Zorlu Bir Dönemden Geçiyoruz - Adana UlusAdana Ulus

5 Mart 2021 - 01:03

Zorlu Bir Dönemden Geçiyoruz

Son Güncelleme :

12 Şubat 2014 - 21:47

cgc_yeniadanaÇukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, yeni seçilen yönetim kurulu üyeleri ile medya kuruluşları ziyaretine başladı.

ÇGC Başkan ve yeni yönetim kurulu üyelerinin ilk ziyareti Yeni Adana Gazetesine gerçekleştirdi, gazetenin imtiyaz Sahibi Çetin Remzi Yüregir ile görüştü. ÇGC Başkanı Cafer Esendemir, Adana’daki tüm üye basın kuruluşlarını zaman zaman ziyaret etme gayretinde bulunacaklarını söyledi. Esendemir, “Zorlu bir dönemden geçiyoruz. Camia olarak, bu zorlu süreci basın özgürlüğü, fikir ve ifade özgürlüğü, sosyal ve sendikal haklar konusunda kayıpsız atlatma gayretinde olmalıyız. Basının içinde bulunduğu sıkıntılı sürece bir de internet sansürü eklendi. Basın üzerindeki baskılara sessiz kalmamız beklenemez” dedi.

“KAYGILIYIZ”

Yeni Adana Gazetesi İmtiyaz Sahibi Çetin Remzi Yüregir  mesleğin sorunlarının birlikte atılacak kararlı adımlarla asgari düzeye indirgenebileceğini vurguladı. Basın kuruluşlarının aynı platformda buluşmasının önemine işaret eden Yüregir, “Sorunlarımızı tam ve eksiksiz tespit edip yetkili mercilere inatla ve ısrarla iletmek durumundayız” dedi.

İktidarın basına uyguladığı sansürü farklı noktalara taşıma niyetinde olduğunun anlaşıldığına dikkat çeken Yüregir, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın internet medyasına müjde olarak lanse ettiği yeni düzenlemelerin basılı medyayı tehdit altına almaya ve yanlı haber portalları oluşturmaya yönelik niyetleri barındırdığı kaygısını dile getirdi.

İnternet medyasının da resmi ilanlardan yararlanabilmesine olanak sağlayacak  düzenlemelerin altında yatan hesapların dikkatle izlenmesi gerektiğini söyleyen  Yüregir şu görüşlere yer verdi:

“İnternet medyasının etkinliğine ve geliştirilmesine asla karşı değiliz, geleceğimizin orada buluşacağına da inanıyoruz.  Ancak binbir güçlükle halka haber ulaştırma derdinde olan yerel medyanın ekonomik kaynaklarına bir darbe daha vurulmaya çalışılıyor. Halihazırda Basın İlan Kurumu’ndan aldığı son derece yetersiz resmi ilanlarla ayakta kalmaya çalışan basılı medyayı bir bakıma tehdit olarak algılamaya çalışanlar farklı uygulamalar içerisine giriyor.  Muhalif internet medyasına hoş görünerek  resmi ilanlar vasıtasıyla bir anlamda sus payı verilmeye çalışılırken diğer yandan iktidara yakın yeni bir  medya oluşumu hedefleniyor. Anadolu medyasına destek amacını taşıyan resmi ilan kaynakları günün koşullarına göre zenginleşitirileceğine bunu kısıtlayacak yeni durumlar yaratılmak isteniyor. Tüm bu gerçekler nedeniyle kaygılıyız.”