayacağının ispatıdır… Aziz Milletimizin hür ve bağımsız olarak sonsuza kadar bir arada yaşama iradesinin ortaya çıkardığı sonuç olan, Atatürk’ün komutanlık ve liderlik dehasını ortaya koyan, Mehmetçiğin cesaret ve kahramanlık destanı olan bu Zafer ile büyük fedakârlıklarla yürütülen Kurtuluş Savaşı’nın kazanılması, Anadolu’nun ebediyen Türk yurdu olduğunun tescilini sağlanmıştır.

Milletimizin, Kurtuluş Savaşı’nda daha da belirginleşen yüce ruh hali ve milli şuuru, inanıyorum ki her zaman canlı kalacak, yolumuzu aydınlatmaya devam edecektir.

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz: “Bu savaş Türk Milleti’nin var olma savaşıydı. Büyük Önder Mustafa Kemal’in askeri dehası ile bu savaştan zaferle ayrılmayı başardık ve bağımsızlığımızı koruduk. Türk Milleti’nin bağımsızlığını alıp, vatansız bırakmaya çalışanlar ise bu büyük milletin kararlılığı ve vatanseverliği karşısında yenilgiyi kabul etmek zorunda kaldılar. Türk Milleti zorda kaldığında ve sözkonusu vatanı olduğunda neler yapabileceğini tüm dünyaya 91 yıl önce de göstermiştir. Bugün de birlik ve beraberlik içinde olduğumuz sürece her türlü sorunu aşar, tüm zorlukların üstesinden gelebiliriz. Bugünkü Türkiye’yi bundan 91 yıl önce kahramanca bu vatan için canlarını veren şehitlerimize borçluyuz. Bu duygularla Büyük Önder Mustafa Kemal’i, silah arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyorum.  30 Ağustus Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı tarihtir. Bu özgürlük ateşi hiçbir zaman sönmeyecek ve bizler bu vatanın yılmaz bekçileri olmaya devam edeceğiz. 30 Ağustos Zafer Bayramı hepimize kutlu olsun.”

Valilik açıklamasına göre, kutlama programı şöyle:

08.00  Atatürk Anıtına Çelenk Konulması

08.30  Valilik Makamında Düzenlenecek Tebrikate Giriş Töreni

09.00   İstasyon Meydanı’nda Düzenlenecek Resmi Geçit Töreni

20.00  Süleyman Demirel Bulvarında bulunan Öğretmenevinde  düzenlenecek 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 91.yıl dönümü nedeniyle kabul töreni

 

 

takipçi satın al